کاهش فاصله شرق و غرب در بازار مسکن تهران


مناطق شرقی تهران نسبت به محله‌های غربی سهمی بیشتری در معاملات مسکن پایتخت دارند. ماه گذشته حدود ۳۰ درصد از خرید و فروش‌های مسکن در مناطق شرقی چهار، هشت، ۱۳، ۱۴ و ۱۵ به ثبت رسیده و این رقم برای مناطق، پنج، ۲۲، ۲۱، ۱۸ و ۹ به ۲۲ درصد می‌رسد.

فرارو نوشت، با این حال اگر درباره تفاوت قیمت مسکن بین این دو بخش بپرسید، باید بگوییم ارزش خانه بین شرق و غرب تهران تفاوت چشمگیری ندارد. اگر سراغ آگهی‌های خرید و فروش برویم، این موضوع کاملا محسوس است؛ مثلا واحدی ۶۰ متری و نوساز در پیروزی یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان فروخته می‌شود و چنین واحدی را در تهران‌سر -واقع در غربی‌ترین نقطه پایتخت- یک و نیم میلیارد تومان آگهی کرده اند.

مقایسه سهم شرق و غرب تهران در معاملات مسکن در آمار‌ها

مناطق شرقی تهران حدود ۳۰ درصد از سهم معاملات مسکن پایتخت را به خود اختصاص داده اند. طی ماه گذشته در منطقه چهار هشت درصد، در مناطق هشت و ۱۴ حدود ۶.۵ درصد، در منطقه ۱۵ حدود پنج درصد و در منطقه ۱۳ نیز تقریبا سه درصد از خرید و فروش‌های مسکن به ثبت رسیده است.

جمع این عدد‌ها در حالی به ۳۰ درصد می‌رسد که در غرب تهران شاهد انعقاد ۲۲ درصد از کل معاملات مسکن بودیم. از این ۲۲ درصد، منطقه پنج به تنهایی ۱۴ درصد سهم داشته است و از این حیث محبوب‌ترین محدوده کل پایتخت طی یک ماه گذشته محسوب می‌شود. همچنین در مناطق ۹ و ۱۸، هر کدام ۲.۵ درصد، در منطقه ۲۱ کمتر از دو درصد و در منطقه ۲۲ یک درصد از معاملات مسکن به ثبت رسیده است.

سهم مناطق شرقی و غربی در معاملات مسکن پایتختمناطق شرقی

سهم

مناطق غربی

سهم

منطقه چهار

هشت درصد

منطقه پنج

۱۴ درصد

منطقه هشت

۶.۲ درصد

منطقه ۹

۲.۵ درصد

منطقه ۱۳

۳.۲ درصد

منطقه ۱۸

۲.۶ درصد

منطقه ۱۴

۶.۵ درصد

منطقه ۲۱

۱.۸ درصد

منطقه ۱۵

۵.۳ درصد

منطقه ۲۲

یک درصد

مجموع

۲۹.۲ درصد

مجموع

۲۱.۹ درصد

مقایسه قیمت مسکن بین شرق و غرب تهران

متوسط قیمت مسکن در مناطق شرقی تهران به ۲۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است. بین پنج منطقه واقع شده در شرق تهران ارزش مسکن در منطقه چهار به طور متوسط ۳۴ میلیون تومان است و از این لحاظ نسبت به دیگر نقاط شرقی، گران‌تر به حساب می‌آید.

در مناطق هشت و ۱۳ متوسط قیمت مسکن به‌ترتیب ۲۹ و ۲۸ میلیون تومان است و در منطقه ۱۴ این رقم به ۲۳.۵ میلیون تومان می‌رسد. همچنین خریداران مسکن در منطقه ۱۵ که جنوب شرق تهران قرار دارد، به طور میانگین بابت هر مترمربع ۱۷ میلیون تومان پرداخت کردند.

به این شکل متوسط قیمت مسکن در پنج منطقه شرقی معادل ۲۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است و اگر سراغ مناطق غربی برویم این عدد ۲۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خواهد بود. متوسط قیمت مسکن در منطقه پنج ۳۸ میلیون تومان است. در منطقه ۲۲ این عدد به ۳۲ میلیون تومان کاهش پیدا می‌کند و در مناطق ۲۱، ۹ و ۱۸ متوسط قیمت مسکن به ترتیب ۲۳ میلیون تومان، ۲۱ میلیون تومان و ۱۴.۵ میلیون تومان به ثبت رسیده است.

تفاوت قیمت مسکن بین مناطق شرق و غرب تهرانمناطق شرقی

متوسط قیمت

مناطق غربی

متوسط قیمت

منطقه چهار

۳۴ میلیون تومان

منطقه پنج

۳۸ میلیون تومان

منطقه هشت

۲۹ میلیون تومان

منطقه ۹

۲۱ میلیون تومان

منطقه ۱۳

۲۸ میلیون تومان

منطقه ۱۸

۱۴.۵ میلیون تومان

منطقه ۱۴

۲۳.۵ میلیون تومان

منطقه ۲۱

۲۳ میلیون تومان

منطقه ۱۵

۱۷ میلیون تومان

منطقه ۲۲

۳۲ میلیون تومان

مجموع

۲۶.۳ میلیون تومان

مجموع

۲۵.۷ میلیون تومان

مقایسه قیمت خانه‌های شرق و غرب تهران در آگهی‌ها

آپارتمان ۶۰ متری نوساز در محله پاسداران تهران سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان آگهی شده است. پاسداران در منطقه چهار و بخش شمال شرقی تهران قرار دارد و با همین پول می‌شود در شمال غرب پایتخت یک آپارتمان ۵۵ متری نوساز را با قیمت سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان حوالی پونک در منطقه پنج خریداری کرد.

یعنی ارزش مسکن در این دو بخش شرقی و غربی تهران تقریبا تفاوتی ندارد. اگر مقایسه مان را معطوف به دو منطقه ۱۳ و ۲۱ کنیم چی؟ بازهم تفاوت زیادی ندارد. دو منطقه‌ای که روی نقشه تقریبا در شرقی‌ترین و غربی‌ترین نقطه تهران قرار گرفتند.

به گزارش فرارو، واحدی ۵۷ متری در پیروزی یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان فروخته می‌شود و دو سال از زمان ساخت آن می‌گذرد. مشابه چنین آپارتمانی را در محله تهران‌سر یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای فروش گذاشتند. تهرانسر واقع در منطقه ۲۱ است و روی نقشه تهران، موقعیت مشابهی با منطقه ۱۳ دارد.

بدنیست مقایسه‌ای هم بین آپارتمان‌های جنوب شرق و جنوب غرب داشته باشیم. دو واحد ۵۵ متری را در خاوران و یافت‌آباد درنظر بگیرید. اولی که در جنوب شرق قرار دارد، ۱۵ سال از زمان ساختش می‌گذرد و ۷۰۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد. دومی هم که در جنوب غرب واقع شده، ۷۴۰ میلیون تومان قیمت خورده و دقیقا ۱۵ سال پیش ساخته شده است.

قیمت مسکن در آگهی‌ها
موقعیت مناطق شرقی

متراژ

عمر

قیمت

موقعیت مناطق غربی

متراژ

عمر

قیمت

پاسداران

۶۰ متر

نوساز

۳.۶ میلیارد تومان

پونک

۶۰ متر

نوساز

۳.۴ میلیارد تومان

پیروزی

۵۷ متر

دو سال

۱.۳ میلیارد تومان

تهران‌سر

۵۷ متر

دو سال

۱.۵ میلیارد تومان

خاوران

۵۵ متر

۱۵ سال

۷۰۰ میلیون تومان

یافت‌آباد

۵۵ متر

۱۵سال

۷۴۰ میلیون تومان


بیشتر بخوانید  ما با اوکراین در مورد مذاکره با روسیه صحبت می کنیم

دیدگاهتان را بنویسید