همه چیز در مورد پروبانتیلین بروماید


پروبانتنول بروماید پروپانتلین

پروپانتلین به عنوان یک مکمل در درمان زخم های گوارشی و اختلالات گوارشی ناشی از اسپاسم ماهیچه های صاف دستگاه گوارش به طور رقابتی توسط گیرنده های موسکارینی مسدود می شود و حرکات ماهیچه صاف را مهار می کند و ترشح معده را کاهش می دهد.حدود 50٪ از طریق خوراکی جذب می شود و بقیه در دستگاه گوارش هیدرولیز می شود. نیمه عمر او 9 ساعت است. محل اصلی متابولیک این دارو در کبد است و به آرامی از طریق کلیه ها دفع می شود دلگرم کننده با مواد مخدر همراه باشید پروبانتنول بروماید بیشتر بدانید.

پروبانتلین

دسته درمانی: آنتی کولینرژیک (آنتی موسکارینی).

استفاده از پروبانتین

پروپانتلین به عنوان داروی کمکی در درمان زخم های گوارشی و اختلالات گوارشی ناشی از اسپاسم عضلات صاف دستگاه گوارش استفاده می شود.

مکانیسم اثر پروبانتین

این دارو به طور رقابتی گیرنده های موسکارینی را مسدود می کند، حرکات ماهیچه صاف را مهار می کند و ترشح معده را کاهش می دهد.

فارماکوکینتیک پروبانتین

حدود 50 درصد از طریق خوراکی جذب می شود و بقیه در دستگاه گوارش هیدرولیز می شود. نیمه عمر او 9 ساعت است. محل اصلی متابولیک این دارو در کبد است و به آرامی از طریق کلیه ها دفع می شود.

عوارض جانبی پروبانتین

در هنگام مصرف این دارو در مناطق گرمسیری و یا در صورت فعالیت بدنی شدید احتمال تب وجود دارد.عوارض جانبی شایع این دارو یبوست، نفخ، کاهش تعریق، خشکی دهان، سردرد و تپش قلب است.

تداخلات با پروبانتالین

دفع ادراری پروپانتین با استفاده از داروهای قلیایی در ادرار مانند استازولامید به تأخیر می افتد. هنگامی که این دارو با آمانتادین، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، آنتی هیستامین ها، سایر داروهای ضد موسکارینی، دیسوپیرامید، هالوپریدول و تیوکسانتین مصرف شود، اثر ضد موسکارینی آنها افزایش می یابد. داروهای ضد اسید و جاذب ضد اسهال باعث کاهش جذب این دارو می شود. مصرف همزمان این دارو با مسکن های شبه افیونی ممکن است خطر یبوست شدید، انسداد روده و فلج یا احتباس ادرار را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید  علت مثبت و منفی بودن UBT در آزمایش تنفس

هشدارهای Preventalin

1. بیماران مسن بیشتر در معرض اختلال حافظه، بی قراری، گیجی، خواب آلودگی یا اختلال هوشیاری هستند.
2. به دلیل خشکی دهان احتمال پوسیدگی دندان با استفاده طولانی مدت وجود دارد.
در بیماری های انسدادی روده، آشالازی و تنگی پیلور، گلوکوم با زاویه باریک، ازوفاژیت به دلیل بازگشت محتویات معده به مری، احتباس ادرار و بزرگی پروستات با احتیاط مصرف شود.

عواقب

خشکی دهان، تپش قلب، بی خوابی، سرگیجه، خستگی، تاری دید، یبوست، نفخ، سردرد، خواب آلودگی، گیجی (هیجان) یا بی قراری (در بیماران مسن)، کاهش تعریق، عصبانیت و ضعف.

توصیه هایی برای داروهای پروبانتیلن

1. برای افزایش جذب این دارو باید 1-5/0 ساعت قبل از غذا مصرف شود.
2. احتمال افزایش حساسیت چشم به نور و خشکی دهان وجود دارد.
3. در هوای گرم و یا در صورت فعالیت بدنی شدید، احتمال افزایش دمای بدن وجود دارد.

داروهای پروبانتین

  1. آتروپین
  2. بلادونا pb
  3. کلیدینیم-C
  4. دی سیکلومین
  5. گلیکوپیرونیوم
  6. هیوسیامین
  7. ایپراتروپیوم بروماید
  8. هیوسین
  9. تیوتروپیم
  10. ایپراتروپیوم BR + سالبوتامول سولفات

هشدارها و یادآوری ها

1. بیماران مسن بیشتر در معرض اختلال حافظه، بی قراری، گیجی، خواب آلودگی یا اختلال هوشیاری هستند.
2. به دلیل خشکی دهان احتمال پوسیدگی دندان با استفاده طولانی مدت وجود دارد.
در بیماری های انسدادی روده، آشالازی و تنگی پیلور، گلوکوم با زاویه باریک، التهاب مری به دلیل بازگشت محتویات معده به مری، احتباس ادرار و بزرگی پروستات با احتیاط مصرف شود.

دخالت

دفع ادراری پروپانتین با استفاده از داروهای قلیایی در ادرار مانند استازولامید به تأخیر می افتد. اگر این دارو را با آمانتادین، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، آنتی هیستامین ها، سایر داروهای ضد موسکارینی، اثر ضد موسکارینی دیسوپیرامید، هالوپریدول و تیوکسانتین در حال تشدید هستند. داروهای ضد اسید و جاذب ضد اسهال باعث کاهش جذب این دارو می شود. مصرف همزمان مواد افیونی با مسکن های شبه افیونی ممکن است خطر یبوست شدید، انسداد روده و فلج یا احتباس ادرار را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید  علت بالا و پایین بودن ASMA در آزمایش خون

لطفا در صورت داشتن هرگونه سوال یا راهنمایی در مورد مقاله دارو پروبانتنول بروماید

این را در نظر داشته باشید، آن را با ما و سایر کاربران در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

———————————————— ———————————-

یک مجله اینترنتی دلگرم کننده

مرجان امینیدیدگاهتان را بنویسید