اصول کاشت و نگهداری بیلبرجیا


معرفی گیاه بیلبرجیا یا آیکمیا

بیلبرجیا ( Billbergia ) از خانواده ی بروملیداسه با برگهای باریک و همیشه سبز و به طرف بالا و ساقه گل دهنده آویزان و به همین دلیل استفاده از ان به عنوان سبد اویزان رایج است،حداکثر عمر گیاه سه سال و یکبار بیشتر گل نمی دهد،پس از خشک شدن گیاه مادری از پاجوشها که در کنار مادر روئیده است به عنوان منبع ازدیاد استفاده می نماید، بیلبرجیا نسبت به درجه حرارت پائین خیلی مقاوم است.

نیازهای اکولوژیک بیلبرجیا

نور: نور مستقیم افتاب را برای مدت کمی تحمل میکند،بهترین نور برای ان نور زیاد غیرمسقیم است.

دما : حداکثر درجه حرارت مورد نیاز در تابستان ۲۷ و در زمستان ۲۱ است.تا ۷ درجه نیز تحمل دارد.

آبیاری: بین دو آبیاری خاک خشک شود .اجازه دهید مقداری اب به قاعده برگها نفوذ کند.(در برابر پوسیدگی مقاوم است).در زمستان اجازه ندهید آب به قاعده برگها نفوذ کند.

رطوبت : با شروع گلدهی در صورتی که هوا خیلی خشک است،غبارپاشی هفته ای یکبار اشکالی ندارد. بهترین شرایط ساخت یک جزیره در زیر گلدان است.

تغذیه: دو هفته یکبار با کودهای کامل تغذیه کنید.

خاک مناسب: خاک هلندی یا خاک کمپوست یا خاک و کود آماده

تمیز نمودن برگها: بگرهای گرد آلود و کثیف را غبارپاشی کنید و با اب بدون املاح و ولرم تمیز نمایید.مواظب باشید گلها مرطوب نشوند،از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

گل

تعویض گلدان بیلبرجیا

همیشه در اواخر تابستان زمانی که پاجوشها شروع به ظهور می نمایند، گلدان را تعویض کنید، اصولا گیاه مادری خشک می شود، وقتی که ارتفاع پاجوشها به حدود ۱۳ سانتی متری رسید از گیاه مادری جدا و درون گلدان جدید کاشت کنید.به زودی پاجوشها تبدیل به گیاه مادر جدید می شوند ولی تا ۲ سال گل نمی دهند.

بیشتر بخوانید  آدرس و شماره تلفن اتحادیه‌های صنفی سنندج

روش تکثیر بیلبرجیا

جدا کردن پاگیاه در بهار یا اوایل تابستان و کاشت انها در مخلوطی از شن و پیت در دمای ۲۵ درجه برای تکثیر این گیاه صورت می گیرد.

روش کاشت پاگیاه به این ترتیب است که با پژمرده و خشک شدن گیاه مادری پا گیاه به نصف اندازه گیاه مادر رسیده است.گیاه را از گدان ها خارج کنید و با چاقوی تیز پا گیاه را از بقایای گیاه مادر جدا کنید.گلدان های کوچک متناسب با حجم ریشه گیاه انتخاب کنید و مخلوطی از شن و پیت نرم و مرطوب اماده و پا گیاه را درون گلدان ها کاشت نموده و با فشار دست خاک را در اطراف ریشه متراکم و سه روز اول گلدانها را زیر چادر پلاستیکی قرار دهید.

براکته های قرمز رنگ و گل آویزان در مقایسه با برگهای راست آن و استفاده به عنوان سبد آویزان نگاه هر بیننده ای را به خود معطوف می کند.

بیلبرجیا

آفات و بیماریهای بیلبرجیا

برگها قهوه ای شده و خشک می شوند:گیاه خیلی تشنه است،گلدان ها را برای مدت ۱۵ دقیقه درون تشت و یا سطل پر از اب قرار داده و سپس خارج کنید تا ابهای اضافی دفع شوند،آبیاری را تنظیم کنید.ولی مواظب باشید خاک ها باتلاقی نشوند.

برگها سیاه می شوند: صدمه مربوط به استفاده از مواد براق کننده ی شیمیایی است،از انها استفاده نکنید.برگها را با غبارپاشی تمیز کنید.

برگها نرم و آبکی بوده و زخمهای قارچ آلوده روی انها مشاهده می شود: قارچ بوتری تیس عامل ان است که خود ناشی از ابیاری بیش از اندازه و سردی هواست.در فاصله بین دو ابیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود.سپس ابیاری کنید،گیاه را به محل گرمتری منقل کنید.

بیشتر بخوانید  دانلود ۴ صدای اردک نر و ماده

حشرات ریزی اطراف گلدانها در حال پروازند: گیاه را هر هفته با سم حشره کش طبق دستور سمپاشی کنید تا حشرات از بین بروند.
پرچمهای گل می پوسند: ابیاری بیش از اندازه انجام شده است.ابیاری را کمتر کنید.

گلها ظاهر نمی شوند: ممکن است مربوط به دو علت باشد:یا نور کم است که ان را به محل روشنتری منتقل نمایید.(افتاب را به راختی تحمل میکند) و یا اینکه گلدان ها خیلی بزرگ است.ریشه های گیاه تمایل به در هم رفتن دارند،از گلدان های کوچکتر استفاده کنید.

گلها خشک می شوند: هوا خیلی خشک است،رطوبت دائمی و پایدار ایجاد کنید.(به تامین رطوبت مراحعه کنید.)

در تابستان برگها می پیچند: هوا خیلی سرد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.اگر این علائم در زمستان باشد علت ان گرمی هوا و یا ابیاری بیش از اندازه است.عوامل را مساعد کنید.

زخم های سفید پنبه مانند در قاعده برگها مشاهده می شود: حشره افت عامل ان است،در دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند،با پنبه آغشته به سم نیز میتوانید لکه ها را خیس کنید.

separator line

بیشتر بخوانید:

آموزش کاشت و تکثیر گیاه خوشبوی عطر چای

روش کاشت و پرورش گل میخک

راهنمای کاشت و پرورش گل ختمی

separator line


دیدگاهتان را بنویسید