مجله گردشگری

پربازدیدترین‌ها
لینک های مفید

پیش بینی قیمت دلار در سال آینده

به قلم زود نیوز
به قلم زود نیوز
سرفصل‌های مقاله


به گزارش سایت طلا،مجیدرضا حریری رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در رابطه با موضوع بررسی لایحه بودجه 1403 از نظر تورم و صنعت اظهار کرد: روابط اقتصادی ما با چین یا هر کشور دیگری خیلی تابع بودجه نیست چون بودجه، یک برنامه ریزی برای خرج و دخل دولت در داخل است.

وی افزود: روابط فعال اقتصادی و تجاری ایران با کشورهای دنیا کمک بسزایی به تأمین بودجه خواهد کرد و دولت ضمن رفع برخی مشکلات اقتصادی با منابع ارزی می‌تواند با کیفیت بهتری به فعالیت‌های اقتصادی خود ادامه دهد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در مورد روابط اقتصادی ایران و چین در سال آینده گفت: رابطه اقتصادی ایران و چین طی سه دهه اخیر با فراز و نشیب‌های مختلف رو به رشد و ترقی بوده و ارزش دلاری این روابط تجاری بسته به ارزان و یا گران شدن قیمت‌های جهانی مواد خام شامل انرژی و نفت و گاز و فولاد کم و زیاد می‌شود.

حریری ادامه داد: اولین هیئتی که بعد از رفع محدودیت‌های کرونایی به چین اعزام شد از جمهوری اسلامی ایران و سفر آیت الله رئیسی بود که کمیسیون مشترک دو کشور هم در تیرماه همان سال شکل گرفت و در ماه نوامبر امسال نیز معاون اول رئیس جمهور برای رفع مشکلات قراردادی بنگاه‌های دو کشور به چین سفر کرد و بعد از آن شاهدیم پروژه‌های مهم دو کشور همچون ساخت استادیوم و فرودگاه و تکمیل خطوط راه آهن شروع شده و در سال آینده هم با قوت بیشتری ادامه پیدا خواهد کرد.

وی ایجاد فضای ساخت و ساز در کشور را به معنای فضای کار و توسعه دانست و گفت: بانک مرکزی در مقام قانونی حفظ ارزش پول ملی باید منفعت برآیند همه طرف‌ها را در حوزه قیمت دلار در نظر بگیرد و اذهان بین المللی را نسبت به ارزش پول ملی تغییر دهد.

بیشتر بخوانید  11 خاصیت معجزه آسای لبو

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین، جهش‌های قیمتی دلار در سال 1403 را منتفی دانست و اظهار کرد: سیاست‌هایی که بانک مرکزی اعلام کرده پیش بینی پذیر کردن نرخ ارزها برای فعالیت اقتصادی در بازه‌های چند ماهه است و بنابراین بعید می‌دانم قیمت دلار در سال آینده جهشی داشته باشد.

وی افزود: ما در 9 ماه اخیر نوسان نرخ ارز نداشتیم و این به معنای پیش بینی پذیر شدن اقتصاد و موفقیت بانک مرکزی در اعمال سیاست‌های تثبیتی است.

حریری گفت: بخش بزرگی از اقتصاد و رشد اقتصادی کشور بسته به پروژه‌های عمرانی است بطوریکه اگر پروژه‌های عمرانی با منابع داخلی و یا سرمایه گذاری خارجی اجرایی شوند بخش‌های مهمی از صنعت ما را به تحرک وا می‌دارند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین خاطرنشان کرد: ما طی پنج دهه اخیر همیشه با افزایش نقدینگی و تورم دو رقمی مواجه بودیم اما این تورم بین 20 تا 25 درصد بوده و زمانی که بازار عرضه و تقاضای دلار به هم خورد و ارز کافی در اختیار بانک مرکزی نبود و تحریم بودیم، به تورم 40 درصد به بالا رسیدیم و بعد هم نرخ ارز افزایش یافت.

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید


ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید.
نظرتون رو بنویسید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *