مجله گردشگری

پربازدیدترین‌ها
لینک های مفید

هزینه لباس عروسی یلدایی فرح پهلوی+ تصاویر

به قلم زود نیوز
به قلم زود نیوز
سرفصل‌های مقاله


به گزارش سایت طلا، همزمان با سالروز جشن ازدواج سوم محمدرضا پهلوی که با فرح دیبا بود، برخی رسانه‌ها در مروری تاریخی به یادآوری هزینه لباس فرح دیبا در این مراسم پرداختند.

روزنامه جوان نوشت: جشن عروسی محمدرضا و فرح پهلوی در آستانه شب یلدا در سال ۱۳۳۸ برگزار شد. قیمت لباس عروس فرح پهلوی در آن زمان – یعنی ۶۴ سال پیش- میلیاردی بوده است.

طبق اسناد محمدرضا شاه پهلوی برای ازدواج با همسر سومش فرح دیبا، لباس عروس چند ده میلیارد تومانی خریده بوده است.

در سندی که مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر کرده و به ریخت و پاش در مراسم عروسی فرح دیبا و محمدرضا پهلوی اشاره شده آمده است: «همسر ایزدی – رئیس دفتر ملکه مادر – می‌گفت شاهنشاه برای تهیه لوازم عروسی و لباس و … مبلغ ۵۰۰ هزار دلار در اختیار دوشیزه فرح دیبا و خانم قطبی زن دایی ایشان قرار داده‌اند و برای دوخت لباس فقط مبلغ یک میلیون فرانک به مؤسسه کریستان دیور پاریس پرداخت شده است، به طوری که این موضوع در فرانسه دستاویزی برای عناصر کمونیست ایرانی مقیم آنجا قرار گرفته و در اغلب روزنامه‌های متمایل به چپ مطالب زننده‌ای علیه ازدواج ملوکانه و مخارجی که در این مورد می‌شود به چاپ می‌رسد.»

این لباس یکی از طراحی‌های مزون معروف دیور است و در حال حاضر یکی از لباس‌های فاخر و مهم موجود در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد است که در موزه پوشاک سلطنتی در معرض نمایش است

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید


بیشتر بخوانید  شرکت‌های برزیلی در اجرای طرح‌های توسعه‌ای صنعت پتروشیمی ایران مشارکت کنند
ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید.
ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید.
نظرتون رو بنویسید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *