مجله گردشگری

پربازدیدترین‌ها
لینک های مفید

خشکسالی ایران ۴ ساله می‌شود

به قلم زود نیوز
به قلم زود نیوز
سرفصل‌های مقاله


به گزارش سایت طلا،هاشم امینی، مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور اظهار داشت: امروز شدت مصرف، چالش جدی بخش انرژی و کلان کشور است و در بخش آب نیز این شدت مصرف بالا، در بخش‌های مختلف دیده می‌شود.

وی افزود: شدت مصرف در کشور، هم برای نسل فعلی و هم برای نسل آینده، مشکل‌آفرین خواهد بود و نگاه توسعه پایدار، در این شرایط مصرف غیربهینه، محقق نخواهد شد.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور خاطرنشان کرد: در تمامی بخش‌ها، از جمله مصارف شرب، کشاورزی و صنعت باید در روند مصرف بازنگری و روندها را به‌سمت بهینه مصرف کردن اصلاح کنیم.

* ضرورت مدیریت علمی و جهادی در زمینه تأمین و مصرف آب

وی ادامه داد: درحال گذراندن چهارمین سال پیاپی خشکسالی در کشور هستیم و علی‌رغم پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی مبنی بر بارش‌های نرمال و فرانرمال، متأسفانه شاهد کاهش بارش‌ها در پاییز امسال بوده‌ایم.

امینی با بیان اینکه “کاهش بارش‌ها نگرانی‌ها در حوزه منابع آب کشور را افزایش داده است”، گفت: در چنین شرایطی وظایف ما بیشتر می‌شود و بایستی مدیریت علمی و جهادی در زمینه تأمین آب و مصرف آن داشته باشیم.

وی اضافه کرد: بیلان منفی در سفره‌های آب زیرزمینی و کاهش میزان بارش‌ها، شرایط تأمین پایدار آب را به چالش می‌کشد؛ هرچه منابع آب سطحی کاهش یابد، برداشت از منابع آب زیرزمینی افزایش می‌یابد و با تشدید بیلان منفی سفره‌های زیرزمینی، شاهد افزایش فرونشست‌ها نیز در نقاط مختلف خواهیم بود.

* کاهش 30میلیاردمترمکعبی منابع‌ آب تجدیدپذیر در 10 سال اخیر

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور تصریح کرد: منابع آب تجدیدپذیر کشور که حدود 10 سال قبل، 130 میلیارد مترمکعب بود، امسال به حدود 100 میلیارد مترمکعب رسیده است و این مسئله نشان می‌دهد باید مدیریت دقیق‌تری در حوزه منابع آب داشته باشیم و این مسئولیت صرفاً متوجه وزارت نیرو نخواهد بود، بلکه باید تمامی ارگان‌ها، سازمان‌ها و بخش‌های دولتی و غیردولتی و حتی مردم، به‌جهت یک حکمرانی درست و منطقی در بخش آب کشور به میدان بیایند و به اصلاح روند مصرف آب و بازنگری در روند موجود، توجه داشته باشند.

بیشتر بخوانید  وضعیت بازگشایی مدارس از زبان سرپرست آموزش و پرورش -

وی ادامه داد: راهکارها در مجموعه وزارت نیرو در قالب نقشه راه آب کشور ارائه شده و در شورای‌عالی آب مصوب شده است و تمامی نهادها باید در این مسیر حرکت کنند.

* استفاده از منابع آب خاکستری در دستور کار قرار گرفت

امینی با ابراز اینکه “استفاده از منابع آب خاکستری یکی از مصادیق اصلاح روند موجود است”، گفت: با اتفاقاتی که در مجموعه وزارت نیرو و اقناع دولت و همراهی مجلس شورای اسلامی رخ داد باعث شد بند ع تبصره 8 قانون بودجه 1402 را داشته باشیم و در برنامه هفتم توسعه روی موضوع استفاده از پساب‌ها تأکید کنیم.

وی افزود: در گذشته پساب‌ها را به‌عنوان آب زاید و مخل محیط زیست و بهداشت قلمداد می‌کردند که این نگاه امروز اصلاح شده است و پساب به‌عنوان یکی از ظرفیت‌های منابع غیرمتعارف آب در نظر گرفته شده است و روی آن در حال برنامه‌ریزی هستیم.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به اینکه بخشی از مصرف آب کشور در بخش صنعتی در صنایع عمده‌ای چون فولادی‌ها، پتروشیمی‌ها، معادن، پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها صورت می‌گیرد، گفت: می‌توان مصارف صنعتی را با پساب جایگزین کرد که در این صورت، اصلاح مؤثری در بحث افزایش بهره‌وری و مدیریت مصارف آب صورت خواهد گرفت.

وی ادامه داد: برنامه‌ریزی دقیق و پایش هفتگی در مجموعه وزارت نیرو درحال انجام است که هرچه زودتر و سریع‌تر بتوانیم پساب‌های فاضلاب را در بخش صنایع آب‌بری که امکان استفاده از آب پساب را برای جایگزین آب باکیفیت دارند، جایگزین کنیم.

امینی خاطرنشان کرد: این ظرفیت وجود دارد که سالانه 1 میلیارد و 600 میلیون مترمکعب پساب را با آب متعارف در بخش صنعت جایگزین کنیم که در سنوات گذشته در قالب قراردادهای بیع متقابل با بخشی از پتروشیمی‌ها، فولادی‌ها و نیروگاه‌های کشور، طرح‌هایی در این زمینه اجرایی شده است و در مجموع تا امروز 313 میلیون مترمکعب قرارداد بسته شده است.

بیشتر بخوانید  تایید تا تکذیب خبر مرگ ریحانه پارسا / واکنش مهدی کوشکی به مرگ ریحانه پارسا چه بود؟ -

وی ادامه داد: برنامه دولت این است که با استفاده از بند ع تبصره 8 قانون بودجه، تا پایان دولت سیزدهم، این رقم به یک میلیارد مترمکعب برسد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید.
نظرتون رو بنویسید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *