مجله گردشگری

پربازدیدترین‌ها
لینک های مفید

حج برائت چیست | حج امسال حج برائت است یعنی چی ۱۴۰۳

Picture of به قلم زود نیوز
به قلم زود نیوز
سرفصل‌های مقاله


حج برائت یکی از مناسک حجاج ایرانی در طول مراسم حج است که در آن به طور علنی از دشمنان اسلام، از جمله آمریکا، اسرائیل و آل سعود، اعلام بیزاری می‌کنند.

این مراسم ریشه در قرآن و سیره پیامبر اسلام و ائمه اطهار دارد و به عنوان فرصتی برای مسلمانان برای نشان دادن وحدت و همبستگی خود در برابر ظلم و ستم و دفاع از ارزش‌های اسلامی تلقی می‌شود.

مهمترین ویژگی‌های حج برائت عبارتند از:

  • تظاهرات: حجاج ایرانی در قالب دسته‌جات مختلف در صحرای عرفات و منا راهپیمایی می‌کنند و شعارهایی علیه دشمنان اسلام سر می‌دهند.
  • سخنرانی: سخنرانان در این مراسم به تبیین مواضع اسلام در قبال دشمنان و ضرورت مبارزه با ظلم و ستم می‌پردازند.
  • نمایش نمادین: در این مراسم از نمادهایی مانند پرچم فلسطین و تصاویر شهدای مقاومت استفاده می‌شود.

حج برائت از نظر جمهوری اسلامی ایران از اهمیت بالایی برخوردار است و هرساله با حضور گسترده حجاج ایرانی برگزار می‌شود.

برخی از اهداف حج برائت عبارتند از:

  • آگاهی‌رسانی به مسلمانان جهان در مورد جنایات دشمنان اسلام
  • تقویت روحیه مقاومت و ایستادگی در برابر ظلم
  • ایجاد وحدت و همبستگی بین مسلمانان
  • نشان دادن قدرت و نفوذ اسلام در جهان

حج برائت با انتقاداتی از سوی برخی کشورها و سازمان‌های بین‌المللی نیز روبرو بوده است.

منتقدان این مراسم را تفرقه‌افکن و مغایر با روح صلح‌طلبانه اسلام می‌دانند. با این حال، جمهوری اسلامی ایران این انتقادات را رد می‌کند و حج برائت را حق مسلم مسلمانان برای دفاع از آرمان‌های خود می‌داند.

حج برائت به عنوان یکی از مهمترین مناسک سیاسی و مذهبی در جهان اسلام، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها دارد و هر ساله مورد توجه تحلیلگران و کارشناسان مسائل بین‌المللی قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید  اظهارات جدید وزیر کار درباره افزایش حقوق 1401 کارگر

عبارت “حج امسال، حج برائت است” که توسط رهبر معظم انقلاب مطرح شده، به معنای تأکید بر اهمیت برائت از دشمنان اسلام در حج امسال است.

این تأکید به چند دلیل عمده صورت گرفته است:

1. تحولات اخیر در منطقه و جهان: در ماه‌های اخیر، شاهد جنایات هولناکی از سوی رژیم صهیونیستی در غزه بوده‌ایم که منجر به شهادت و مجروح شدن تعداد زیادی از مردم بی‌گناه فلسطینی شده است. همچنین، آمریکا و برخی از کشورهای غربی از این جنایات حمایت کرده‌اند. در چنین شرایطی، رهبر انقلاب اسلامی حج امسال را فرصتی برای اعلام برائت و انزجار از این جنایتکاران و حامیان آنها دانسته‌اند.

2. اهمیت برائت در آموزه‌های اسلامی: برائت از دشمنان خدا و ظالمین، یکی از آموزه‌های مهم دین اسلام است. در قرآن کریم و احادیث اهل بیت (ع) آیات و روایات متعددی در مورد اهمیت برائت وجود دارد. از نظر رهبر انقلاب، حج به عنوان بزرگترین اجتماع مسلمانان جهان، بهترین مکان برای اعلام برائت از دشمنان اسلام است.

3. وحدت و همبستگی مسلمانان: رهبر انقلاب با تأکید بر حج برائت، خواستار وحدت و همبستگی مسلمانان در برابر دشمنان مشترک شده‌اند. ایشان معتقدند که مسلمانان باید با اعلام برائت از دشمنان، جبهه واحدی در برابر آنها تشکیل دهند و از حقوق خود و مظلومان جهان دفاع کنند.

4. رسالت حج: حج فقط یک مراسم عبادی نیست، بلکه دارای ابعاد سیاسی و اجتماعی نیز هست. از نظر رهبر انقلاب، حج فرصتی برای مسلمانان است تا ضمن انجام مناسک عبادی، به مسائل مهم جهان اسلام نیز بپردازند و در مورد آنها موضع‌گیری کنند.

بیشتر بخوانید  کلیه دادگاهها و دادگستری در تهران و البرز تعطیل شده است

حج برائت در سال‌های گذشته نیز توسط حجاج ایرانی برگزار شده است. اما امسال با توجه به شرایط حساس منطقه و جهان، رهبر انقلاب بر اهمیت این مراسم تأکید ویژه‌ای کرده‌اند.

حج برائت مورد استقبال بسیاری از مسلمانان جهان نیز قرار گرفته است. مسلمانان در سایر نقاط جهان نیز با برگزاری تظاهرات و راهپیمایی، برائت خود از دشمنان اسلام را اعلام کرده‌اند.

حج برائت پیام روشنی برای دشمنان اسلام دارد. این پیام این است که مسلمانان در برابر ظلم و ستم سکوت نخواهند کرد و تا پای جان از حقوق خود و مظلومان جهان دفاع خواهند کرد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید.
ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید.
نظرتون رو بنویسید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *