مجله گردشگری

پربازدیدترین‌ها
لینک های مفید

ترمیم بافت عصبی با استفاده از ریز ربات ها

به قلم زود نیوز
به قلم زود نیوز
سرفصل‌های مقاله


دانشمندان روبات‌های کوچکی ساخته‌اند که از سلول‌های انسانی ساخته شده‌اند که قادر به ترمیم بافت عصبی آسیب‌دیده هستند. «آنتروبوت‌ها» با استفاده از سلول‌های نای انسان ساخته شده‌اند و ممکن است در آینده در پزشکی شخصی مورد استفاده قرار گیرند.

الکس هیوز، مهندس زیستی در دانشگاه پنسیلوانیا در فیلادلفیا، می‌گوید: این تحقیق راه را برای مهندسی بافت هموار می کند که بتوان به صورت مصنوعی طیفی از فرآیندهای رشد را کنترل کرد.

مایکل لوین، زیست شناس در دانشگاه تافتس در مدفورد، ماساچوست و همکارانش قبلا ربات های کوچکی را با استفاده از توده های سلول های قورباغه جنینی ساخته بودند. اما کاربردهای پزشکی این ربات های کوچک محدود بود، زیرا آنها از سلول‌های انسانی مشتق نشده بودند. محققان در حال حاضر این ربات ها را توسعه داده‌اند. آنها در حال بررسی پتانسیل درمانی آن‌ها با استفاده از بافت انسانی رشد یافته در آزمایشگاه هستند. این یافته ها در Advanced Science منتشر گردید.

لوین و تیمش سلول های پوست نای انسان را به مدت دو هفته در یک ژل رشد دادند. برای آزمایش پتانسیل درمانی آنتروبوت ها، لوین و همکارانش چندین مورد از مژک های به وجود آمده را در یک ظرف کوچک قرار دادند. در آنجا، آنتروبات‌ها با یکدیگر ترکیب شدند و یک «سوپرربات» را تشکیل دادند که محققان آن را روی لایه‌ای از بافت عصبی که خراشیده شده بود قرار دادند.

در عرض سه روز، ورقه‌ی نورون‌ها در زیر ربات فوق‌العاده کاملاً بهبود یافتند. گیزم گوموسکایا، زیست شناس یکی از محققان این مطالعه می گوید که این شگفت آور بود. زیرا سلول های آنتروبوت قادر به انجام این عملکرد ترمیم بدون نیاز به هیچ گونه تغییر ژنتیکی بودند.

بیشتر بخوانید  ویدئو / از ادامه بن بست سیاسی لبنان تا ادعای مشارکت پوتین در انتخاب ترامپ

 

 

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید.
نظرتون رو بنویسید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *