مجله گردشگری

پربازدیدترین‌ها
لینک های مفید

بهترین تایم برای بنزین زدن چه زمانی است؟

به قلم زود نیوز
به قلم زود نیوز
سرفصل‌های مقاله


بهترین زمان برای بنزین زدن

سوخت‌گیری در جایگاه پمپ بنزین اصولی دارد که رعایت نکردن آن‌ها می‌تواند مشکلاتی را برای خودرو و راننده ایجاد کند. یکی از سوالات متداول در این زمینه این است که بهترین زمان برای بنزین زدن چه زمانی است؟

چرا نباید باک بنزین را تا نهایت ظرفیت پر کرد؟

پر کردن باک بنزین تا حدی که به طور کامل پر شود و باعث لبریز شدن آن شود، به دلایل مختلف خطرناک است. بهتر است باک بنزین را تا حدی که توسط سازنده خودرو توصیه شده است پر کرده و آن را به حداکثر ظرفیت نرسانید.

دلایل خطرناک بودن باک پر بنزین:

خطر بروز حوادث: با پر کردن باک بنزین تا لبه یا لبریز شدن آن، خطر بروز حوادثی مانند آتش‌سوزی و انفجار باک بنزین به شدت افزایش می‌یابد. همچنین، احتمال سرریز شدن بنزین به بدنه خودرو و آسیب رساندن به رنگ و سطح بدنه وجود دارد.

خطر برای سلامتی: پر کردن باک بنزین خودرو بیش از حد معمول ممکن است به مشکلات سلامتی منجر شود. بنزین ممکن است بوی بدی داشته باشد و ورود آن به داخل خودرو می‌تواند علائمی مانند سردرد، تهوع و کاهش اشتها را به همراه داشته باشد.

آسیب به سیستم سوخت‌رسانی: پر کردن باک بنزین خودرو بیش از حد، می‌تواند به آسیب رساندن به کنیستر (فیلتر سوخت) خودرو منجر شود. این مشکل می‌تواند به افزایش هزینه‌های تعمیراتی و نیاز به تعمیرات سیستم سوخت‌رسانی خودرو منجر شود.

آسیب به کنیستر هنگام پر کردن باک بنزین:

در خودرو، یک قطعه بسیار حیاتی به نام کنیستر وجود دارد که بسیاری از افراد از وجود آن و اهمیت آن در سیستم سوخت خودرو آگاهی ندارند. این قطعه، به عنوان یک فیلتر عمل می‌کند و در واقع، وظیفه دارد تا جریان بنزین وارد باک خودرو را تنظیم کند و از ورود ذرات غربالی و آلودگی‌های ممکن به باک بنزین جلوگیری کند. بنابراین، کنیستر نقش مهمی در حفاظت از سیستم سوخت خودرو دارد.

بیشتر بخوانید  تصمیم مهم یحیی درباره آچار فرانسه پرسپولیس

بنزین به دلیل خاصیت بخارپذیری خود، می‌تواند بخاراتی را تولید کند. تجمع بیش از حد این بخارات در باک بنزین خودرو می‌تواند خطرناک باشد. به همین دلیل، در خودروهای امروزی از کنیستر برای کنترل بخارات بنزین استفاده می‌شود.

کنیستر، که یک نوع فیلتر پر از کربن فعال است، بخارات بنزین را جذب کرده و آن‌ها را به خط سوخت بازمی‌گرداند. این فرایند به وسیله کربن فعال صورت می‌گیرد. با جذب بخارات بنزین، کنیستر از تجمع بیش از حد بخارات در باک بنزین خودرو جلوگیری می‌کند و خطراتی که ممکن است برای خودرو و راننده ایجاد شود را کاهش می‌دهد.

بنابراین، اگر پس از اتمام عملیات سوخت‌گیری، پر کردن باک بنزین خودرو ادامه یابد (بعد از قطع جریان بنزین از نازل پمپ بنزین)، می‌تواند باعث آسیب جدی به کنیستر شود. بنابراین، بهتر است پس از قطع جریان بنزین از پمپ، پر کردن باک بنزین خودرو را متوقف کنید تا آسیب به کنیستر جلوگیری شود.

پرداخت هزینه اضافی برای بنزین:

وقتی باک بنزین بیش از حد پر می‌شود، راهی برای جا دادن بنزین بیشتر در آن وجود ندارد. اگر پس از قطع جریان بنزین از نازل پمپ بنزین، باز هم به بنزین زدن ادامه داده شود، این عمل باعث می‌شود که بنزین از باک بنزین بیرون جریان یابد و ممکن است به داخل خودرو ریخته شود یا به زمین ریخته شود. 

نکته:

فشار دادن نازل بارها و بارها یا کشیدن آن به سمت دهانه مخزن بنزین باعث ورود بنزین بیشتر به مخزن نمی‌شود.

پمپ‌های بنزین با سیستم بازیابی بخار مجهز شده‌اند. 

وقتی مخزن پر است و نازل جریان را قطع می‌کند، پمپ سوخت اضافی را به باک برمی‌گرداند.

بیشتر بخوانید  بازیگر سریال ستایش مجددا ازدواج کرد

بهترین زمان بنزین زدن به خودرو:

از نظر تئوری، بنزین در ساعات اولیه صبح که دمای بیرون کمتر است، متراکم تر می‌شود و در باک خودرو بیشتر جا می‌شود.

در عمل، مزایای این روش ناچیز است و نمی‌توان آن را به عنوان یک راه حل قابل اعتماد و اقتصادی توصیه کرد.

بهتر است در هر زمانی که نیاز به بنزین دارید،

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید.
ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید.
نظرتون رو بنویسید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *