آجیل شب یلدا گران می شود؟


به گزارش سایت طلا،مصطفی احمدی رئیس اتحادیه خشکبار تهران ما در شب یلدا هیچ افزایش قیمتی نداریم، چون قیمت آجیل مصوب نیست و به صورت عرضه و تقاضا و با نرخ ارز به فروش می‌رسد.

او ادامه داد: با توجه به اینکه نوع آجیل مختلف و انتخاب آن از سوی مردم سلیقه‌ای است، ممکن است برخی بخواهند نوعی از اقلام در آجیل آن‌ها بیشتر یا کمتر باشد، بنابراین قیمت آن هم متفاوت خواهد بود.

رئیس اتحادیه خشکبار تهران گفت: سال گذشته به دلیل خشکسالی ما متاسفانه ۵۰ درصد اُفت تولید داشتیم به طوری که برخی از محصولات تا ۵۰ درصد و بقیه ۱۰۰ درصد گران شد و همچنین با ورود تجار به کشور هم شاهد افزایش قیمت آجیل بودیم.

احمدی گفت: هرسال در ایام شب یلدا و شب عید مصرف آجیل رواج پیدا می‌کند و توجه‌ها به این اقلام جلب می‌شود، اما ما زمانی که در فصل برداشت این محصولات بودیم درباره مشکلات و شرایط صنف صحبت کرده بودیم و همواره هشدار‌های لازم را داده بودیم.

او ادامه داد: براساس استاندارد‌های کارشناسی اتحادیه قیمت هر کیلو آجیل با باسلوق ۱۵۰ هزار تومان و بدون باسلوق ۱۸۰ هزار تومان اعلام شد.

احمدی گفت: قیمت پسته هم نرخ جهانی دارد و نمی‌شود آن‌ها را خارج از محدوده قیمت‌های جهانی عرضه و توزیع کرد. در حال حاضر تولید پسته کاهش پیدا کرده، به طوری که ما هر ساله بین ۱۶۰ تا ۱۷۰ هزار تن تولید پسته داشتیم، اما امسال میزان تولید به حدود ۶۰ هزار تن رسیده است.

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران ادامه داد: ما در ساله گذشته ۱۵۰ هزار تن صادرات پسته داشتیم، ولی امسال صادرات آن به صفر رسیده است.

بیشتر بخوانید  بررسی شاخص‌ها و معیارهای اصلی وزرای پیشنهادی در فراکسیون انقلاب - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

احمدی گفت: توصیه ما به افراد این است که آجیل و خشکبار را از مراکز معتبر خریداری کنند، چرا که با توجه به نزدیک شدن به شب یلدا و ایام نوروز برخی افراد سود جو آجیل کهنه را به عنوان تازه به مردم می‌فروشند، اگر هموطنان تخلفی را دیدند با شماره ۱۲۴ و یا ۳۳۱۱۲۳۱۳ شماره اتحادیه تماس بگیرند.

انتهای پیام/

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید


دیدگاهتان را بنویسید