84000 سودانی در این ماه آواره شدندبر اساس گزارش سازمان ملل، خشونت و حملات در غرب سودان تنها در این ماه (ژوئن) بیش از 84 هزار نفر را آواره کرده است و تعداد آوارگان در این کشور در سال جاری دو برابر شده است.

این بیشترین تعداد آوارگان داخلی از ژانویه 2021 است. آمارهای سازمان ملل نشان می دهد که حداقل 440500 نفر در سال گذشته در سودان آواره شده اند که پنج برابر بیشتر از سال 2020 است.

خشونت در این ماه (ژوئن) شامل درگیری ها در شهرک کلبوس در غرب دارفور بود که در آن 125 نفر در حملات ستیزه جویان به روستاهای متعلق به قبیله گامیر کشته و 50000 نفر آواره شدند.

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد (OCHA) اعلام کرد که در درگیری‌های بین حوزم و کنان در ابوجبهه در استان کردفان، که سال‌ها شاهد خشونت بوده، 19 نفر کشته و بیش از 15000 نفر آواره شدند. 4000 خانه در آتش سوخت.

بر اساس آخرین گزارش سازمان ملل، 750 هزار نفر در اتیوپی، یمن، سودان جنوبی، سومالی و افغانستان از گرسنگی و مرگ می میرند.

بر اساس آخرین گزارش برنامه جهانی غذا و سازمان خواربار و کشاورزی، اتیوپی، نیجریه، سودان جنوبی و یمن کانون گرسنگی هستند.

سودان از سال 2019، پس از سقوط دولت عمر البشیر، برای قدرت بین سیاستمداران نظامی و غیرنظامی مبارزه می کند.

مخالفان وضعیت اضطراری، مقامات نظامی را به توطئه برای سرنگونی سودان در دوران البشیر متهم می کنند.

سودان در ماه های اخیر صحنه اعتراضات و ناآرامی های گسترده بوده است. مخالفان خواستار «پایان دادن به کودتا و خروج ارتش از قدرت و انتقال قدرت به غیرنظامیان، برگزاری انتخابات دموکراتیک و حل مشکلات اقتصادی کشور» شدند.

بیشتر بخوانید  زمزمه عادی پیک پنجم

نماینده ویژه سازمان ملل در سودان گفت: «هیچ تاریخی برای ازسرگیری مذاکرات مستقیم در سودان تعیین نشده است و تماس‌هایی با همه طرف‌ها برای پایان دادن به گفت‌وگو در جریان است».

دیدگاهتان را بنویسید