Незаборавне сцене учешћа Ирана на Светском првенству

Фудбалска репрезентација Ирана учествовала је у три утакмице Светског првенства пре учешћа на Купу Бразила 2014. Албум са фотографијама чистих и незаборавних сцена из присуства иранске репрезентације на Куповима Аргентине 1978, Француске 1998 и Немачке 2006.

Присуство Ирана на Светском првенству

Светско првенство у Немачкој 2006

Фудбалска репрезентација Ирана на Светском првенству у Немачкој 2006. користила је искусне играче као што су Али Даеи, Мехди Махдавикиа, Вахид Хашемијан и Али Карими. Ирански љубитељи фудбала надали су се да ће репрезентација због својих могућности успети да успешно прође групну фазу и прође у наредну рунду. Први противник иранској репрезентацији била је репрезентација Мексика. Слика Алија Каримија у дуелу са Луисом Фигом, капитеном и звездом португалске фудбалске репрезентације.

Светско првенство 2006. • Група са Португалом, Мексиком и Анголом

Фудбалска репрезентација Ирана била је у групи Д са Мексиком, Португалом и Анголом у групи Д Светског првенства у Немачкој 2006. Слика: Тренери тимова Групе Д са десне стране: Бранко Ивановић (селектор Ирана), Рикардо Ла Валпе (селектор Мексика), Луиз Фелипе Сколари (Селектор Португалије) и Луис Оливеира Гонкалос (тренер Анголе).

Куп 2006 • Иран и Мексико

Град и стадион Нирнберг био је препун навијача фудбалских репрезентација Ирана и Мексика који су путовали у Немачку из целог света да охрабре и подрже свој тим.

Репрезентација Ирана показала је добро лице у првом полувремену и показала да је у стању да се суочи са искусним и моћним екипама као што је Мексико. Слика: Јавад Некунам (број 6), репрезентативни везиста у борби један на један са мексичким дефанзивцем Рикардом Осариом.

Репрезентација Ирана је у првих 45 минута била равноправан противник и имала неколико напада на мексички гол. Мехди Махдавикиа (лево), легионар иранске репрезентације, бори се са мексичким везистом Мариом Мендесом.

Први гол на утакмици постигао је Браво, мексиканац, у 28. минуту утакмице. Репрезентација Ирана је, међутим, наставила са нападима и у 36. минуту ударцем Јахја Голмохамадија (број 4 на слици) дошла до изједначења.

Радост иранске репрезентације од изједначења против Мексика. Прво полувреме завршено је нерешеним резултатом 1-1.

Репрезентација Ирана није могла да блиста као у првих 45 минута у другом полувремену и временом је деловала уморно. Али Карими (десно), техничка звезда Ирана, није баш успео да покаже своје способности у другом делу меча. Фудбалери Мексика повели су у последњој четвртини утакмице и други и трећи пут отворили гол Ирана у 76. и 79. минуту. Утакмица је завршена победом Мексика резултатом 3-1.

بیشتر بخوانید  بیوگرافی و علت در گذشت استاد همایون خسروی + عکس و فیلم

Куп 2006 • Иран и Португал

Светско првенство 2006. • Иран и Португал Фудбалска репрезентација Ирана одиграла је другу утакмицу на Светском првенству 2006. против Португала; Тим који има користи од познатих звезда као што су Луис Фиго, Деко и Кристијано Роналдо. Слика: Вахид Хашемијан (бели дрес) у дуелу са дефанзивцем Португала Фернандом Миром.

Напори и напади иранских националиста били су посебно исхитрени у првом полувремену. Штавише, количина насиља у овој утакмици била је већа од борбе Ирана и Мексика. Слика: Ерик Пула, француски судија разговара о утакмици Иран-Португал на Светском првенству у Немачкој 2006. са Андраником Тејмурјаном и Фернандом Миром.

У другом полувремену Португалци су два пута могли да отворе капије Ирана. Деко и Кристијано Роналдо постигли су голове Португала у 63. и 80. минуту. Други пораз оставио је репрезентацију Ирана без шансе да надокнади неуспехе и прође у наредну рунду у последњем мечу против Анголе. Овај меч са сликом: Али Карими (лево) у борби један на један са дефанзивцем Португалије Костинијом.

Прво полувреме меча између Ирана и Португала завршено је нерешеним резултатом. Једна од најконтроверзнијих сцена у мечу између Португала и Ирана била је тешка грешка Хосеина Кабија против Луиса Фига, капитена Португалије.

Светско првенство 2006. • Иран и Ангола

Финална утакмица групне фазе против Анголе у ​​Лајпцигу била је борба између претходно елиминисаних тимова. Туча један на један између Мендозе, играча Анголе, и Андраника Тејмоуријана, везисте иранске фудбалске репрезентације.

Иако резултат овог меча није утицао на промоцију репрезентација Ирана и Анголе, репрезентативци два тима били су одлучни да у последњој утакмици покажу све од себе. Слика: Пејкар Вахид Хашемијан, нападач Ирана и Лока, играч Анголе.

Слика: Фереидоун Занди, један од легионара иранске фудбалске репрезентације на Светском првенству у Немачкој 2006.

Утакмица између Ирана и Анголе завршена је нерешеним резултатом један на један после 90 минута. Гол Ирана на овом мечу постигао је Сохраб Букхиаризадех (бели дрес), ирански дефанзивац у 75. минуту главом.

Светско првенство у Француској 1998

Фудбалска репрезентација Ирана могла је други пут да учествује на Светском првенству после 20 година чекања. Репрезентација Ирана је током турнира, чији је домаћин била Француска, била у истој групи са САД, Немачком и бившом Југославијом. Џалал Талеби је био главни тренер Ирана у овом периоду игара.

بیشتر بخوانید  معمای فروش گوسفند دهقان .. !!

Светско првенство 1998. • Иран и Југославија

Репрезентација Ирана је први меч одиграла 16. јуна против моћног југословенског тима. Стартна постава репрезентације на овом мечу била је следећа: Надер Мохамедкани, Нима Накиса, Али Даеи, Хамидреза Естили, Мехрдад Минаванд и Џавад Заринчех (стоје с лева). Карим Багхери, Мехди Пасхазадех, Мехди Махдавикиа, Мохаммад Кхакпоур и Кходадад Азизи (седи с лева).

Фудбалска репрезентација Ирана, која није опслужила свог капитена број један и голмана у првом мечу против Југославије, Ахмада Резе Абедзадеха, изгубила је од свог противника са 1:0. Једини гол на утакмици постигао је југословенска звезда Синиша Михајловић после слободног ударца. Слика: Карим Багери, репрезентативни везиста, у сцени са утакмице између Ирана и Југославије.

Светско првенство 1998. • Иран и Сједињене Државе

Фудбалска репрезентација Ирана одиграла је 21. јуна другу утакмицу у групи против Сједињених Држава пред више од 43.000 гледалаца у Лиону. У овој узбудљивој борби, репрезентација Ирана је савладала противника резултатом 2:1 и остварила историјске победе.

Први гол на овом мечу постигао је Хамидреза Естили, искусни Иранац, ударцем главом након центаршута Заринчеха. Стеелијев челични ударац био је незаустављив за америчког голмана Кејсија Клера (зелена мајица).

Други ударац иранске репрезентације Сједињеним Државама задао је Мехди Махдавикиа, младо и моћно лице Ирана у том периоду Игара. Он је у 84. минуту овог меча, након што је добио пас Али Даеија, сам отишао до гола Американаца и по други пут снажним ударцем пришио лопту у мрежу гола. Амерички сингл, који је постигнут неколико тренутака пре краја утакмице, такође није могао да спречи историјски пораз ове екипе од Ирана.

Ахмад Реза Абедзадех, капитен Ирана, и други репрезентативци радују се победи Ширин над фудбалском репрезентацијом САД.

Алиреза Мансоориан (десно) теши америчког нападача после утакмице Џоа Макса Мура

Светско првенство 1998. • Иран и Немачка

У свом трећем мечу, иранска фудбалска репрезентација се суочила са репрезентацијом Немачке; Одлучујућа утакмица која је могла да одведе Иран у групну фазу. Борба је одржана 25. јуна пред више од 35.000 гледалаца. Слика: Ахмад Реза Абедзадех и Јирген Клинсман, капитени репрезентација Ирана и Немачке, пре стартног звиждука.

Немачки тим је веома лоше одиграо прво полувреме меча које је завршено нерешеним резултатом. У другом полувремену, међутим, репрезентација Немачке је појачала нападе и повела са 1:0 над Ираном у 51. минуту, после Оливера Бирхофа. Слика: Лотар Матеус, немачки ветеран, у борби један на један са Каримом Багеријем, моћним иранским везистом.

بیشتر بخوانید  استایل خاص و جذاب مهدی پاکدل

Гол Немачке натерао је репрезентацију Ирана да промени одбрамбену тактику и тражи обештећење. На овај начин игра између две екипе добија на већој брзини. Искусни немачки нападач Јирген Клинсман (на слици) постигао је други гол за своју екипу у 58. минуту и ​​довео Иран до пораза од 2:0. Иако је репрезентација Ирана елиминисана у групној фази, заузела је треће место на табели због победе над Сједињеним Државама.

Светско првенство у Аргентини 1978

Први наступ иранске фудбалске репрезентације на Светском првенству датира из 1978. године у Аргентини. Иран, један од 16 тимова који учествују у финалној рунди турнира, био је у истој групи са Холандијом, Перуом и Шкотском. Хесхмат Мохајерани је био селектор иранске репрезентације на Светском првенству у Аргентини 1978. године.

Светско првенство 1978. • Иран и Холандија

У свом првом мечу фудбалска репрезентација Ирана играла је против Холандије, светског вицешампиона, и изгубила од европског противника са 3:0. Утакмица је одржана 3. јуна пред 33.000 гледалаца. Стартна постава иранске репрезентације на овом мечу била је: Насер Хејази, Хасан Назари, Насролах Абдолахи, Хосеин Казерани, Андраник Ескандариан, Али Парвин, Ебрахим Гасемпур, Мохамед Садеги, Хасан Најебага, Хосеин Фараки и Гхани Гхафоор.

Светско првенство 1978. • Иран и Шкотска

Утакмица између Ирана и Шкотске, која је одржана 7. јуна пред само 8.000 гледалаца, била је први успех иранске репрезентације на Светском првенству. Иако је ирански тим изгубио од противника 1:0 у 43. минуту после аутогола Ескандаријана, али је голом Хосеина Данаеи-Фарда у 60. минуту изједначио и освојио бод.

Светско првенство 1978. • Иран и Перу

Трећи и последњи меч иранска репрезентација у 78. Купу Аргентине одиграла је против Перуа. Утакмица, која је одржана 11. јуна пред 21.000 гледалаца, завршена је победом Перуа од 4:0 после 90 минута. Слика: Ваздушни дуел између Мохамеда Садегхија (бр. 9), иранског везисте, и Кироге, перуанског голмана.

Први гол Перуа постигао је два минута након почетка утакмице. Други и трећи гол Перуа, који је постигао у 36. и 39. минуту, постигао је са беле тачке перуанска звезда Кобилас. Једини гол Ирана на овом мечу постигао је Хасан Рошан у 41. минуту. Слика: Насер Хејази, голман Ирана, покушава да контролише један од напада Кобиласа, који је постигао и четврти гол Перуа на овом мечу.