کشف اکسیر جوانی موش ها را جوان کرد و مردم را امیدوار کرد


کشف اکسیر جوانی موش ها را جوان کرد و مردم را امیدوار کرد

دانشمندان آمریکایی آزمایش های خارق العاده ای برای معکوس کردن روند پیری در حیوانات انجام داده اند.

آنها در این آزمایش از یک ماده شیمیایی برای جوان سازی عضلات موش ها استفاده کردند و گفتند که نتیجه همان تبدیل ماهیچه های 60 ساله به ماهیچه های 20 ساله است. اما قدرت عضله جوان شده افزایش نیافت.

کشف اکسیر جوانی

این تحقیق در مجله علمی سل نشان دهنده یک مکانیسم کاملاً جدید از پیری است و سپس روند پیری را معکوس می کند.

پیری یک خیابان یک طرفه در نظر گرفته می شود، اما اکنون محققان هاروارد می گویند برخی از جنبه های پیری ممکن است برگشت پذیر باشد.

این تحقیق بر روی یک ماده شیمیایی به نام اختراع متمرکز است. این ماده با افزایش سن در تمام سلول های بدن کاهش می یابد.

محققان دریافته اند که کاهش یک ماده شیمیایی خاص، عملکرد میتوکندری را کند می کند. میتوکندری عضوی است که مسئول تولید انرژی در تمام سلول های بدن است. کاهش فعالیت میتوکندری باعث کاهش تولید انرژی و در نهایت پیری می شود.

در این آزمایش به موش ها یک ماده شیمیایی داده شد که بدن آنها به طور طبیعی به یک ماده تبدیل شد و روند پیری موش ها معکوس شد.

یک هفته داروی جوان روی موش های دو ساله، عضلات بدن آنها را به ماهیچه های یک موش شش ماهه تبدیل کرد. میتوکندری سلولی، تحرک عضلانی و مقاومت به انسولین در موش‌ها نیز تغییر یافت.

دکتر آنا گومز، متخصص ژنتیک در دانشکده پزشکی هاروارد گفت: ما فکر می کنیم این یک کشف بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید  لیست دفاتر ازدواج و طلاق سنندج + آدرس و تلفن

او می‌گوید: «وقتی ماهیچه‌ها جوان‌سازی می‌شوند، ممکن است به زمان بیشتری برای بازیابی قدرت و قدرت جوانی خود نیاز داشته باشند.
درمانی برای پیری؟

اما این کشف نمی تواند درمان قطعی پیری باشد. سایر جنبه های پیری، مانند کوتاه شدن تلومر و آسیب کبدی، برگشت ناپذیر هستند.

دکتر گومز به بی بی سی گفت: «بزرگ شدن جنبه های مختلفی دارد. این فقط بخشی از بدن انسان نیست که بتوانیم از پیری آن جلوگیری کنیم.

تیم تحقیقاتی می خواهد نتایج این آزمایش ها در سال 2015 در کلینیک پزشکی آغاز شود.

دکتر گومز می گوید: «تحقیقات جدید بینایی خوبی به ما می دهد، اما تلاش برای جلوگیری از پیری نباید از 20 سالگی شروع شود. بهتر است وقتی به سن کافی رسیدیم شروع کنیم. البته نه زمانی که خیلی پیر شده ایم و سلول هایمان آسیب دیده است. به عنوان مثال، چهل سالگی می تواند سن خوبی برای جلوگیری از روند پیری باشد.

تیم اسپکتور، استاد دانشگاه کینگز کالج لندن گفت: این کشف بسیار هیجان انگیز و فریبنده است. دانستن اینکه برخی از جنبه های پیری برگشت پذیر هستند.

او گفت: «اما تا اینکه این آزمایش روی موش ها به یک مطالعه واقعی انسانی تبدیل شود، راه زیادی در پیش است.

دکتر علی توسلی از دانشگاه ساوتهمپتون در بریتانیا گفت: «توجه به این مهم است که این آزمایش روی خود موش‌ها تأثیری نداشت و فقط ماهیچه‌های آن‌ها جوان‌سازی شد.

“این ممکن است به یکی از دو دلیل باشد. یا موش ها باید برای مدت طولانی تحت درمان قرار گیرند تا تغییرات در سلول ها زمان داشته باشد تا تأثیر خود را بر کل اندام نشان دهد، یا تغییرات “مواد شیمیایی به تنهایی برای معکوس کردن تغییرات فیزیکی مرتبط با پیری در موش ها کافی نیست.”

بیشتر بخوانید  اولین کشتی توربین

علی توسلی می گوید: «برای پی بردن به صحت کدام یک از این موارد، آزمایشات بیشتری لازم است.

منبع: گوگل نیوز


دیدگاهتان را بنویسید