واکنش شورای امنیت به تمدید آتش بس در یمنبه گزارش سلام نو به نقل از ایرنا، اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد با استقبال از تمدید دو ماهه آتش بس در یمن تصریح کردند: این آتش بس همچنان مهم ترین فرصت در سال های اخیر برای صلح و حفاظت از غیرنظامیان در یمن است.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای روز پنجشنبه به وقت محلی از طرف‌ها خواستند تا از این لحظه برای گسترش فوری مذاکرات برای دستیابی به یک توافق جامع و جامع در مورد پیشنهاد نماینده ویژه سازمان ملل برای آتش‌بس جامع استفاده کنند.

اعضای شورای امنیت افزودند: این پیشنهاد می تواند به آتش بس دائمی تبدیل شود و با افزایش حقوق و آزادی رفت و آمد مردم یمن به نفع مردم باشد.

اعضای شورای امنیت ابراز امیدواری کردند که اجرای کامل آتش بس و توافق آتش بس جامع، فرصتی برای دستیابی به راه حل سیاسی جامع و همه جانبه بر اساس اصول مورد توافق و تحت نظارت سازمان ملل متحد فراهم کند.

آنها بر اهمیت مشارکت حداقل 30 درصدی زنان تاکید کردند و نسبت به عدم پیشرفت در بازگشایی جاده های تعیزه، مطابق با پیشنهادات اخیر سازمان ملل، ابراز نگرانی کردند.

اعضای شورای امنیت همچنین خاطرنشان کردند که بازگشایی این جاده ها یک نیاز بشردوستانه برای کاهش رنج در سومین شهر بزرگ یمن است.

اعضای شورای امنیت با نادیده گرفتن طرف های دیگر و اقدامات نقض کننده آتش بس آنها، از انصارالله خواستند که در مذاکرات انعطاف پذیر باشد و فورا راه های اصلی را باز کند.

اعضای شورای امنیت از همه طرف ها خواستند که نیازهای مردم یمن را در اولویت قرار دهند و مصالحه کنند و صلح را به جای خشونت انتخاب کنند.

بیشتر بخوانید  واکنش کرملین به دیدار بایدن با رهبر مخالفان بلاروس

آنها تمامی حملاتی را که آتش بس را تهدید می کند محکوم کردند و نسبت به افزایش تلفات غیرنظامیان در اثر انفجار مین ابراز نگرانی کردند.

دیدگاهتان را بنویسید