واکنش روسیه به احتمال پیوستن فنلاند به ناتوبه گزارش ایرنا به نقل از ایرنا، وزارت امور خارجه روسیه در واکنش به احتمال پیوستن فنلاند به ناتو اعلام کرد که مسکو در این زمینه مجبور به تلافی خواهد شد.

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرد؛ فنلاند باید از مسئولیت ها و عواقب پیوستن به ناتو آگاه باشد، زیرا روسیه در صورت پیوستن به ائتلاف (نظامی) باید اقدامات تلافی جویانه انجام دهد.

در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه آمده است: «اظهارات سائولی نینیستو، رئیس جمهور فنلاند و سانا مارین، نخست وزیر فنلاند در مورد قصد این کشور برای پیوستن به ناتو، تغییری اساسی در سیاست خارجی فنلاند است. هلسینکی باید از مسئولیت ها و عواقب چنین اقدامی آگاه باشد.

به گزارش سی ان ان، وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که پیوستن نهایی فنلاند به ناتو به طور جدی روابط دوجانبه روسیه و فنلاند را که ثبات و امنیت را در منطقه شمال اروپا حفظ می کند، مختل می کند.

در ادامه این گزارش آمده است که مسکو باید به منظور جلوگیری از تهدیدات (روسیه) علیه امنیت ملی، هم از نظر نظامی و هم از نظر فنی تلافی کند.

این بیانیه می افزاید: «الحاق فنلاند به ناتو همچنین نقض مستقیم تعهدات حقوقی بین المللی فنلاند، در درجه اول توافقنامه صلح پاریس در سال 1947 و موافقتنامه 1992 روسیه و فنلاند در مورد اصول روابط خواهد بود.

سی ان ان گزارش داد فنلاند 800 کیلومتر مرز مشترک با روسیه دارد.

به گزارش ایرنا، در حالی که وزارت امور خارجه روسیه نسبت به احتمال پیوستن فنلاند به ناتو هشدار می دهد، بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس روز چهارشنبه و پنجشنبه به سوئد و فنلاند سفر کرد و با امضای بیانیه های امنیتی اعلام کرد که انگلیس حمله خواهد کرد و روسیه برای آنها جنگ فراهم خواهد کرد. پشتیبانی کشورها.

بیشتر بخوانید  حقوق بازنشستگان در سال 1401 اعلام شد

پیش از این، اولگ استپانوف، سفیر روسیه در کانادا به اسپوتنیک گفته بود که پیوستن فنلاند و سوئد به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) برای امنیت دو کشور و امنیت اروپا مضر است.

در همین حال، سخنگوی کرملین امروز (پنجشنبه) تاکید کرد که پیوستن فنلاند به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) قطعا امنیت روسیه را تهدید خواهد کرد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت: «بنابراین مسکو عواقب این اقدام را برای تضمین امنیت خود بررسی خواهد کرد. این اقدام اخیر با گسترش ناتو، قاره ما را امن تر و با ثبات تر نخواهد کرد.

رئیس جمهور فنلاند روز گذشته گفت که عضویت احتمالی کشورش در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) علیرغم هشدارهای روسیه، «علیه کسی» نخواهد بود.

سائولی نینیستو، رئیس جمهور فنلاند در جریان امضای کمک نظامی با بریتانیا در هلسینکی گفت: «پیوستن به ناتو علیه کسی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید