هوش مالی یا اقتصادی چیست + راه های تقویت آن


چگونه با هوش مالی ثروتمند شویم؟

دلگرم کننده: گاهی ممکن است تعجب کنید چرا برخی افراد اینقدر خوب درآمد دارند؟ و هر روز ثروتمندتر می شوند. باید بگوییم که این افراد دارند آنها هوش مالی یا هوش پولی هستند و با این ویژگی نه تنها ضرر نمی کنند، بلکه هر روز درآمد بیشتری کسب می کنند.

هوش مالی چیست؟

در این مقاله به تعریف هوش مالی و راه های مهم تقویت و افزایش هوش مالی به شما تقدیم می کنیم.

هوش مالی یا پولی چیست؟

بسیاری از مردم زمین، املاک، سهام و غیره دارند. سرمایه در نظر گرفته می شود، در حالی که امروزه سرمایه را مالکیت ذهن برای خلق ثروت می دانند. از نظر مالی هوش مالی یعنی قدرت شما برای حل مشکلات مالی و مجموعه ای از اقدامات پاک که منجر به سود می شود.

هوش مالی یا هوش اقتصادی چیست؟

رابرت کیوساکی یک سرمایه گذار معروف می گوید: هوش مالی یا هوش پولی رفتاری است که با پول خود انجام می دهید، اگر می خواهید ثروتمند شوید باید بدانید با پول خود چه کنید.

هوش مالی یک مهارت مدیریت مالی است. خرج کردن و پول درآوردن مستلزم دانش هوش مالی است. آگاهی و دانش در هوش همراه با آگاهی از 3 عامل سرمایه، بدهی و جریان نقدی بر پیشرفت شما تأثیر می گذارد.

هوش مالی بالا یا عالی به این معنی است که تصمیمات مالی شما هوشمندانه تر است و اقدامات بهتری برای بهبود وضعیت مالی خود انجام می دهید. و هوش مالی پایین یا ضعیف به این معنی است که شما نسبت به مسائل مالیاتی خود اقدامات غیر مسئولانه انجام می دهید.

راه های تقویت هوش مالی چیست؟

در این قسمت شما را با مهارت های افزایش هوش مالی آشنا می کنیم. مهارت هایی که می تواند این توانایی را در شما تقویت کند تا بتوانید منابع مالی خود را منطقی تر استفاده کنید و به مرحله کسب درآمد برسید.

هوش مالی: هوش مالی یا اقتصادی چیست + راه های تقویت آن

1. برای ثروتمند شدن خرج کنید

اکثر افرادی که در یک بحران مالی قرار دارند سعی در کاهش هزینه های فعلی زندگی خود دارند. آنها به ندرت به رستوران می روند و سفر به خارج از کشور را به حداقل می رسانند. همچنین به جای افزایش درآمد و سرمایه گذاری منابع جدید در زندگی و توقف جریان پول، کمتر هزینه می کنند.

رابرت کیوساکی وی می گوید: بسیاری از صاحبان مشاغل در زمان رکود شروع به کاهش هزینه ها کرده و درآمد مالی خود را کاهش می دهند و اولین کاری که انجام می دهند کنار گذاشتن تبلیغات است که از ورود منابع جدید به سازمان و ایجاد ورشکستگی جلوگیری می کند.

یکی از ویژگی های هوش مالی این است که بدانید چه زمانی آن را خرج کنید. کیوساکی در خاطرات خود از رکود به عنوان یک فرصت یاد کرد و گفت: در آن مواقع پرداخت قبوض را به تعویق می اندازیم و برای افزایش هزینه های سازمان هر کاری از دستمان بر می آید برای جانمایی و تبلیغات انجام می دهیم.

برنامه ریزی صحیح بودجه راز افراد با هوش مالی بالاست. بودجه برنامه ای برای هماهنگی منابع و مصارف است. اگر بتوانیم تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم، می‌توان گفت که از هوش مالی بالایی برخورداریم.

2. بدهی های خوب و بد

به طور کلی دو نوع بدهی وجود دارد:

  1. بدهی خوبی که ما را ثروتمند می کند و دیگری آن را پرداخت می کند.
  2. بدهی بدی که ما را فقیر می کند و باید برای پرداخت آن زندگی کنیم.
بیشتر بخوانید  با نوک شکسته طوطیم چیکار کنم؟

با این نوع بدهی، باید بدهی را که به بدهی دیگری گره خورده است پرداخت کنیم و از یافتن فرصت های جدید برای فرد جلوگیری کنیم.

3. اطلاعات خود را به روز کنید

کتاب های زیادی در مورد هوش مالی در بازار وجود دارد که می تواند به ما در تغییر الگوهای غلط مالی کمک کند. کتاب خواندن “هوش مالی” یکی از بهترین اقداماتی است که ذهن ما را در این زمینه راهنمایی می کند.

ما باید بپذیریم که دانش به سرعت در حال تکامل و تغییر است. بنابراین دانش مالی نیز از این قاعده مستثنی نیست و باید آخرین تغییرات را در نظر گرفت.

این کتاب بیان می کند که افراد با هوش مالی عادی مانند دایناسورها در حال مرگ هستند و افراد موفق با تغییرات زمان خود کنار می آیند. سواد برای مدیریت زندگی کافی بود، اما امروز زندگی آنقدر پیچیده است که اگر کسی در ارتباط با دنیای اطرافش مردد باشد، دیر یا زود حذف می شود.

چه مقدار از درآمد سالانه خود را برای شرکت در دوره های سهام، سرمایه گذاری و سایر دوره ها پرداخت می کنید؟ اگر این عدد صفر است، پس باید این عادت پول درآوردن را توسعه دهید و یاد بگیرید که منابع جدید را جذب کنید.

در عصر حاضر دنیا از فرآیند تولید و صنعت به سمت خدمات در حال حرکت است و شما فردی را می بینید که با کمترین امکانات مانند کامپیوتر و تبلیغات در شبکه های اجتماعی درآمد پایداری دارد.

به یاد دارم که پدرم در سال های اولیه جامعه در برابر استفاده از تلفن همراه مقاومت می کرد، اما پس از مدتی متوجه شد که نیمی از کارهای روزانه او مانند پرداخت قبوض، خرید آنلاین و حتی رزرو بیمارستان نیازمند استفاده از گوشی های هوشمند است. به طوری که کلید موفقیت سازگاری با تغییرات است و واقعیت این است که قبل از دویدن باید راه رفتن را یاد بگیریم.

4. اهداف مالی را تعیین کنید

همانطور که می دانید با توجه به قانون پارکینسون افعال اشیاء در زمان اختصاص داده شده به آنها لحاظ می شود. معنای این جمله این است که اگر انسان برای تایپ حرفی یک ساعت تعیین کند، در همان ساعت تمام می شود، در حالی که اگر بیست دقیقه به آن اختصاص دهد، ذهنش موظف است در همان ساعت تمام شود.

در هدف گذاری مالی اگر درآمد ثابت عادی یک ماه را در نظر بگیریم بدون دغدغه به آن می رسیم در صورتی که با کمی تلاش بتوانیم هر ماه این مقدار را اندکی افزایش دهیم و ذهن در منطقه امن ما باقی نماند. تعیین استانداردهای درآمد برای افراد ارتباط مستقیمی با نرخ رشد آنها دارد.

5. تولید مازاد بودجه

وقتی بتوانید درآمد خود را بالاتر از هزینه ها افزایش دهید و فاصله زیادی بین این دو ایجاد کنید تا در منطقه امنی قرار بگیرید و بی خیال هزینه کنید، مازاد بودجه ایجاد کرده اید.

وقتی درآمدها افزایش می یابد، فرد می تواند از سه طریق در مورد مازاد بودجه خود تصمیم گیری کند. در روش اول او می تواند وام بگیرد و در نتیجه اقساط وام خود را افزایش دهد. در روش دوم این می تواند هزینه های شما را افزایش دهد و بودجه اضافی را صرف کند. در روش سوم او همچنین می تواند مازاد بودجه خود را سرمایه گذاری کند.

بیشتر بخوانید  آشنایی با انواع کود و کاربردهای آن

اتفاق جالبی که برای اکثر افراد با هوش مالی پایین رخ می دهد این است که به جای مازاد بودجه بر کسری بودجه تمرکز می کنند.

6. وارد بازی پولدارها نشوید

رابرت کیوساکی معتقد است که ظهور اقتصاد جدید به گونه ای است که افراد زیادی را به نفع ثروتمندان به دست آورده و از دست داده است که مردم چاره ای جز سرمایه گذاری و پیروی از آنچه برای آنها تعیین می شود ندارند.

یکی از دلایل اصلی آن این است آگاهی اقتصادی پایین مردم آنها تحصیلات مالی کمی دارند و نمی توانند فرصت های سرمایه گذاری مناسبی را که به آنها ارائه می شود شناسایی کنند.

بنابراین وارد یک سیستم سرمایه گذاری می شوند که قوانین آن توسط افراد دیگر تعیین می شود و هیچ کنترلی روی آن ندارند، بنابراین در این بین یا سود کمی می برند یا هیچ سودی ندارند.

نمونه ای از این سرمایه گذاری ها در کشور ما مربوط به خرید اوراق بهادار و سرمایه گذاری در بانک ها است.

بهترین سناریو برای این نوع سرمایه گذاری این است که با افزایش تورم، سودهای ناچیز نیز افزایش می یابد. این سیاست های مالی از زمانی شروع می شود که پول های سرگردان زیادی در دست مردم است و نمی توانند آن را به درستی برنامه ریزی کنند.

7. عادات پول درآوردن

وارن بافت یکی از ثروتمندترین افراد جهان در مصاحبه ای گفت: یک روز دیدم همسرم برای خرید لباس مجلسی 15000 دلار پرداخت کرد. می گوید بعد به جای خرید لباس به من پول می داد تا سرمایه گذاری کنم، حدود 800 میلیون دلار سرمایه گذاری می کرد.

او ادامه می دهد بزرگترین ترس در آمریکا ترس از تروریسم نیست، بلکه ترس از این است که در دوران بازنشستگی پولش تمام شود.. بسیاری از افرادی که شاغل هستند و به دنبال شغل دائمی هستند، به جای اضافه کردن بودجه و سرمایه گذاری برای رهایی از کسری بودجه و منابع مالی در سنوات بازنشستگی، آن را در جایی پس انداز می کنند و سپس در انتظار پیری می مانند.

به گفته کیوساکی، با تقویت پول خود می توانید پول خود را با استفاده از پول دیگران بیشتر به کار ببرید و اگر پول و سرمایه خود را به خوبی تقویت کنید، می توانید مالیات کمتری بپردازید و امنیت سرمایه خود را از طریق درآمد مولد تقویت کنید. .

تمرین:

  • ابتدا فهرستی از عادات خود در برخورد با پول و سرمایه تهیه کنید.
  • سپس از انتهای لیست کار کنید تا مشکلاتی را که ارزش جنگیدن ندارند را از بین ببرید. ما معتقدیم که “تکرار کارهای قبلی برابر با نتایج قبلی است و انجام کارهای جدید برابر با نتایج جدید است.”
  • یک هفته قبل از هر تصمیم مالی از خود بپرسید که آیا این عادت و تصمیم می تواند به من کمک کند یا خیر؟ اگر پاسخ منفی است، آن را تغییر دهید.

8. الگوهای ذهنی افراد موفق

من عاشق این جمله هستم: «نزدیکی شباهت می آورد». این بدان معنی است که ارتباط با افراد موفق و استفاده از استراتژی آنها می تواند روند غنی سازی ما را سریعتر افزایش دهد.

افراد موفق تقریباً هر موقعیتی را کنترل می کنند. فرض کنید برای سرمایه گذاری به 10 میلیون تومان نیاز دارید. اگر هوش مالی بالایی دارید باید بتوانید 7 میلیون از بانک ها و سایر منابع دریافت کنید و فقط 3 میلیون یا کمتر از منابع خود خرج کنید.

افراد موفق تقریباً هر موقعیتی را کنترل می کنند.

بیشتر بخوانید  لیست مدارس غیرانتفاعی ابتدایی پسرانه منطقه ۴ تهران + آدرس و تلفن

سازمان های موفق همچنین از مدیران مالی و مشاوران خبره برای به حداقل رساندن ریسک مالی برای تامین سرمایه اصلی خود استفاده می کنند.

به عنوان مثال در سال های اخیر این سیاست بر ادغام شرکت های خودروسازی و همچنین مشارکت شرکت های اروپایی در کشورهای آسیایی مانند چین برای تولید قطعات خودرو تاثیر گذاشته است.

9. بدون میانبر

وقتی صحبت از هوش مالی و سرمایه گذاری به میان می آید، اکثر مردم راه های سریع و آسانی را برای ادعای اینکه می توانند در عرض چند ماه به ثروت برسند، پیدا می کنند.

فرآیند سرمایه گذاری شما باید حوزه مناسب سرمایه گذاری + ریسک پذیری + انعطاف پذیری + صبر و پشتکار را بدانید.

پس از این مراحل، بذرهایی را که برای سرمایه گذاری و درآمد ثابت کاشته اید، درو خواهید کرد، پاداشی برای صبر و حرکت درست در زندگی مالی خود.

10. پدر پولدار یا پدر دوقطبی؟

اگر به نظرات خود در مورد مسائل مالی نگاه کنید، خواهید دید که بسیاری از آنها بر اساس دیدگاه والدین ما در مورد پول شکل گرفته است. اگر پول را وسیله دور شدن از خدا و افتادن به گناه می دیدند، ما هم حس ثروت خوبی نداشتیم، ناخواسته این نگاه به فرزندانمان هم سرایت می کرد.

منظورم پدر پولدار نیست، فردی که دارایی زیادی دارد، بلکه شخصی است که به پول و فرصت های مالی مثبت نگاه می کند. یک پدر ثروتمند از نظر ذهنی می تواند هوش مالی فرزندانش را افزایش دهد.

رابرت کیوساکی در کتاب معروفش “پدر پولدار، پدر فقیر” این نشان دهنده این اصل است که اگر در نظر بگیرید که دو کودک دقیقاً در یک موقعیت و در یک مدرسه بزرگ می شوند، کودکی که هوش مالی خود را بیشتر از پدرش رشد داده و از کودکی برای رسیدن به استقلال نسبی تلاش کرده است، موفق تر است.

اگر پدران ما ثروتمند نبودند و حتی ذهنیت یک فرد ثروتمند را نداشتند، ما شروع به ساختن خانواده هایی با هوش مالی بالا می کردیم تا در نهایت جامعه و کشوری موفق ایجاد کنیم.

واحد اطلاعات مالی

رابرت کیوساکی هوش مالی 5 دسته تقسیم بندی هایی که در این بخش به آنها اشاره می کنیم:

1. کسب درآمد بیشتر

از این نظر، کسانی که درآمد بیشتری کسب می کنند از نظر مالی باهوش تر هستند. اگر درآمد سالانه شما 30 میلیون تومان باشد، هوش مالی شما بالاتر از فردی است که 10 میلیون تومان در سال درآمد دارد.

2. پس انداز کنید

کسانی که قدرت پس انداز پول بیشتری دارند، هوش مالی بیشتری نسبت به دیگران دارند. زمانی که پول درآورید، باید آن را نگه دارید. محافظت از پول، به ویژه در برابر مالیات، یکی دیگر از جنبه های هوش مالی است.

3. بودجه بندی پول

کیوساکی می نویسد: «توانایی داشتن یک زندگی خوب و سرمایه گذاری در عین حال مستلزم هوش مالی بالایی است، مهم نیست چقدر درآمد داشته باشید. این حوزه از هوش مالی با مقدار پولی که پس از پرداخت باقی می ماند اندازه گیری می شود.

4. اهرم برای پول

بر اساس اطلاعات دریافتی، اهرم برای پول بر اساس بازده سرمایه سنجیده می شود. “چگونه پول اضافی خود را برای به دست آوردن ثروت بیشتر خرج می کنید؟”

5. بهبود اطلاعات مالی

اطلاعات مالی تنها به معنای آگاهی از مفاهیم مالی نیست. همچنین شامل اطلاعات دقیق در مورد سرمایه گذاری شما می شود.


دیدگاهتان را بنویسید