همه چیز در رابطه با موارد مصرف کپسول نوروتک


معرفی کپسول نوروتک

کپسول نوروتک (Neurotec) در درمان نوروپاتی دیابتی و نورالژی (دردهای با منشا عصبی) کاربرد دارد. این دارو از عصاره گیاهی ساخته شده و با خاصیت آنتی‌اکسیدان قوی که دارد التهاب را تا حد قابل توجهی کاهش می‌دهد.

این دارو خاصیت آنتی‌اکسیدان قوی داشته و التهاب را تا حد قابل توجهی کاهش می‌دهد. در ساخت این کپسول اسید آسکوربیک، فلاونوئید، بتا کاروتن، کلروژنیک اسید، عصاره گیاهان تانسی، گزنه و نسترن استفاده شده است.

دیابت از بیماری‌هایی است که اگر به موقع درمانی برای آن صورت نگیرد، می‌تواند زمینه‌های بروز مشکلات جدی‌تری را برای فرد ایجاد کند. یکی از مشکلاتی که شایع بوده و در اثر دیابت به وجود می‌آید نوروپاتی است. در این بیماری اعصاب حسی و حرکتی دچار اختلال شده و همین موضوع باعث ایجاد درد و ناراحتی در شخص می‌گردد. اگرچه بیماران مبتلا به نوروپاتی علائم مشابهی ندارند اما ممکن است خارش، بی حسی و احساس غیرمعمول، ضعف و دردهای سوزاننده را تجربه کنند. اگر اعصاب حرکتی درگیر شده باشد بیمار دیگر قادر به انجام اعمال حرکتی خود نخواهد بود. در این شرایط بیمار در راه رفتن و یا برداشتن اجسام با دست مشکل پیدا می‌کند. برخی بیماران با دردهای شدید دست و پنجه نرم می‌کنند که در این صورت باید حتما درمان‌های سریعی برای آن‌ها پیش گرفت.

علاوه بر دیابت برخی از بیماری‌های دیگر مثل ایدز یا آرتریت روماتوئید هم در ایجاد نوروپاتی موثر هستند. اگر درمان ویژه‌ای در دسترس نباشد درد حاصل از نوروپاتی معمولا از طریق داروها قابل کنترل است. برخی از داروها مثل استامینوفن، ایبوپروفن یا آسپرین برای کاهش درد و ناراحتی ناشی از این بیماری به کار می‌رود. کپسول نوروتک هم یکی از این داروهاست .

بیشتر بخوانید  آشنایی با موارد مصرف منیزیوم سولفات

نام تجاری: Rosa Canina

اشکال دارویی : نوروتک به شکل کپسول‌های ۵۰۰ میلی‌گرم ژلاتینی در دسترس است.

موارد مصرف کپسول نوروتک

  • درمان نوروپاتی
  • نوروپاتی دیابتی
  • درمان درد های با منشا عصبی

اجزاء تشکیل دهنده کپسول نوروتک

نوروتک دارای عصاره گیاهان تانسی، گزنه و نسترن می باشد. کپسول نوروتک محتوی اسید آسکوربیک – فلاونوئید – بتا کاروتن – کلروژنیک اسید می باشد که از طریق کاهش التهاب – افزایش انتقال سیگنال های عصبی – تقویت رژنراسیون اعصاب محیطی در گیر شده اثر خود را اعمال می کند.

سایر مواد تشکیل دهنده : لاکتوز مونو هیدرات، نشاسته و تالک

نوروتک

مکانیسم اثر کپسول نوروتک

کپسول نوروتک محصولی حاوی ۱۰۰ میلی گرم عصاره خشک از گیاهان rosa canina ، tanacetum vulgare وurtica dioica می باشد که در بهبود علائم ناشی از بیماری نوروپاتی (خصوصا مبتلایان به نوروپاتی دیابتی) به کار می رود. کپسول نوروتک حاوی آسکوروبیک اسید، فلاونوئید، بتا کاروتن کلروژنیک اسید می باشد که از طریق کاهش التهاب، افزایش انتقال سیگنال های عصبی، تقویت ترمیم و بازسازی اعصاب محیطی درگیر و خواص آنتی اکسیدانی عمل می کند.

روش مصرف کپسول نوروتک

میزان دقیق مصرف این دارو باید توسط پزشک تعیین گردد. به طور معمول روزانه دو عدد کپسول نوروتک هر ۱۲ ساعت یک بار به همراه یک لیوان آب و حدودا یک ساعت بعد از غذا مصرف می‌شود. این برنامه دارویی مععمولا تا سه ماه به طول می‌انجامد.

عوارض جانبی کپسول نوروتک

موارد منع مصرف کپسول نوروتک

  • مصرف کپسول نوروتک در نوزادان و کودکان ممنوع می باشد.
  • مصرف در دوران بارداری و شیردهی ممنوع است.
  • اگر به هر یک از مواد تشکیل دهنده این داروی گیاهی، حساسیت دارید از مصرف آن خودداری نمایید.
بیشتر بخوانید  عوارض نمک دریایی از دیدگاه طب سنتی

اگر مصرف کپسول نوروتک را فراموش نمودید

به محض یادآوری نسبت به مصرف دوز فراموش شده اقدام نمایید. در صورتیکه نزدیک به زمان مصرف دوز بعدی ، متوجه فراموش شدن مصرف کپسول شدید ، تنها دوز بعدی را مصرف نمایید. برای جبران دوز قبلی هرگز دارو را به میزان دو برابر مصرف نکنید.

اگر مصرف کپسول نوروتک را قطع کردید

در صورت عدم تکمیل دوره درمان ممکن است علائم بیماری بدتر شده یا به حالت قبل بر گردد برای اطلاعات بیشتر با داروساز یا پزشک معالج خود مشورت نمایید.

تداخلات دارویی کپسول نوروتک

  • کپسول نوروتک تاثیر شناخته شده ای بر عملکرد سایر دارو ها ندارد.
  • بعد از اتمام تاریخ انقضا درج شده روی جعبه، فرآورده را مصرف نکنید.

نکاتی که در رابطه با مصرف کپسول نوروتک باید بدانید

1. در صورتیکه با مصرف این دارو دچار هر نوع حساسیت دارویی شدید مصرف آن را قطع نموده و با پزشک تماس بگیرید.
2. فهرست کلیه داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک قرار دهید. ممکن است مصرف برخی داروها با داروی نوروتک اختلال داشته باشد.
3. مصرف کپسول نوروتک در نوزادان و کودکان ممنوع می‌باشد.
4. اگر در دوران بارداری یا شیردهی به سر می‌برید این دارو را مصرف نکنید.
5. توصیه می‌شود حتی در صورت مشاهده علائم بهبودی دوره درمان را کامل کنید.
6. عوارض جانبی این دارو در افراد شیوع ندارد اما ممکن است واکنش‌های حساسیتی به گیاهان موجود در دارو در برخی افراد دیده شود.

شرایط نگهداری کپسول نوروتک

  • این فرآورده در دمای بین ۳۰-۱۵ درجه سانتی گراد ، دور از رطوبت ، نور و حرارت نگهداری شود.
  • دور از دید و دسترس کودکان نگهداری شود.
بیشتر بخوانید  آشنایی دقیق با کامل ترین لیست داروهای اعتیاد آور

divider

بیشتر بخوانید:

نوروپاتی دیابتی (بیماری اعصاب محیطی)چیست؟

درمان دیابت نوع سرد و گرم با گیاهان دارویی در طب سنتی ایران

همه چیز در مورد موارد مصرف داروی ضد دیابت کلرپروپامید

گردآوری توسط بخش سلامت

مجله دلگرم


دیدگاهتان را بنویسید