مجله گردشگری

پربازدیدترین‌ها
لینک های مفید

نحوه خواندن نماز نافله صبح | وقت نماز نافله صبح چه زمانی است؟

Picture of به قلم زود نیوز
به قلم زود نیوز
سرفصل‌های مقاله


نماز نافله صبح چیست و چگونه خوانده می‌شود؟ برای اینکه به پاسخ این سوال برسید و از مزایای بی شمار نماز نافله صبح مطلع شوید؛ در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

یکی از اعمال مستحبی که مکرراً در متون دینی و روایات توصیه شده است، نمازهای نافله است. نافله صبح که قبل از نماز صبح خوانده می‌شود، نمازی دورکعتی همانند نماز صبح است.

در این نوشته قصد داریم که ضمن تبیین کیفیت و روش خواندن نافله صبح، زمان خواندن و دیگر آداب این نماز را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

نافله صبح
نماز نافله صبح

 

نافله صبح، این نماز مستحبی روزانه که قبل از نماز صبح خوانده میشود؛ دارای آثار و برکات فراوانی بوده و موجب نزدیکی انسان به خداوند میشود و اگر همراه با استغفار باشد باعث میشود تا گناهان انسان مورد بخشش قرار بگیرد.

بهتر است بدانید خواندن نماز نافله صبح از دو نظر توصیه می‌شود: ابتدا اینکه معمولا این نماز را بلافاصله پس از اذان صبح میخوانند تا احیانا اگر خطایی در زمان پخش اذان باشد با خواندن این نماز وقت کافی برای ایجاد اطمینان از اینکه زمان خواندن نماز صبح رسیده ایجاد شود. دوم هم اینکه، نشان میدهیم که رابطه و عبادات ما برای خداوند صرفا معطوف به واجبات نیست.

 نافله و نمازهای نافله یومیه

نافله در لغت به معنای غنیمت و عطا بوده و در اصطلاح به معنای اعمال عبادی مستحب و غیر واجب است. این نمازهای نافله که جمعاً ۳۴ رکعت و متناسب با نمازهای یومیه هستند، ثواب فراوانی داشته و در روایات بسیاری توصیه شده‌اند.

بیشتر بخوانید  Няколко имена и министерства, които станаха по-важни от всякога

نمازهای نافله به طور کلی همانند نماز صبح دو رکعت هستند و توصیه شده است که کسی که نمازهای نافله را نشسته می‌خواند، (نماز نافله عشاء بنابر احتیاط واجب باید نشسته خوانده بشود) بهتر است هر دو رکعت نماز نشسته را معادل یک رکعت نماز بداند.

نماز نافله صبح
روش خواندن نافله صبح

روش خواندن نافله صبح

نماز نافله صبح، نمازی دو رکعتی است که بنابر توصیه باید قبل از نماز صبح خوانده شود. روش خواندن این نماز بدین صورت است:

  • در رکعت اول پس از سوره حمد، سوره کافرون خوانده شده و در رکعت دوم پس از سوره حمد سوره توحید خوانده شود.
  • پس از تشهد و سلام نماز، رو به قبله به پهلوی راست خوابیده و گونه خود را روی دست راست بگذارید. سپس در ادامه این دعا خوانده شود:

اِسْتَمْسَکْتُ بِعُرْوَةِ اللّهِ الْوُثْقىَ الَّتى لاَانْفِصامَ لَها وَاعْتَصَمْتُ بِحَبْلِ اللّهِ الْمَتینِ وَ اَعُوذُ بِاللّهِ مِنْ شَرِّ فَسَقَةِ الْعَرَبِ وَالْعَجَمِ وَ اَعُوذُ بِاللّهِ مِنْ شَرِّ فَسَقَةِ الْجِنِّ وَالاْنسِ.

  • سپس سه مرتبه گفته شود:

سُبْحانَ رَبِّ الصَّباحِ فالِقِ الاْصْباحِ.

  • در ادامه این پنج آیه از سوره آل عمران خوانده شود:

اِنَّ فى خَلْقِ السَّمواتِ وَالاَرْضِ وَاخْتِلافِ اللَّیْلِ وَالنَّهارِ لاَ یاتٍ لاِ وُلىِ الاَلْبابِ الَّذینَ یَذْکُروُنَ اللّهَ قِیاماً وَ قُعُوداً وَ عَلى جُنُوبِهِمْ وَ یَتَفَکَّرُونَ فى خَلْقِ السَّمواتِ وَالاْرْضِ رَبَّنا ما خَلَقْتَ هذا باطِلاً سُبْحانَکَ فَقِنا عَذابَ النّارِ رَبَّنا اِنَّکَ مَنْ تُدْخِلِ النّارَ فَقَدْ اَخْزَیْتهَ وَ ما لِلظّالِمینَ مِنْ اَنْصارٍ رَبَّنا اِنَّنا سَمِعْنا مُنادِیاً یُنادى لِلاْیمانِ اَنْ امِنُوا بِرَبِّکُمْ فَآمَنّا رَبَّنا فَاغْفِرْ لَنا ذُ نُوبَنا وَ کَفِّرْ عَنّا سَیِّئاتِنا وَ تَوَفَّنا مَعَ الاَبْرارِ رَبَّنا وَ اتِنا ما وَعَدْتَنا عَلى رُسُلِکَ وَلاتُخْزِنا یَوْمَ الْقِیمَةِ اِنَّکَ لاتُخْلِفُ الْمیعادَ.

بیشتر بخوانید  لذت خرید را در مجتمع تجاری باغ وحش خاور تجربه کنید

خلاصی از شر دشمن و حسود با خواندن نماز نافله صبح چهارشنبه

 دوستانی که دشمن و حسود زیاد دارند و برای رهایی یا خلاصی از انها نماز نافله صبح چهار شنبه را بجا آورند. در رکعت اول نافله صبح و بعد از حمد،  والضحی و الم نشرح و در رکعت دوم، حمد و فیل و قریش بخواند بعد از سلام ده بار بگوید :

بِسْمِ‏ اللَّهِ‏ الرَّحْمنِ‏ الرَّحِیمِ لَا حَوْلَ‏ وَ لَا قُوَّهَ إِلَّا بِاللَّهِ‏ الْعَلِیِ‏ الْعَظِیمِ‏ یَا حَیُ‏ یَا قَیُّومُ‏ إِیَّاکَ‏ نَعْبُدُ وَ إِیَّاکَ‏ نَسْتَعِینُ‏ اللهم کُفَّ عَنِّی بَأْسَ مَنْ اَرَادَ بی سُوءً اَو اِسائَهً فَاِنَّکَ اَشَدُّ بَاساً وَ اَشَدُّ تَنکیلاً

بعد یک بار بگوید :

اللَّهُمَّ اجْعَلْ فی قَلْبِی نُورَا ، واجْعَلْ مِنْ خَلْفِیْ نُورَا ، واجْعَلْ فیْ لِسَاْنِی نُورَا ، و اجعل فیْ سَمْعِیْ نُورَا ، واجْعَلْ مِنْ أَمَاْمِیْ نُورَا ، ومِنْ تَحْتِیْ نُورَا ، اللَّهُمَّ أَعْطِنِیْ نُورَا

 نماز نافله صبح
زمان خواندن نماز نافله صبح

زمان خواندن نماز نافله صبح

نماز نافله صبح باید قبل از نماز صبح و در واقع به اندازه زمان یازده رکعت نماز (نافله شب) پس از نیمه شب خوانده شود. اگرچه بهتر است که این نماز دقیقاً قبل از نماز صبح و پس از فجر اول خوانده شود، خواندن آن بلافاصله پس از نماز شب نیز مانعی ندارد. برخی از مراجع تقلید در مورد زمان نافله صبح توصیه کرده‌اند: اگر خواندن آن تا پدیدار شدن سرخی طلوع خورشید به تاخیر افتاد، بهتر است ابتدا نماز صبح خوانده شود.

  • سؤال:آيا نافله صبح را بعد از نماز صبح ميشود خواند؟

نافله صبح قبل از نماز صبح خوانده ميشود و اگر تا طلوع آفتاب فقط اندازه خواندن نماز صبح وقت باشد؛ بعد از اداي نماز صبح ميتوان نافله آن را قضا نمود.(وضيح المسائل مراجع مسئله ۷۷۲).

بیشتر بخوانید  علائم شایع در مبتلایان به کم کاری تیروئید

نیت نافله صبح

نیت نماز نافله، شرایط و احکام دیگر نمازهای مستحب و واجب را داراست. البته برخی از مراجع تقلید معتقدند که می‌توان نمازهای مستحبی را به دو نیت (مثلاً نافله و برآورده شدن حاجت) خواند.

نافله صبح
نیت نافله صبح

اهمیت نمازهای نافله

پیامبر اکرم (ص) از زبان خداوند متعال می‌فرمایند: «بنده من همواره از طریق نافله‌ها به من نزدیک می‌شود.» همچنین در کتاب «منتهی الآمال» از جانب امام سجاد (ع) نقل شده است که نمازهای نافله نقصان نمازهای واجب را جبران می‌کند. در کتاب «من لایحضره الفقیه» نیز روایت شده است که هرکسی بین نافله صبح و نماز صبح صد مرتبه صلوات بفرستد، خدواند چهره‌اش را از آتش و عذابش محافظت می‌کند.

سخن پایانی

نافله صبح یکی از نمازهای مستحبی یومیه است که دو رکعت بوده و قبل از نماز خوانده می‌شود. نمازهای نافله یومیه که جمعاً سی‌وچهار رکعت‌اند، ثواب فراوان داشته و موجب نزدیکی انسان به خدا می‌شوند. برای آشنایی بیشتر با نماز صبح و نافله آن، مطالعه مطلب «آموزش نماز صبح و تعلیقات و نافله آن» را به شما توصیه می‌کنیم. شما همچنین می‌توانید نظرات خود درباره این نوشته را با ما و دیگر همراهان ستاره به اشتراک بگذارید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید.
ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید.
نظرتون رو بنویسید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *