نحوه استتار و مخفی کردن حیوانات جالب و دیدنی + عکس


استتار و مخفی کردن حیوانات:حیوانات از روشی شبیه به محیط برای شکار یا پنهان شدن از دشمنان خود استفاده می کنند. “استتار پنکه” همچنین به نام. در دنیای حیوانات وحشی شگفت‌انگیزترین و ماهرانه‌ترین روش‌های استتار انجام می‌شود که در این میان می‌توان حشرات شبیه به گیاهان را مشاهده کرد.

استتار و مخفی شدن حیوانات

مارمولک هایی که به سرعت تغییر رنگ می دهند. پستانداران مسافرتی که با سایه های روشن جنگل مخلوط می شوند تا از دید پنهان شوند و غیره. برخی از حیوانات برای دفاع از خود به مکان های شلوغ نزدیک نمی شوند.

در دنیای حیوانات که از روشی مشابه محیط استفاده می کنند، آفتاب پرست ها به سرعت عمل معروف هستند.استتار کنید و پنهان کنیددر این تصویر آفتاب پرست رنگ پوست خود را تغییر می دهد تا با رنگ محیط همخوانی داشته باشد.

استتار و مخفی شدن حیوانات

بازی موشک عمودی:

برای یافتن طعمه یا در امان ماندن از شکارچیان، بیشتر حیوانات باید برای زنده ماندن از دیدگان پنهان شوند. آنها با استفاده از ترفندهای مختلف توانستند با محیطی که در آن زندگی می کنند هماهنگ شوند.

استتار و مخفی شدن حیوانات

بدن نرم قورباغه و وزغ، غذای خوشمزه برای حیوانات و پرندگان مختلف. اما آنها به خوبی با سنگ ها و رودخانه های اطراف خود نقاشی شده اند تا خود را استتار کنند. در نتیجه از شر دشمن در امان هستند. الگوها و رنگ ها از عوامل مهم در استتار هستند. دوزیستان زمینی، مانند قورباغه شاخدار آمریکای لاتین، از استتار و رنگ های مختلف پوست برای استتار خود استفاده می کنند. بنابراین، به دلیل شباهت آنها به برگ های مرده و خاک پوسیده جنگل، از دید پنهان می مانند. یک قورباغه شاخدار آمریکای لاتین در کف جنگل و در میان برگ های پوسیده پنهان شده و منتظر طعمه است. با نزدیک شدن به شکار، او به سرعت به سمت او می پرد و او را شکار می کند.

استتار و مخفی شدن حیوانات

نقوش روی سطح بال پروانه فلفلیهنگام نشستن روی تنه درختان از آنها در برابر دشمنان محافظت می کند. در گذشته بال‌های مزارع خاکستری هنگام نشستن روی تنه درختان با درخت مطابقت داشت و به خوبی استتار می‌کرد. اما از حدود 200 سال پیش، آلودگی هوا باعث تیره شدن پوست درختان شده است. در نتیجه، پرندگان مهاجم توانستند حواصیل های خاکستری را روی تنه های تیره شناسایی و شکار کنند. به تدریج فقط پروانه های تیره رنگی باقی ماندند که می توانستند نسل خود را ادامه دهند.

استتار و مخفی شدن حیوانات

حتی پانداهای غول پیکر آنها همچنین می توانند نامرئی باشند! ممکن است فکر کنید که دیدن پوست سیاه و سفید واضح پاندا بسیار آسان است. اما همین رنگ آنها را از دید دشمنانش در کوه های پوشیده از برف پنهان نگه می دارد. حتی در تابستان، قاب پاندا در میان درختان جنگل بامبو آنقدر با محیط هماهنگ است که تشخیص آنها دشوار است.

کودکان حیوانات:

توله های حیوانات همیشه در معرض خطر حمله شکارچیان و شکارچیان هستند. اما نقش و رنگ فرزندان که آنها را با محیط هماهنگ می کند با رنگ والدینشان کاملاً متفاوت است; در نتیجه از این خطر مصون می مانند.

استتار و مخفی شدن حیوانات

پوست پشمالو و خالدار بیشتر حیوانات بچه را هنگام استراحت از دید دشمنان پنهان می کند. پوست خال سفید آره، آنقدر با برگ ها و سایه های روشن محیط تناسب دارد که تشخیص آنها دشوار است. هنگامی که بچه حیوانات رشد می کنند و می توانند حرکت کنند، رنگ پوست آنها از دوران کودکی آنها را برای چندین هفته از حمله حیوانات محافظت می کند. حتی فرزندان شکارچیان نیز آسیب پذیر هستند. توله شیرها پوست پشمی خالدار خود را تا 3 ماه حفظ می کنند.

بیشتر بخوانید  تاریخ روز مباهله در تقویم ۹۸ چه روزی است ؟

استتار و مخفی شدن حیوانات

شیر ماده برای یافتن غذا باید توله هایش را برای مدتی تنها بگذارد. اما در میان چمنزارهای طلایی، توله شیرها به خوبی با محیط اطراف خود ترکیب می شوند تا پنهان شوند. به این ترتیب بچه یوزپلنگ می تواند به راحتی در میان بوته ها پنهان شود.

استتار و مخفی شدن حیوانات

پرندگان ماهی خوار، آنها تخم های خود را در سوراخ هایی در زمین می گذارند و مجبور نیستند تخم های خود را استتار کنند. پوسته تخم مرغ سفید است به طوری که والدین به راحتی می توانند آنها را در تاریکی داخل لانه تشخیص دهند. البته تخم های جغد بارانی علیرغم اینکه در فضای باز هستند به دلیل شباهت با محیط به سختی قابل تشخیص هستند و در صورت لکه دار شدن پوسته آنها تشخیص تخم پرندگان بسیار مشکل است. تخم هایی که پرندگان مادر روی سطوح باز می گذارند معمولاً به رنگ سنگ ها و ماسه های اطراف است. اما تخم‌هایی که دور از دید پنهان هستند، مانند زیرزمین یا ارتفاع، لازم نیست استتار شوند.

شکار و شکارچیان:

حیوانات درنده و شکار باید همرنگ محیط اطراف خود باشند تا از دید پنهان بمانند. حیوانات درنده باید به آرامی به طعمه نزدیک شوند، در حالی که طعمه تنها در صورتی می تواند از مرگ در امان باشد که از شکارچی پنهان باشد.

استتار و مخفی شدن حیوانات

در فضای باز، و حیوانات درنده و طعمه، باید همرنگ محیط باشد. کت خز شیر و گوزن آفریقایی قهوه ای است. بیشتر مارهای بیابانی، درست مانند طعمه هایشان، رنگ شن های صحرا هستند.

استتار و مخفی شدن حیوانات

در قطب شمال، روباه قطبی و خرگوش آنها همچنین دارای پوست پشمی و سفیدی هستند که همرنگ زمین های برفی قطبی است.

استتار و مخفی شدن حیوانات

خطوط بریده بریده و خطوط نور پرتوهای نور را پراکنده می کنند. اگرچه این الگوها را می توان به سرعت از فاصله دور دید، انکسار پرتوهای نور، تشخیص بدن حیوان را دشوار می کند. در نتیجه، تعیین اندازه بدن حیوان و اینکه آیا به تنهایی یا در گله است، دشوارتر می شود.خطوط بدن گورخرپنهان کردن آن کمک زیادی نمی کند. اما حیوانات مهاجمی که توانایی تشخیص رنگ ها را ندارند، یک گله گورخر را به طور کلی می بینند، بنابراین نمی توانند یک گورخر را از دیگری تشخیص دهند و شکار را انتخاب می کنند.

استتار و مخفی شدن حیوانات

خطوط سیاه روی بدن چرم خزدارمانند پرتوهای درخشان خورشید از برگ درختان به کف جنگل می تابد و با سایه روشن جنگل در می آمیزد و آن را با رنگ های محیط آنقدر هماهنگ می کند که طعمه متوجه ماده نمی شود. ببر در حال استراحت است، شبیه سایه روشنی است که وقتی نور می تابد از لای برگ درختان می درخشد. در نتیجه پلنگ از دید پنهان می ماند.

بیشتر بخوانید  حیوانات و حیوانات وحشی سری VII

استتار و مخفی شدن حیوانات

مرسبتکستان، در جنگل های جنوب آسیا زندگی می کند. مار بدنی باریک و دراز شلاقی با مردمک افقی دارد و بدنش شبیه یکی از این شاخه هاست که دور شاخه های تودرتوی انگور پیچیده شده است. در این صورت، مار انگور به محض دیدن پرنده یا مارمولک کوچکی که از کنارش می گذرد، با حرکتی سریع و ناگهانی، او را شکار می کند و بدنش را دور شکارش می پیچد; سپس آنقدر به آن فشار می آورد تا ناپدید شود.

استتار و مخفی شدن حیوانات

شیرها در حالی که در چمنزارهای طلایی پنهان شده اند، بسیار آهسته و یواشکی به سمت طعمه می خزند. آنها قدم به قدم پیش می روند و تا حد امکان به گله نزدیک می شوند. سپس ناگهان از مخفیگاه خود بیرون می پرند و با سرعت 65 کیلومتر در ساعت به گله حمله می کنند.

همیشه تغییر می کند:

وقتی زیستگاه حیوانات دائماً در حال تغییر است، چگونه می توانند با محیط سازگار شوند؟ به عبارتی استتار؟ برخی از حیوانات ممکن است در صورت لزوم رنگ پوست یا پشم خود را تغییر دهند.

استتار و مخفی شدن حیوانات

اختاپوس و سر بریده، برای هماهنگی با محیط و همچنین در موقعیت های مختلف احساسی رنگ را تغییر دهید. به عنوان مثال، اختاپوس هنگام عصبانیت قرمز می شود یا هنگامی که می ترسد سفید می شود. همچنین، هنگامی که اختاپوس دعوا می کند، رنگ آن از سیاه به قرمز تغییر می کند و به قهوه ای متمایل می شود.

استتار و مخفی شدن حیوانات

آفتاب پرست ها آنها می توانند در چند دقیقه تغییر کنند. روی درخت زندگی می کند و حشرات را شکار می کند. تغییر رنگ سریع و بسیار موثر آفتاب پرست او را از طعمه پنهان می کند. این حیوان روی شاخه های درختی بی حرکت می نشیند و با چشمان برآمده و متحرک خود به طعمه خود نگاه می کند; سپس با زبان دراز و چسبناک خود به دنبال شکار می شود. آفتاب‌پرست با هدایت جریان‌های عصبی می‌تواند رنگدانه‌های تیره‌ای را که در زیر پوستش قرار دارند به هر قسمت از سطح پوست منتقل کند.

استتار و مخفی شدن حیوانات

ماهی پهن برای هماهنگی با بستر دریا، با کمک رنگدانه های سطح پوست تغییر رنگ می دهند. آزمایشات نشان داده است که ماهی های تخت حتی می توانند رنگ پوست خود را به رنگ صفحه شطرنج در بیاورند!

استتار و مخفی شدن حیوانات

بارش برف و سفیدی زمین منظره را به خوبی تغییر می دهد. حیوانات قطبی در تمام فصول به جز زمستان که همرنگ زمین هستند از دیدگان پنهان هستند. اما در طول زمستان باید کت پوست خود را به رنگ برفی تغییر دهند. به عنوان مثال، پرهای سوسک تیره و قهوه ای رنگ تغییر می کند و در زمستان سفید می شود. کلاه خز خم و اسمورها همچنین در زمستان تغییر رنگ می دهد. در طول تابستان کت پوست آنها قهوه ای و همرنگ محیط می شود.

استتار زیر آب:

همه ماهی ها برای زندگی در اعماق خاص اقیانوس سازگار هستند. برخی از آنها در مناطق نزدیک به سطح آب زندگی می کنند که نور خورشید به خوبی در آنها نفوذ می کند. برخی دیگر در مکان های بسیار عمیقی زندگی می کنند که خورشید به آن ها نمی رسد و کاملا تاریک است. همه این ماهی ها از نور و رنگ برای اغوای شکارچیان یا طعمه ها استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید  تصاوير زيبا از زمستان سري اول

استتار و مخفی شدن حیوانات

جمعیت عظیمی از حیوانات دریایی رنگارنگ و رنگارنگ در صخره های مرجانی پرسه می زنند. خطوط و الگوهای ماهی های رنگارنگ به آنها کمک می کند تا گونه های خود را شناسایی کنند یا از صخره های مرجانی پنهان شوند. تشخیص آنها در نور روشن و سایه هایی که خطوط بدن آنها را می شکند دشوار است. بیش از 200 گونه پروانه وجود دارد که خطوط یا نقش های متفاوتی روی بدن خود دارند.

استتار و مخفی شدن حیوانات

پروانه ماهی رنگارنگ, در میان صخره های مرجانی زندگی می کند. جایی که مهاجمان خطرناک مختلف از جمله کوسه ها، اختاپوس ها و مارماهی های درنده پرسه می زنند. خطوط رنگارنگ و رنگارنگ پروانه های ماهی قاب بدن آنها را می شکنند و از آنها محافظت می کنند تا توسط مهاجمان دیده نشوند. علاوه بر این، چشمان دروغین و درشت آنها که از چشمان واقعی او دورتر است; دشمنان را گیج می کند. در نتیجه، حیوان مهاجم به سختی می تواند تشخیص دهد که ماهی در کدام جهت شنا می کند.

استتار و مخفی شدن حیوانات

ماهی خالدار ماهی مرکب، شاه ماهی و دیگر ماهیانی که به صورت دسته جمعی در نزدیکی سطح آب شنا می کنند معمولا نقره ای رنگ هستند. بنابراین هنگامی که پرتوهای نور بر روی پوسته های نقره ای آنها می تابد، آنها با نور تابشی می درخشند. ماهی هایی که در اعماق دریا زندگی می کنند، اندام درخشانشان در اعماق تاریک آب، باعث سردرد می شوند.

اشکال، الگوها و نقشه ها:

برخی از حیوانات زیر آب به عنوان گیاهان استتار یا بستر دریا برای استتار و هماهنگی با محیط عمل می کنند. آنها حتی خود را به عنوان دیگر حیوانات دریایی در اطراف خود پنهان می کنند.

استتار و مخفی شدن حیوانات

گاهی اوقات خود حیوانات دریایی آنقدر رنگارنگ هستند که به عنوان زمینه ای مناسب برای پنهان کردن حیوانات دیگر عمل می کنند. توتیای دریاییمیگوهای بسیار کوچکی که تیغه های آن بسیار شبیه به تیغه های خارپشت دریایی است، در آن زندگی می کنند. مرجان های رنگی زمین را برای ماهی هایی که در صخره های مرجانی زندگی می کنند ایجاد کرده اند تا از دید دشمنان پنهان شوند. لکه های بزرگ و تیره روی سطح ماهی، از جمله دلقک ماهی، رنگ های گیج کننده و سردرگمی ایجاد می کند. در نتیجه توسط شاخه های شبکه مانند مرجان ها کاملاً از دید پنهان می شود.

استتار و مخفی شدن حیوانات

احتمالا سمی ترین ماهی جهان، ماهی عقرب اجازه دهید تیغه های سمی و کشنده پشت بدن او زمانی که احساس خطر می کند صاف شوند. عقرب ها در بستر دریا کاملا نامرئی هستند.

استتار و مخفی شدن حیوانات

ساقه های ساقه مانند جلبک دریایی، که به بستر دریا می روند، با جویبارهای آب، به جلو و عقب می چرخند و شناور می شوند. بسیاری از حیوانات دریایی و مشابه آنها سبز مایل به قهوه ای هستند. حتی تکثیر اندام‌هایشان، مانند علف‌های دریایی برگی، در آب موج می‌زند. در نتیجه از دید پنهان می مانند.

تهیه و گردآوری: مجله اینترنتی دلگرم


دیدگاهتان را بنویسید