معنی ضرب المثل شکر نعمت نعمتت افزون کندمعنی ضرب المثل شکر نعمت نعمتت افزون کند


ضرب المثل شکر نعمت نعمتت افزون کند به این مفهوم است که اگر کسی برای نعمت های خدا شاکر باشد خداوند روز به روز الطافش را بر روی آن شخص بیشتر می گشاید و اگر کسی برای نعمت هایی که خدا به او داده اعلام نارضایتی کند خداوند همان نعمت اندکی که به او داده را نیز از او خواهد گرفت.


امیرالمومنین علی علیه السلام در حکمت 244 نهج البلاغه می فرمایند :

خداوند در هر نعمتی حقی دارد.کسیکه حقش را ادا کند نعمت او را افزون کند و کسی که کوتاهی کند نعمت را در خطر زوال قرار میدهد.


و سوال و نکته اصلی در این نوشتار این است که حق خداوند در برابر نعمت هایی که به بندگانش عطا می کند چیست؟


معنی دیگر ضرب المثل شکر نعمت نعمتت افزون کند


معنی دیگر ضرب المثل شکر نعمت نعمتت افزون کند میتواند به این صورت باشد که ما با سپاس گذاری عملی (نه تنها زبانی) از خداوند سپاس گذار باشیم!


این شکرگذاری برای مثال میتواند استفاده ی درست از نعمت های خداوند باشد که همین امر موجب هدر نرفتن آنها و بیشتر شدنشان است. یا با تقسیم برخی از نعمت ها میتوانیم رضایت خداوند را جلب کرده و به هم نوعان خود نیز کمک بکنیم.


مفهوم دیگر ضرب المثل شکر نعمت نعمتت افزون کند


و آخرین شکل برای معنی ضرب المثل شکر نعمت نعمتت افزون کند را میتوان اینگونه گفت که ما با شکر نعمت های خداوند، عملی زیبا یعنی سپاسگذاری را یاد میگیریم که خود یک نعمت میباشد و از فضیلت های اخلاقی نیز بهره مند میشویم.

بیشتر بخوانید  ساعت فوق لاکچری و گران قیمت بهاره رهنما


نقاشی ضرب المثل شکر نعمت نعمتت افزون کند


معنی ضرب المثل شکر نعمت نعمتت افزون کند


شعر کامل شکر نعمت نعمتت افزون کند


شکر نعمت نعمتت افزون کند


کفر نعمت از کفت بیرون کند


شکر تنها گفتن الحمد نیست


شرح این مطلب بیانی گفتنیست


شکر نعمت بذل آن نعمت بود شکر عزت رافت و رحمت بود


چیست دانی مر تو را شکر زبان


ذکر قرآن و نماز ای خوش لسان


شکر چشمت دیدن هر دیدنی است


شکر گوش امساک از نشنیدنی است


داستان شکر نعمت نعمتت افزون کند


روزی، سنگتراشی که از کار خود ناراضی بود و احساس حقارت میکرد، از نزدیکی خانه بازرگانی رد میشد. در باز بود و او خانه مجلل، باغ و نوکران بازرگان را دید و به حال خود غبطه خورد با خود گفت : این بازرگان چقدر قدرتمند است! و آرزو کرد که او هم مانند بازرگان باشد.


در یک لحظه، به فرمان خدا او تبدیل به بازرگانی با جاه و جلال شد! تا مدت ها فکر میکرد که ازهمه قدرتمندتر است. تا این که یک روز حاکم شهر از آنجا عبور کرد، او دید که همه مردم به حاکم احترام می گذارند حتی بارزگانان.


مرد با خودش فکر کرد : کاش من هم یک حاکم بودم، آن وقت از همه قوی تر میشدم!


در همان لحظه ، او تبدیل به حاکم مقتدر شهر شد. در حالی که روی تخت روانی نشسته بود، مردم همه به او تعظیم میکردند. احساس کرد که نور خورشید او را می آزارد و با خودش فکر کرد که خورشید چقدر قدرتمند است .

بیشتر بخوانید  آیا می شود میزان عشق را با فال بوسه تشخیص داد ؟


او آرزو کرد که خورشید باشد و تبدیل به خورشید شد و با تمام نیرو سعی کرد که به زمین بتابد و آن را گرم کند.


پس از مدتی ابری بزرگ و سیاه آمد و جلوی تابش او را گرفت. پس با خود اندیشید که نیروی ابر از خورشید بیشتر است، و آرزو کرد که تبدیل به ابری بزرگ شود و آنچنان شد.


کمی نگذشته بود که بادی آمد و او را به این طرف و آن طرف هل داد. این بار آرزو کرد که باد شود و تبدیل به باد شد. ولی وقتی به نزدیکی صخره سنگی رسید، دیگر قدرت تکان دادن صخره را نداشت. با خود گفت که قوی ترین چیز در دنیا، صخره سنگی است و تبدیل به سنگی بزرگ و عظیم شد.


همان طور که با غرور ایستاده بود، ناگهان صدایی شنید و احساس کرد که دارد خورد میشود. نگاهی به پایین انداخت و سنگتراشی را دید که با چکش و قلم به جان او افتاده است!


معنی ضرب المثل شکر نعمت نعمتت افزون کند را به مک این مقاله آموختید برای بررسی دیگر معانی ضرب المثل ها با ما باشید .


دیدگاهتان را بنویسید