معرفی گل های ادونتوگلوسال


گیاهان

معرفی گل های ادونتوگلوسال

Odontoglossum سرده ای از خانواده Orchidaceae است که ارتفاع آن به 25 تا 75 سانتی متر می رسد. این گونه به عنوان مقاوم ترین ارکیده برای نگهداری در خانه شناخته می شود.

زیرا مقاومت قابل توجهی در برابر خشکسالی از خود نشان می دهد.بهترین مکان برای نگهداری آن پنجره های رو به شرق برای لذت بردن از آفتاب صبحگاهی است. در پایان فصل گلدهی (پاییز) باید مقدار آب به میزان قابل توجهی کاهش یابد. در این مرحله دما می تواند تا 8 درجه سانتیگراد کاهش یابد.

در بهار باید به گلدانی که حاوی دو قسمت ریشه سرخس له شده، یک قسمت ذغال سنگ نارس و یک قسمت برگهای پوسیده باشد انتقال داد.

. لازم است ته دیگ یک لایه ضخیم سنگریزه یا گلدان شکسته گذاشته شود تا آب ته دیگ باقی نماند. با شروع مجدد رشد گیاه، آن را آزادانه آبیاری کنید و گاهی به همراه آب کود مایع اضافه کنید. بهتر است اولین جوانه ها را مدتی با آب اسپری کنید. همیشه از آب تمیز یا آب باران استفاده کنید، زیرا آب با گچ یا آهک برای این گیاه بسیار مضر است.

انواع مختلف ادنتوگلیسمی:

1) O.citrosum Edo Netoglossum: این گیاه بومی مکزیک است.
برگ های آن چرمی ضخیم، گل های عالی و زیبا به قطر حدود 6 سانتی متر با رایحه لیمو و گلبرگ ها سفید مرواریدی است.

2) O. crispum odontoglossum : منشا این ارکیده جالب کلمبیا است این گونه مورد توجه کلکسیونرهای حرفه ای و گل فروشان است.
ارتفاع آن 60 تا 70 سانتی‌متر است، گل‌های آن سفید و گاهی صورتی با لکه‌های زرد بزرگ و لکه‌های قرمز روی گلبرگ‌های میانی و دو برگ راه راه (نوار-روبان) به طول 20 تا 30 سانتی‌متر است.

بیشتر بخوانید  فواره چیست و چه کاربردی دارد ؟

3) ادونتوگلوسوم بزرگ (O. grande): همانطور که از نامش پیداست، این گونه دارای گلهای بزرگ به قطر حدود 15 سانتی متر و زرد طلایی با لکه های درشت کرم و قهوه ای است.

معرفی گل های ادونتوگلوسال

4) O.harrianum odontoglossum: این گونه بومی کلمبیا است. دارای گلهای بزرگ و نامنظم زرد و قهوه ای و بنفش و سفید بنفش یا زرد نارنجی در پایین است.

5) O.pulchellum odontoglossum: منشا این گونه از مکزیک است. گلها سفید با خطوط زرد هستند.

6) O.teriumphans odontoglossum: منشا این گونه از کلمبیا می باشد. گلها درشت و زرد طلایی با لکه های قرمز و قهوه ای بسیار روشن است.

7) ادونتوگلوزیس هیبرید یا هیبرید (O.hibrides): این گونه بیش از 2000 گونه مختلف دارد.

تولید مثل:

این گیاه با تقسیم ریزوم آن (درخت ضخیم زیرزمینی) تکثیر می شود.

منبع: سایت هرس


دیدگاهتان را بنویسید