ما هیچ برنامه ای برای مجازات زنان و مردان بی حجاب نداریمبه گزارش سلام نو، اعتماد نوشت: سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ درباره جریمه های زنان و مردان باحجاب گفت: هنوز به ما اطلاعی نداده اند و البته برنامه ای هم برای این موضوع نداریم. جریمه شهروندان با حجاب

با اظهارنظرهای اخیر دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر، به نظر می رسد برخورد با بدحجابی وارد فاز جدیدی شده است. فازی علاوه بر تذکر زبانی، اکنون حجاب را تخلف می داند و حتی برای انواع سرپوش نیز جرایم کیفری تعریف کرده است.

هاشمی گلپایگانی با بیان اینکه میراث فرهنگی حتی شورایی برای ترویج حجاب تشکیل نداد، گفت: در طرح جدید حجاب جرم افشای حجاب را به بزه تقلیل داده ایم اما تاثیرگذار و کارآمد و قابل اجرا است. .

محمدصالح هاشمی گلپایگانی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر در این زمینه گفت: در طرح جدید حجاب، «جرم» افشای حجاب را به «تخلف» تقلیل داده ایم، اما مؤثر و کارآمد است و قابلیت اجرا دارد و متخلفان به جای تسلیم و مجازات مندرج در قانون، فرد را مجازات می کند.

وی اگرچه در مورد میزان و میزان اقدامات مجرمانه ای که در دست بررسی است صحبتی نکرد، اما اخباری مبنی بر میزان این اقدامات مجرمانه در فضای مجازی منتشر شد که تاکنون تایید یا تکذیب نشده است. بر اساس این مواد گفته می شود که جریمه افتادن روسری و روسری 300 هزار تومان، مانتو کوتاه 150 هزار تومان، مانتو جلویی 100 هزار تومان، بدون مانتو 500 هزار تومان و آرایش سنگین 000 تا 85 تومان خواهد بود.

جنبه حقوقی جلسه

در عین حال بسیاری از حقوقدانان معتقدند چون تعریف مشخصی از فحاشی نداریم، نمی توانیم آن را جرم یا تخلف بدانیم. نعمت احمدی حقوقدان به عنوان یکی از منتقدان این حوزه می گوید: هنوز در تعریف حجاب دچار سردرگمی هستیم. این باید تعریف شود. در مرحله بعد اگر فرد باحجاب مجرم نبوده و متخلف باشد، باید با توجه به شدت تخلف، میزان جریمه تعیین شود.

وی افزود: سوال بعدی این است که چه کسی متخلف را مجازات می کند؟ مگر نه این است که فقط قاضی دادگاه می تواند کسی را مجازات کند؟! پس چگونه می‌توان نقش سایر نهادها را در برخورد با محجبه‌ها توجیه کرد؟ محاکمه یک امر حاکمیتی است و مقامات قضایی فقط با نظارت دادستان می توانند اسناد پرونده را جمع آوری کنند.

بیشتر بخوانید  واکنش نمایندگان به حادثه تلخ یک زن در گشت ارشاد

اما در یک مورد ضابطان دادگستری می توانند خود متخلفان را مجازات کرده و با آنها برخورد کنند. احمدی در این خصوص گفت: مقامات قضایی تنها در صورت وقوع «جرم مشهود» می توانند فردی را جریمه، برخورد و یا دستگیر کنند. به عنوان مثال اگر مامور پلیس در خیابان شاهد دعوا و چاقو زدن دو نفر باشد می تواند وارد پرونده شود و ظرف 24 ساعت مستندات مربوط به این حادثه را به مراجع قضایی ارائه کند. فقط در این صورت ضابط و مامور می توانند بدون دستور مقام قضایی وارد موضوع شوند و از وقوع جرم جلوگیری و اسناد را معدوم کنند و جان شهروندان را نجات دهند.

وی در پاسخ به این سوال که ماموران راهنمایی و رانندگی چگونه می توانند رانندگان را به دلیل تخلف جریمه کنند؟ گفت: این سؤال فرق می کند. در اینجا می توانید طرف را به دلیل سرعت غیرمجاز یا نبستن کمربند ایمنی و غیره جریمه کنید که جرایم مشخص و غیر قابل انکار هستند. حتی در آنجا، برخی از ماشین ها به پارکینگ منتقل می شوند. چرا؟ چون دستگاه قضایی باید در مورد آنها تصمیم بگیرد.

این وکیل دادگستری با اشاره به رای دیوان عدالت اداری درباره حدود برخورد ماموران پلیس با مردم گفت: بر اساس رای این مرجع بالاتر نه پلیس می تواند شما را متوقف کند و نه خودروی شما را که ببیند مشروبات الکلی دارید یا خیر. . در آن یا نه یا اینکه ببینیم راننده خلافی داره یا نه یا حملش غیر قانونیه یا نه؟! فقط زمانی که بتواند یک شهروند یا خودرویی را که راننده یا آن شهروند مرتکب تخلف آشکار شده است متوقف کند.

وی در مورد استدلال پلیس مبنی بر اینکه بدحجابی یک جرم “مشهود” است و بنابراین ماموران می توانند با مجرم برخورد کنند، گفت: متاسفانه مسئولان از این استدلال برای توجیه کار خود استفاده می کنند. می گویند فحاشی جرمی آشکار است. در حالی که چه کسی می تواند ثابت کند که چند تار مو خارج از خانمی است که متهم به حجاب است یا اگر آرایش او غلیظ است، چه کسی می تواند در مورد میزان این آرایش اظهار نظر کند؟

بیشتر بخوانید  لحظه عبور هواپیمای C130 از بالای سر عابران در ارتفاع کم /+ فیلم

اما آیا دادستان ها و قضات نمی توانند اختیاراتی را به ضابطان قضایی تفویض کنند تا ماموران بتوانند شهروندانی را که بدحجاب خوانده می شوند دستگیر یا مجازات کنند؟ سوالی که احمدی در پاسخ گفت: این امر مطلقاً غیرممکن است، زیرا همانطور که گفتم این یک امر حاکمیتی است و اگر هم بخواهد، چگونه ضابط قضایی می تواند کیفیت جرم ارتکابی را ثابت کند؟ مثلاً ممکن است یک افسر پلیس بگوید که این زن یک تار مو را بیرون انداخته است، اما دیگری ممکن است بگوید نه، چند تار از موی او کنده شده است. بنابراین این عملا غیر ممکن است.

ما از مجازات افراد باحجاب خبر نداریم

با تمام این تفاصیل به نظر می رسد پلیس به عنوان سرکرده گشت ارشاد همچنان از تصمیمات ستاد فرماندهی در مورد مجازات های زنان و مردان باحجاب بی اطلاع است. سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفت: هنوز به ما ابلاغ نشده است و البته برنامه ای برای تنبیه شهروندان باحجاب نداریم.

پلیس: دستگیر نمی کنیم

سرهنگ حاج احمد میرزایی، رئیس پلیس امنیت اخلاقی تهران بزرگ نیز در پاسخ به برخی ادعاهای شهروندان مبنی بر اینکه افرادی که به دلیل پوشیدن محجبه یا پوشش نامناسب توسط نیروهای گشت ارشاد دستگیر و تحویل مراجع قضایی می شوند، گفت: اینگونه نیست. اصلا درسته.” ماموران ما ابتدا به کسانی که به هر دلیلی حجاب ندارند یا لباس نامناسب می پوشند یا رفتار نامتعارف دارند تذکر می دهند و پس از شرکت در دوره ها تعهد کتبی می دهند و آنها را آزاد می کنند. اگر فرد دوباره رفتار خود را تکرار کند، این بار والدین فراخوانده می شوند و تکلیف از آنها سلب می شود. اما کسی به مراکز قضایی معرفی نشد. وی تاکید کرد: این رویکرد هدایتی ماست در حالی که طبق قانون افراد باحجاب می توانند 74 ضربه شلاق و 10 تا 2 ماه حبس دریافت کنند.

بیشتر بخوانید  ساعت کار مراکز واکسیناسیون تا ساعت ۲۰ ادامه دارد -

میرزایی با تاکید بر اینکه بر اساس قانون 33 دستگاه مسئولیت قانونی امر به معروف و نهی از منکر دارند، گفت: اتفاقا ما آخرین دستگاه هستیم. همه این نهادها برای این منظور و برای ترویج فرهنگ حجاب و عفاف و فرهنگ سازی برای مقابله با بدحجابی بودجه دارند. اما واقعاً کار خاصی نمی کنند و ما تنها در خط مقدم برخورد با بی حجابان در خیابان هستیم، آیا نیروهایی از نهادها و سازمان های دیگر در خیابان ها، معابر و معابر حضور دارند. اماکن عمومی علاوه بر پلیس به عنوان ضابط قضایی و با خودروهای علامت گذاری شده با آیا آشوبگران ملاقات می کنند؟ سوالی که سرهنگ میرزایی در پاسخ تاکید کرد: طبق قانون هیچ نهاد و ارگانی جز نیروی انتظامی نمی تواند با شهروندان بی حجاب برخورد کند. البته اگر شخص حقیقی بخواهد در قالب امر به معروف و نهی از منکر به شهروندان تذکر دهد، بحث دیگری است و اشکالی ندارد و ما هم از او حمایت می کنیم، اما اینکه نهادها و مراجع مختلف بخواهند از خودرو استفاده کنند. با آرم و یونیفرم چون در مجموع ممانعت از حجاب و برخورد با آن ها قانونی نیست.وی تصریح کرد: به همین دلیل به همه سازمان ها و مراجع اعلام کردیم که اگر می خواهند در این زمینه اقداماتی انجام دهند. اگرچه از کمک آنها استقبال می کنیم، اما باید با هماهنگی و نظارت ما انجام شود، زیرا به هر حال مردم به ما به عنوان افرادی که مسئولیت امنیت جامعه را بر عهده داریم اعتماد می کنند و بنابراین اگر با آنها برخورد کنیم، برای آنها قابل قبول تر است. هر سازمان و نهادی می خواهد تنها باشد و با متخلفان برخورد کند. در این صورت سنگ بسته نمی شود!

دیدگاهتان را بنویسید