غرامت سیل دولتیرئیس جمهور با بیان اینکه میزان خسارات ناشی از سیل در دست بررسی است، تصریح کرد: دولت به زودی تسهیلات لازم را برای جبران این خسارات تصویب خواهد کرد تا نسبت به رفع خسارات سیلاب اقدام فوری صورت گیرد.

به گزارش ایرنا، آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی روز پنجشنبه در دیدار با مجمع نمایندگان استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و یزد، بر اراده جدی دولت برای دوری از حاشیه های سیاسی تاکید کرد و بر این موضوع تاکید کرد. لزوم همدلی دولت و مجلس برای حل مشکلات کشور، از کیفیت ارتباط قوه مجریه و مقننه ابراز خرسندی کرد و گفت: همگرایی کامل همه ارکان نظام مدیریتی کشور تنها توصیه همیشگی نیست. رهبر معظم انقلاب اسلامی، بلکه پیش نیازی برای عبور از مشکلات مزمن و ساختاری کشور است.

وی افزود: برخی حاشیه سازی ها در روابط دولت و مجلس در گذشته مردم را آزار می داد و این دولت اجازه نمی دهد این حاشیه سازی ها تکرار شود. دولت مردمی پشیمان خواهد شد که دولت و مجلس به جای پرداختن به کار مردم در حاشیه مانده اند و آن را به دل بدخواهان می سپارند و خرج می کنند تا مردم شیرینی خدمات را بچشند.

سفرهای استانی زمینه ساز عدالت است

رئیس جمهور حضور نمایندگان مجلس را شرط موفقیت سیاست ها و برنامه های کلان کشور دانست و تصریح کرد: از نمایندگان مردم انتظار داریم که زحمات و دستاوردهای دولت را تشریح کنند زیرا اینها تنها دستاوردهای دولت نیست. اما جزئی از دستاوردهای جمهوری اسلامی و همه اجزای آن است و یک نظام مدیریتی محسوب می شود.

بیشتر بخوانید  دستگیری 18 میلیارد مظنون به جرم زمین خواری در کرمان

آیت الله رئیسی با اشاره به تصمیمات و مصوبات دولت در سفرهای استانی برای توسعه متوازن و عادلانه استان ها در کشور گفت: پس از برخورد جدی با اجرای مصوبه سفر استانی، در دور دوم تدبیر می کنیم. گام های موثری برای پیشرفت و تحول استان هاست.

رئیس جمهور به برنامه دولت برای ایجاد صندوق ارتقای قوه قضائیه در استان ها اشاره کرد و افزود: دولت ایجاد این اعتبارات استانی را در بودجه سال 1401 لحاظ کرد که متاسفانه در مجلس تصویب نشد اما ایجاد این صندوق ها را مجدداً در سال 1402 در لایحه قرار خواهیم داد. برای کمک به تسریع پیشرفت استان ها.

بازارچه های مرزی فرصت ارزشمندی برای رونق اقتصادی مناطق مرزی و تقویت روابط همسایگی است

لزوم ایجاد اشتغال در استان های مرزی و تقویت معیشت مرزنشینان از جمله دغدغه های مشترک رئیس جمهور و میهمانان در این دیدار بود.

آیت‌الله رئیسی در تشریح برنامه‌های دولت در این حوزه از اراده دولت برای فعال‌سازی بازارچه‌های مرزی خبر داد و افزود: دولت مردمی مرز را فرصتی ارزشمند می‌داند که استفاده از ظرفیت‌های آن می‌تواند موجب رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال جدید در این منطقه شود. مناطق مرزی و روابط و روابط همسایگی را تقویت می کند.

وی درباره مشکلات موثر بر کم آبی کشور که از سوی نمایندگان مطرح شد، گفت: مدیریت صحیح منابع آبی در کاهش تنش آبی در استان های مختلف موثر خواهد بود. این کار برای رفع کمبودهای آب و برق توسط وزارت نیرو آغاز شد و امسال کمترین قطعی برق به ثبت رسید.

بیشتر بخوانید  گزارش محمد حسن جعفری ، خبرنگار تسنیم ، توسط حسینیه جماران

رئیس جمهور با اشاره به تأخیرهایی در توسعه شبکه برق در گذشته ادامه داد: وزارت نیرو تاکنون با اقداماتی مانند استفاده از ظرفیت انرژی خورشیدی و تفکیک برق مصرفی سعی کرده از تکرار خاموشی ها جلوگیری کند. واحدهاي بزرگ صنعتي و صنايع سنگين تابستانه و جبران وقفه در تامين برق در محل بعد.

دولت مردمی به هیچ دلیل و بهانه ای حل مشکلات کشور را به تاخیر نینداخت

آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: دولت مردمی در حل مشکلات کشور تعلل نکرد و متکی به هیچ عامل و بهانه ای نبود و برای رفع مشکلات کم آبی به طور همزمان برنامه های کلانی را دنبال می کند. مدیریت صحیح منابع آب، تامین آب های عمیق، انتقال آب از دریا و استیفای حق آبه کشور از همسایگان از جمله اقدامات کوتاه مدت و بلندمدت برای رفع مشکل کم آبی است.

در ادامه این جلسه گفتگوی رئیس جمهور با نمایندگان در خصوص خسارات ناشی از سیل اخیر در چند استان کشور بررسی شد.

آیت الله رئیسی نیز در این زمینه اظهار داشت: میزان خسارت وارده در دست بررسی است و دولت به زودی تسهیلات لازم را برای جبران این خسارت تصویب می کند تا اقدامات فوری برای رفع خسارات سیل انجام شود.

در این جلسه که دهمین جلسه آیت الله رئیسی با مجامع استانی نمایندگان شورای اسلامی بود، غلامحسین اسماعیلی، سید مسعود میرکاظمی رئیس کابینه رئیس جمهور، سید محمد حسینی رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز حضور داشتند. معاون پارلمانی رئیس جمهور و سید صولت مرتضوی معاون اجرایی رئیس جمهور درخواست ها، نظرات و دغدغه های حاضران در جلسه را ثبت کردند.

بیشتر بخوانید  استاندار کردستان به اظهارات نماینده مجلس سقز در مورد افتتاح زودهنگام فرودگاه سقز پاسخ می دهد

در نشست نمایندگان استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و یزد، نمایندگان 31 استان کشور حداقل یک بار در قالب اجلاس مجامع استانی نمایندگان مجلس با رئیس جمهور دیدار کردند. شورای اسلامی و با ایشان دیدگاه ها و دغدغه های خود را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

در این جلسه که سه ساعت و نیم به طول انجامید، پیش از سخنان رئیس جمهور، نمایندگان استان های کرمان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و یزد به ارائه نقطه نظرات و دیدگاه های خود در خصوص خسارات سیل اخیر، اجرای طرح های استانی پرداختند. مصوبات، مشکلات کم آبی، ضرورت تفویض اختیارات بیشتر به فرمانداران و سایر مسائل مربوط به مشکلات حوزه انتخابیه آنها داده شد.
همچنین فرمانداران این چهار استان در سخنان خود به تشریح برنامه ها و اقدامات خود برای تسریع در پیشرفت استان های زیرمجموعه حوزه های انتخابیه خود پرداختند.

دیدگاهتان را بنویسید