علت دندان قروچه در خواب چیست؟


دندان قروچه چه آسیبی به دندان های شما وارد می کند؟

چرا هنگام خواب دندان قروچه می کنیم؟

آیا دندان قروچه یک واکنش ناخودآگاه ناشی از اضطراب و استرس است یا این

مشکلات فک یا حتی بیماری های دیگر؟

چه چیزی می تواند باعث پوسیدگی دندان شود؟

با دلگرم کننده به روز باشید علت و درمان دندان قروچه آن ها ملاقات می کنند.

 راه های جلوگیری از دندان قروچه در خواب

علائم دندان قروچه

همانطور که گفته شد دندان قروچه معمولاً علائم واضحی ندارد، اما فشار دندان ها به یکدیگر می تواند به حدی باشد که سطح دندان را تحت تأثیر قرار دهد و مینای دندان را از بین ببرد. حذف مینای دندان، باعث می شود افزایش حساسیت دندان، ترک خوردن دندان و حتی شکستگی تبدیل می شوند. در دندان های خلفی گاهی اوقات باعث از بین رفتن برجستگی های سطح دندان می شود. البته گاهی علائم دیگری هم دیده می شود مثلا سردرد، دندان درد، لق شدن دندان ها، تحلیل لثه، گردن درد، بی خوابی، زخم یا درد گونه ها، گوش درد، صدا در هنگام باز و بسته شدن فک، حساسیت شدید دندان ها و گود شدن زبان مخصوصاً در قسمت هایی، گاهی اوقات با هم. به چشم بخور

انواع دندان قروچه

به طور کلی دو نوع دندان قروچه وجود دارد:

نوع اولیه

زمانی که علت پزشکی خاصی برای وقوع آن وجود نداشته باشد.

نوع ثانویه

هنگام دندان قروچه با اختلالاتی مانند اختلالات روانی (اضطراب و افسردگی)، داروها (مانند داروهای ضد افسردگی) یا بیماری های خاص (مانند پارکینسون) یا آپنه تنفسی (آپنه خواب) همراه. در نوع ثانویه، مشکل دندان قروچه معمولاً با درمان اختلال زمینه ای حل می شود. البته دندان قروچه در برخی موارد تبدیل به عادت می شود و در این صورت با درمان و رفع مشکل اساسی، آن عادت از بین نمی رود.

نکاتی که رعایت آنها بهتر است

افراد مبتلا به دندان قروچه نباید از رژیم غذایی خاصی پیروی کنند، اما تنها ممنوعیت آنها جویدن آدامس و نوشابه است. آیا نمی دانید آدامس و نوشابه چه تاثیری بر این مشکل دارد؟!

  • نوشیدنی ها حاوی اسید فسفریک و اسید سیتریک هستند. این دو اسید مینای دندان را از بین می برند، کلسیم را حل می کنند، مینای دندان را نرم می کنند و سایش را افزایش می دهند.
  • جویدن به ماهیچه های فک اجازه می دهد تا به فشار عادت کنند. بنابراین سعی کنید به خودتان یاد بدهید که در طول روز مسواک نزنید.

مراقب مفاصل خود باشید

مطالعات زیادی در مورد علت دندان قروچه یا دندان قروچه انجام شده است، بنابراین این مشکل به اولیه (زمانی که دلیل پزشکی خاصی برای بروز آن وجود نداشته باشد) و ثانویه (زمانی که دندان قروچه با اختلالات همراه است) تقسیم می شود. در نوع ثانویه، مشکل دندان قروچه معمولاً با درمان اختلال زمینه ای حل می شود. در بزرگسالان، به طور کلی دو دلیل اصلی برای نوع ثانویه دندان قروچه وجود دارد.

بیشتر بخوانید  گیاهان دارویی مفید برای اعصاب از نظر طب سنتی ایران

دلیل اول؛ فشار

وقتی از دندان قروچه یا دندان قروچه صحبت می کنیم. استرس و استرس را باید یک عامل اساسی در نظر گرفت. مشکلات و استرس های روزمره می تواند به صورت دندان قروچه در شب یا حتی در روز ظاهر شود. بنابراین اگر این مشکل ناشی از استرس باشد، باید استرس را به روش های مختلف از بین برد. گاهی اوقات این مشکل به حدی حاد است که نیاز به درمان آن با مراجعه به پزشک و مصرف دارو دارد، اما اگر استرس فقط ناشی از مشکلات روزمره باشد، می توانید کارهایی مانند ورزش، گوش دادن به موسیقی ملایم یا دوش گرفتن زیر دوش آب گرم یا دوش گرفتن را انجام دهید. حوله گرم روی گونه شما در آرامش عضلات فک موثر است و استرس را کاهش می دهد.

دلیل دیگر؛ موقعیت نامناسب دندان

منشا دندان قروچه در بزرگسالان فقط مشکلات عصبی نیست. همچنین علت آن می تواند عدم تطابق دندان ها یعنی جفت نشدن نادرست فک بالا و پایین و جفت نشدن دندان ها به دلیل کج بودن یا از دست دادن دندان ها باشد. ناهماهنگی به این معناست که سطوح دندان ها یکسان نبوده و بیرون زدگی یک دندان روی بیرون زدگی دندان دیگر قرار گیرد. بنابراین این مشکل منجر به جفت شدن دندان ها و مفصل گیجگاهی فکی می شود. اگر مفصل گیجگاهی فکی به دلیل برخی اختلالات آسیب ببیند، موقعیت و موقعیت مفصل تغییر می کند. در نتیجه مفاصل به طور غیر طبیعی حرکت می کنند. با این حال، برای درمان یک نوع ثانویه دندان قروچه باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

درمان دندان قروچه

دندان قروچه کودکان

علت دقیق دندان قروچه هنوز مشخص نشده است، اما دلایل متعددی بر اساس سن برای این مشکل وجود دارد که در بالا به عنوان مشکل بزرگسالان اشاره کردیم. کودکان در دو مرحله از زندگی خود بیشتر دندان قروچه خواهند کرد. یکی زمان رویش دندان های شیری و دیگری زمان رویش دندان های دائمی است، اما دلایل دیگری نیز در بروز دندان قروچه در کودکان گنجانده شده است. انگل ها، انگل ها و کرم ها یا مشکلات فک نیز می توانند باعث دندان قروچه شوند.

اما با آزمایش مدفوع می توان وجود انگل را تشخیص داد و اگر ریشه مشکل در آن باشد با درمان مناسب هم انگل و هم دندان قروچه در کودکان برطرف می شود. اگر دندان قروچه ناشی از رویش دندان در کودکان باشد، باید گفت که این اختلال یک واکنش طبیعی به رشد و نمو است و معمولا با سنین نوجوانی بهبود می یابد. اکثر کودکان با رویش دندان های دائمی این عادت را ترک می کنند زیرا دندان های دائمی نسبت به درد حساس تر هستند. به طور کلی، دندانپزشک باید علت اصلی را پیدا کند تا علت اصلی را کشف کند. اگر مشکل از اختلالات فک باشد، در سنین ارتودنسی (بین 14 تا 30 سال) با کمک این روش قابل حل است، اما اگر از سن ارتودنسی بالاتر باشد، می توان با روش هایی مانند روکش، آن را بازسازی کرد. اسیدهای اصلاحی و … مشکل تغییر شکل فک را درمان کرد.

بیشتر بخوانید  فواید فوق العاده پودر کلاژن ترمیم زخم طباگرن 

درمان دندان قروچه

نگهبان شب

گاهی اوقات باید از Night Watch استفاده کنید. گاهی اوقات دندانپزشک شما وسیله ای به نام Night Watch می سازد، یک پروتز پلاستیکی متحرک که با شکل دادن به دندان های فرد ساخته می شود و باید شب ها در دهان قرار گیرد. این دستگاه از فشار نامناسب و مضر به دندان ها جلوگیری می کند. در بیشتر موارد دندان قروچه توسط این محافظ ها برطرف می شود. البته این عارضه را درمان نمی کنند، بلکه فقط از آسیب به دندان ها و مفصل گیجگاهی فکی جلوگیری می کنند. این سپرها باید در طول خواب شبانه در دهان قرار داده شوند تا از دندان های شما محافظت کنند.

بیوفیدبک

این دستگاه که در سال 2001 ساخته شده است، یک دستگاه باتری دار است که بر روی سر تکیه می کند و با احساس انقباض عضلات صورت هنگام دندان قروچه صدا ایجاد می کند. این صدا از سطوح پایین تر شروع می شود و به تدریج افزایش می یابد تا زمانی که دندان قروچه از بین می رود. هدف این است که فرد بدون بیدار شدن از دندان قروچه دست بردارد. مطالعات نشان داده است که حدود 80 درصد افراد پس از استفاده مکرر، دندان قروچه را کاهش می دهند.

حس چشایی را تحریک کنید

در این روش بسته های ریز با ماده ای بی ضرر اما تلخ پر می شود و با استفاده از دستگاهی شبیه به دستگاه های ارتودنسی بین دندان های عقبی قرار می گیرد. اگر فردی در طول شب بخواهد دندان های خود را ببندد این بسته پاره می شود و فرد از خواب بیدار می شود. سازندگان آن معتقدند استفاده از آن کمتر از وسایل پر سر و صدا است و خواب افراد را مختل می کند.

بوتوک

سم بوتولینوم یا بوتاکس در ابتدا برای درمان لوپوس (چشم چپ) استفاده می شد، اما آزمایشات تأثیر آن را بر روی چین و چروک دور چشم نشان داده است که هنوز هم کاربردهای زیبایی زیادی دارد. دندان قروچه نوعی اختلال همراه با انقباضات غیرارادی عضلانی است. در درمان آن از نوع رقیق شده سم بوتولینوم برای فلج موقت عضلانی استفاده می شود و بوتاکس آنقدر عضله را ضعیف می کند که اثرات دندان قروچه را کاهش می دهد، اما نه در حدی که مانع استفاده صحیح از عضلات شود. در طول درمان، معمولاً 6 تا 5 تزریق در عضله انجام می شود و اثرات آن روز بعد ظاهر می شود. این تزریق ها معمولا یک بار در سال تکرار می شود و میزان تزریق بوتاکس بسته به قدرت عضلات متفاوت است.

بیشتر بخوانید  موارد مصرف و عوارض جانبی شربت روبیتوسین

مکمل

چندین نظریه وجود دارد که مصرف برخی مکمل ها را برای رفع دندان قروچه توصیه می کند، از جمله منیزیم و کلسیم.

بازسازی آسیب ها

دندان های آسیب دیده را می توان با روکش ترمیم کرد. البته برای محافظت از این روکش ها بهتر است در هنگام خواب محافظ روی دندان های خود قرار دهید.

کنترل و درمان اضطراب

همانطور که گفته شد یکی از مهم ترین علل دندان قروچه اضطراب است، بنابراین یک استراتژی درمانی مهم کاهش استرس و اضطراب قبل از خواب است. انجام برخی کارها مانند گوش دادن به موسیقی ملایم یا دوش آب گرم یا گذاشتن حوله گرم روی گونه جلوی گوش، در شل شدن عضلات فک موثر است. در مورد کودکان، می توان آنها را با ماساژ، خواندن داستان یا موسیقی ملایم آرام کرد. علاوه بر این، باید مراقب باشید که آب کافی در رژیم غذایی کودک وجود داشته باشد زیرا کم آبی بدن می تواند با دندان قروچه همراه باشد.

درمان دندان قروچه

راه های مفید دیگر

گاهی اوقات شل کننده های عضلانی تجویز شده توسط پزشک می تواند موثر باشد. علاوه بر این، تغییراتی در رژیم غذایی و سبک زندگی ضروری است. به عنوان مثال، تا حد امکان از خوردن و آشامیدن غذاهای حاوی کافئین و الکل و سیگار کشیدن خودداری کنید. راه حل دیگر این است که خودکار یا مداد را در دهان خود قرار ندهید و آن را فشار ندهید. حتی جویدن را متوقف کنید زیرا همه اینها به ماهیچه های فک اجازه می دهد تا به فشردن عادت کنند. علاوه بر این، سعی کنید به خودتان یاد بدهید که حتی در طول روز هم مسواک نزنید. در طول روز سعی کنید زبان خود را بین دندان های خود قرار دهید. این تمرین به شما اجازه می دهد تا عضلات فک خود را شل کنید.

لطفا اگر سوال یا راهنمایی برای مقاله دارید دندان قروچه کن

این را در نظر داشته باشید، آن را با ما و سایر کاربران در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

———————————————— ———————————————— ——-

یک مجله اینترنتی دلگرم کننده

مرجان امینی


دیدگاهتان را بنویسید