سوئد به شهروندان خود هشدار داده است که به ایران سفر نکنندوزارت امور خارجه سوئد روز پنجشنبه با صدور بیانیه ای از شهروندان خود خواست از سفر به ایران خودداری کنند.

این بیانیه زمانی منتشر شد که تنش ها بین ایران و سوئد به دلیل تبانی قوه قضاییه سوئد با گروهک تروریستی منافقین برای دستگیری و محاکمه حمید نوری بالا گرفت.

حمید نوری در 18 آبان 1398 در تبانی با قوه قضائیه سوئد و گروهک تروریستی منافقین دستگیر شد. در نوامبر 1998، دو نفر از اعضای این گروه گزارشی را از طریق دفتر حقوقی انگلستان به مقامات سوئد ارائه کردند که حاوی اتهامات واهی علیه نوری بود و همزمان نوری را به بهانه حل اختلافات خانوادگی به سوئد آوردند.

در ده ها جلسه دادگاهی که علیه حمید نوری برگزار شد، به جز شهادت اعضای گروهک تروریستی منافقین، مدرک قابل توجهی علیه وی ارائه نشد. وکلای نوری در ماه دسامبر گفتند که او چندین بار توسط نیروهای امنیتی سوئد در جلسات دادگاه قبلی مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

اما حمید نوری یک مقام قضایی عادی است که از سال 70 بازنشسته شده و 30 سال است که شغل آزاد دارد. حمید نوری علاوه بر افشای پرونده های جنایی منافقین در ایران، اعتراض کوتاهی به نحوه ربوده شدن، روند محاکمه و نوع سلول انفرادی در سوئد برای مدت کوتاهی از سوی دادگاه به وی داده است. خیلی واضح.

وزارت امور خارجه سوئد امروز در بیانیه ای اعلام کرد: به دلیل شرایط امنیتی، وزارت امور خارجه هیچ سفری به ایران را توصیه نمی کند.

در این بیانیه آمده است: ایران نارضایتی خود را از ادامه محاکمه این شهروند ایرانی در سوئد به طرق مختلف اعلام کرده است.

بیشتر بخوانید  ظرفیت گردشگری و گیاهان دارویی در کهگیلو و بویراحمد زیاد است - اخبار مهر ایران و جهان

دیدگاهتان را بنویسید