سرطان چه بویی دارد؟ آیا سرطان بو می دهد؟


سرطان چه بویی دارد؟

بوی سرطان می تواند در تشخیص هر چه زودتر خود سرطان موثر باشد. در همین حال، متخصصان در تلاش هستند تا از سگ ها برای تشخیص بوی سرطان در انسان استفاده کنند. هر چه سرطان زودتر تشخیص داده شود و درمان شود، پیش آگهی بهتر است. محققان همیشه در تلاش هستند تا راه هایی برای تشخیص سرطان در مراحل اولیه آن بیابند. با این حال، تشخیص زودهنگام می تواند تا حدودی چالش برانگیز باشد زیرا برخی از سرطان ها فقط در مراحل بسیار پیشرفته علائم را نشان می دهند.

وقتی صحبت از سرطان به میان می آید، تشخیص زودهنگام می تواند جان انسان ها را نجات دهد. به همین دلیل است که محققان در سراسر جهان در تلاش هستند تا راه های جدیدی برای تشخیص سرطان قبل از اینکه فرصتی برای انتشار پیدا کند، بیابند. یکی از روش های جالب تحقیق مربوط به بوهای مربوط به سرطان است که بینی انسان لزوماً نمی تواند آنها را تشخیص دهد. محققان در حال حاضر در حال بررسی امکان تشخیص بوی سرطان هستند.
در این مقاله سعی کردیم علت بوی بد سرطان و نحوه تشخیص آن را بررسی کنیم. همچنین تاثیر تغییرات بوی بدن ناشی از درمان سرطان را مورد بحث قرار خواهیم داد.

دانشمندان هنوز در تلاشند تا بفهمند دقیقاً چه چیزی باعث بدبو شدن سرطان می شود. سرطان اساساً فرآیندی است که در آن سلول‌ها به درستی تقسیم نمی‌شوند (سلول‌ها خیلی سریع تکثیر می‌شوند و زمانی که باید نمی‌میرند). این فرآیند غیر طبیعی می تواند منجر به مرگ سایر سلول های سالم و تغییراتی در بدن شود که می تواند VOC تولید کند.
این VOC ها را می توان در نمونه های تنفسی و ادرار افراد مبتلا به سرطان و همچنین در سایر مایعات بدن شناسایی کرد. یک مطالعه نشان داد که بسیاری از VOC ها در سطوح مختلف در انواع مختلف سرطان، از جمله سرطان سینه، پروستات، ریه و مثانه وجود دارند.
در این مطالعه، سطوح VOC های خاص در افراد مبتلا به سرطان بیشتر از افراد بدون سرطان بود.


بوی سرطان

ذکر این نکته ضروری است که هیچ روش استانداردی برای آزمایش VOCs وجود ندارد و همچنین هیچ مزیت بالینی ثابت شده ای برای انجام چنین آزمایشاتی وجود ندارد.
یکی از VOC هایی که می تواند بو تولید کند پلی آمین ها هستند. این ترکیب اغلب در سطوح بالاتر در سلول‌هایی که به سرعت تقسیم می‌شوند تولید می‌شود، کاری که سلول‌های سرطانی انجام می‌دهند. پلی آمین ها را می توان در خون و ادرار افراد مبتلا به سرطان تشخیص داد.
اگر سرطان به سطح پوست نزدیک باشد و باعث ایجاد توده زخمی شود، می تواند به محل پرورش باکتری تبدیل شود. سپس عفونت حاصل می تواند باعث بوی بد دهان شود.

بیشتر بخوانید  غذایی که می توانید در هنگام امتحان در عصر بخورید


آیا سگ ها می توانند بوی سرطان را تشخیص دهند؟

سگ ها به داشتن حس بویایی شگفت انگیز معروف هستند. مردم سال‌ها از سگ‌ها به دلیل حس بویایی قوی برای استشمام مواد مخدر و اسلحه و کمک به جستجوی افراد گمشده استفاده می‌کنند. اکنون محققان به این فکر می پردازند که آیا سگ ها می توانند سرطان را در انسان نیز بو کنند.
مطالعات نشان داده‌اند که سگ‌ها این پتانسیل را دارند که ترکیبات آلی فرار (VOCs) را به طور قابل‌توجهی بهتر از انسان بو کنند. VOCها محصولات جانبی برخی از فرآیندهای بیولوژیکی در بدن هستند. مواردی مانند عفونت، التهاب و حتی سرطان می توانند VOCهایی تولید کنند که می توانند در تنفس یا ادرار شناسایی شوند.

در این مطالعات، سگ ها برای تشخیص بوی سرطان، اغلب با استفاده از نمونه های تنفسی یا ادرار، آموزش می بینند. اگرچه دقیقاً مشخص نیست که سگ‌ها در سرطان بوی کدام VOC را می‌دهند، اما در تشخیص سرطان موفق بوده‌اند.
در یک مطالعه، نمونه هایی از ادرار و نفس انسان به سگ ها داده شد. سگ هایی که به نمونه های ادرار و تنفس دسترسی داشتند، توانستند سرطان را در 98 درصد نمونه ها به درستی تشخیص دهند. اما سگ‌هایی که فقط به نمونه‌های ادرار دسترسی داشتند، توانستند ۸۷ درصد نمونه‌های سرطانی را به درستی شناسایی کنند و سگ‌هایی که فقط به نمونه‌های تنفسی دسترسی داشتند، سرطان را در ۷۸ درصد نمونه‌ها به درستی شناسایی کردند.
با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که این مطالعه به این موضوع پرداخته است که آیا سگ VOCs را در انسان‌های بدون سرطان تشخیص داده است یا خیر.


تشخیص سرطان

آیا انسان می تواند بوی سرطان را تشخیص دهد؟

افراد مبتلا به سرطان ممکن است در طول درمان سرطان متوجه تغییراتی در بوی مایعات بدن شوند. حس بویایی ممکن است برای افرادی که تحت درمان سرطان قرار می گیرند حساس تر باشد. بوهای تند، مانند بوهای موجود در غذا، به ویژه آزاردهنده هستند. گاهی اوقات افراد آنقدر به بو حساس هستند که به راحتی احساس تهوع می کنند. با این حال، مردم عادی نمی توانند بوی سرطان را تشخیص دهند.
مردم نمی توانند بوی سرطان را حس کنند، اما شما می توانید برخی از علائم مرتبط با سرطان را احساس کنید.
یک مثال می تواند تومور با زخم باشد. اگرچه تومورهای اولسراتیو به ندرت رخ می دهند. اما اگر یکی از این موارد را داشته باشید، کاملا محتمل است که بوی نامطبوعی را تجربه کنید. این بو نتیجه بافت مرده یا نکروزه یا باکتری داخل زخم است.
اگر بوی بد دهان ناشی از یک تومور دردناک دارید با پزشک خود تماس بگیرید. یک دوره آنتی بیوتیک می تواند آن را از بین ببرد. آنها همچنین ممکن است نیاز به برداشتن بافت مرده از ناحیه داشته باشند. تمیز نگه داشتن فضا تا حد امکان بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید  آشنایی با درمان های خانگی زخم بستر

آیا درمان های سرطان باعث ایجاد بوی بد می شوند؟

سگ ها می توانند بوهای خاص مرتبط با سرطان را تشخیص دهند، اما انسان ها نیز می توانند برخی از بوها را تشخیص دهند. معمولا این بوها ارتباط کمتری با سرطان دارند و بیشتر به درمان سرطان مربوط می شوند.
داروهای شیمی درمانی قوی می توانند بوی ادرار شما را قوی یا نامطبوع کنند. اگر کم آبی داشته باشید حتی بدتر می شود. ادرار بد بو و تیره رنگ ممکن است به معنای ابتلا به عفونت دستگاه ادراری (UTI) باشد.
یکی دیگر از عوارض شیمی درمانی خشکی دهان است. داروهای شیمی درمانی قدرتمند می توانند باعث تغییراتی در سلول های لثه، زبان و داخل گونه های شما شوند. این می تواند باعث زخم های دهان، خونریزی لثه و تحریک زبان شود. همه اینها می تواند منجر به بوی بد دهان شود.
همچنین ممکن است از تهوع و استفراغ مرتبط با شیمی درمانی بوی بد دهان داشته باشید.


سرطان چه بویی دارد؟

چگونه با عوارض بدبوی سرطان مقابله کنیم؟

عوارض جانبی شیمی درمانی می تواند منجر به تغییر حس چشایی و بویایی در بیماران سرطانی شود. این یک عارضه جانبی رایج بسیاری از داروها و رژیم های شیمی درمانی است که برای درمان بسیاری از انواع سرطان استفاده می شود.
از آنجا که شیمی درمانی در سراسر بدن پردازش می شود، می تواند بوهای مختلفی تولید کند که می تواند از طریق پوست، ادرار، مدفوع یا عرق منعکس شود.
برخی از عوارض جانبی شیمی درمانی و سایر درمان های سرطان اجتناب ناپذیر هستند. با این حال، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای حفظ آرامش خود تا حد امکان انجام دهید.
اگر حس بویایی شما حساس است و می تواند باعث تهوع شود، اجتناب از رایحه هایی که به آن حساس هستید می تواند کمک کننده باشد. درمان سرطان می تواند باعث بوی بد دهان شود.

باید بخوانید:


راهکارهایی را برای مقابله با عوارض بویایی سرطان در نظر بگیرید:

غذای سرد با دمای اتاق بخورید.
در اتاق هایی که خیلی گرم است غذا نخورید.
غذاهایی را امتحان کنید که می توان آنها را به صورت خام مصرف کرد.
از غذاهایی که بوی تند دارند مانند ماهی یا پیاز خودداری کنید.
اگر عفونت ادراری دارید، احتمالاً پزشک آنتی بیوتیک تجویز می کند. آنها را مطابق دستور بگیرید.
ملحفه و پتو را اغلب عوض کنید. بوی بد آنها از عرق، لوسیون ها و داروها شروع می شود.
برای کمک به سم زدایی بدن، میوه و سبزیجات بخورید. فیبر همچنین به حفظ حرکات منظم روده کمک می کند.
بر اساس میزان ورزش مناسب که پزشکتان می گوید ورزش کنید. یک تمرین خوب که باعث عرق کردن شما می شود یکی از راه های دفع سموم از بدن شماست.
مقدار زیادی آب بنوشید تا ادرارتان تمیز بماند. هیدراتاسیون بوی قوی ادرار را به حداقل می رساند، به هضم کمک می کند و مایعات را پس از تعریق دوباره پر می کند.
در طول شیمی درمانی مراقب بهداشت دهان خود باشید تا از بوی بد دهان جلوگیری کنید. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم مهم است، اما اگر لثه های شما خونریزی می کند، به راحتی نخ دندان بکشید.
اگر اغلب استفراغ می کنید به پزشک خود اطلاع دهید. داروهای تجویزی ضد تهوع ممکن است قادر به کاهش یا از بین بردن استفراغی باشند که به بوی بد دهان کمک می کند.

بیشتر بخوانید  تزریق بولوس چیست؟


آیا بوی سرطان ممکن است؟


اخرین حرف

ممکن است بوی VOC های مرتبط با سرطان در بدن وجود داشته باشد که سگ های آموزش دیده مخصوص می توانند آن را تشخیص دهند. با این حال، تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است. انسان به طور کلی نمی تواند این بوها را تشخیص دهد و دانشمندان در حال کار بر روی روش هایی برای اندازه گیری این VOC ها در نمونه های ادرار و تنفس هستند. شیمی درمانی برای درمان سرطان نیز می تواند بوی ادرار، مدفوع و عرق فرد را تغییر دهد.
شاید تصور اینکه سرطان بوی بدی می دهد عجیب به نظر برسد، اما بوی سرطان یک واقعیت است. همچنین تحقیقاتی در حال انجام است تا مشخص شود آیا می توان از سگ ها برای بو کشیدن سرطان استفاده کرد یا خیر. اگر با سرطان زندگی می کنید و نگران هرگونه تغییر در بوی بدن خود هستید، حتما با تیم مراقبت از سرطان خود صحبت کنید.
برای کسانی که مبتلا به سرطان و تومورهای زخمی هستند که احتمالاً عفونی می‌شوند و باعث ایجاد بو می‌شوند، ممکن است صحبت با تیم مراقبت از سرطان در مورد راه‌های کاهش بو مفید باشد. گاهی اوقات ممکن است داروهایی مانند آنتی بیوتیک برای کاهش بو تجویز کنند. علاوه بر این، بهداشت مناسب پوست می تواند به جلوگیری از عفونت و بوی نامطبوع بعدی کمک کند.


دیدگاهتان را بنویسید