روند صعودی قیمت طلا متوقف شد/ سقوط فلز زرد در راه است؟


به گزارش سایت طلا، قیمت طلا پس‌از اعلام خبر افزایش غیرمنتظره نرخ اشتغال در آمریکا کاهش یافت. این خبر حاکی از آن است که فدرال رزرو به سیاست‌های سختگیرانه‌ خود جهت مهار تورم ادامه خواهد داد.

قیمت هر اونس طلا امروز با 17 دلار کاهش به 1774 دلار رسید.

اداره آمار کار روز جمعه، اعلام کرد ۵۲۸ هزار شغل در ماه جولای ایجاد شده است. این داده‌ها به‌طور قابل‌توجهی از انتظارات پیش‌بینی‌شده توسط اقتصاددانان که افزایش شغلی در حدود ۲۵۰ هزار نفر را پیش‌بینی می‌کردند، پیشی گرفت. در همین حال، نرخ بیکاری نیز از انتظارات پیشی گرفت و به ۳.۵ درصد کاهش یافت که نسبت به ژوئن کمتر بود.

بازار طلا پیش از انتشار گزارش اشتغال، مقاومت حدود ۱۸۰۰ دلار در هر اونس را آزمایش کرده است، اما در واکنش اولیه به داده‌ها، کشش صعودی خود را از دست داده است. طلای دسامبر آخرین بار با کاهش ۰.۸۲ درصدی در هر اونس، ۱۷۹۲ دلار در هر اونس معامله شد.

ارزش دلار پس‌از اعلام این گزارش افزایش یافت و فشار بیشتری بر طلا وارد آورد.

قیمت طلا در بحبوحه تنش‌های ژئوپلیتیکی بین چین و آمریکا به‌خاطر دیدار سخنگوی مجلس آمریکا از تایوان بهبود یافته بود، اما در شرایط فعلی تغییر چندانی نداشته‌است.

از طرفی پاسخ سخت پکن به حضور سخنگوی مجلس آمریکا در تایوان با شلیک چند موشک، باعث افزایش قیمت طلا برای سومین هفته متوالی شد. اما بعد، قیمت طلا به‌خاطر گزارش اقتصادی آمریکا کاهش‌یافت.

تحلیلگران عقیده دارند قیمت طلا فعلا پایین‌تر از سطح ۱۸۰۰ دلار باقی می‌ماند و توجهات به شاخص قیمت مصرف‌کننده جلب می‌شود.

بیشتر بخوانید  اموال روسیه در فنلاند مصادره شد

هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که تلاش برای پایین آوردن تورم بر رشد اقتصاد دنیا تاثیر بگذارد. بانک مرکزی انگلیس بیشترین افزایش نرخ بهره را طی ۲۷ سال گذشته در روز پنجشنبه اعمال کرد و هشدار داد انگلیس به سمت یک رکود پیش می‌رود. این در حالی است که رییس فدرال رزرو آمریکا اعلام کرده نرخ بهره در این کشور باید به بالاتر از ۴ درصد برسد.

به گفته اقتصاددانان، آخرین داده‌های بازار کار به کاهش ترس از رکود رو به رشد در بازار کمک می‌کند. برخی از سیاستمداران و اقتصاددانان استدلال کرده‌اند که اقتصاد نمی‌تواند در رکود باشد زیرا بازار کار قوی است.

بر اساس گزارش کیتکو، کاترین جاج، اقتصاددان ارشد در CIBC گفت: در نشانه‌ای واضح از اینکه اقتصاد ایالات‌متحده در رکود نیست، استخدام در ماه جولای تسریع شد و نشان داد که مبارزه فدرال رزرو با تورم هنوز به پایان نرسیده است.

این گزارش به قدرت قوی در بازار کار اشاره کرد زیرا دستمزدها نیز بیش از حد انتظار افزایش یافت. در این گزارش آمده است که میانگین درآمد ساعتی با ۰.۵ درصد یا ۱۵ سنت افزایش در ماه جولای به ۳۲.۲۷ دلار رسیده است.

اقتصاددانان انتظار داشتند که دستمزدها ۰.۳ درصد افزایش یابد. در این گزارش آمده است که دستمزدها در ۱۲ ماه گذشته ۵.۲ درصد افزایش یافته است.

آدام باتن، استراتژیست ارشد ارز در سایت Forexlive، خاطرنشان کرد که بازدهی دلار و اوراق قرضه به دنبال گزارش مشاغل افزایش یافته و دو باد مخالف برای این فلز گرانبها ایجاد کرده است. با افزودن به احساسات مثبت اشتغال، دو ماه قبل بازنگری شد. در این گزارش آمده است که گزارش اشتغال در ژوئن به ۳۹۸ هزار بازنگری شده است که از برآورد اولیه ۳۷۲ هزار افزایش یافته است. داده‌های ماه می از ۳۸۴ هزار تخمین قبلی به ۳۸۶ هزار بازنگری شد.

بیشتر بخوانید  همه بانک ها فردا ، پنجشنبه تعطیل هستند - خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان


دیدگاهتان را بنویسید