روستای خفر جهنم سفید ایران است


به گزارش سلام نو، روستای خفر با طبیعتی بسیار زیبا در جنوبی ترین نقطه استان اصفهان و در مرز این استان با استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد. هر گوشه از طبیعت این روستا دیدنی است. وجود آبشارها، یخچال‌ها و رودخانه‌های متعدد از این یخچال‌ها و از همه مهم‌تر باغ‌های سیب متعدد، حفر را به روستایی بی‌بدیل تبدیل کرده است. منطقه خفر به دلیل قرار گرفتن در دامنه کوه دنا مکانی جذاب برای تیم های کوهنوردی و طبیعت گردی است.

روستای خفر جهنم سفید ایران است

روستای خفر در منطقه پادنا سمیرم قرار دارد. این روستا در دامنه بلندترین قله دنا ساخته شده و همین امر باعث شده است که آب و هوای روستا کوهستانی باشد. در این روستا بهترین مسیر پیاده روی برای صعود به قله های دنا نیز وجود دارد. روستای خفر دارای بهار و تابستان بسیار سرد است اما زمستان های منطقه سرد و برفی است. زمستان های روستای خفر به قدری سرد و برفی است که لقب جهنم سفید را به این روستا نسبت داده اند. وجود آبشارها، یخچال‌ها و رودخانه‌های متعددی که از این یخچال‌ها و باغ‌ها در منطقه ایجاد شده، خفر را به روستایی بی‌بدیل تبدیل کرده است. این در حالی است که در این روستا امامزاده هایی وجود دارد که معماری آنها در نوع خود بی نظیر است. در سفر به این روستا می توانید با عشایر غیور و مهمانان مهمان نواز دیدار کنید. به گفته برخی کارشناسان، روستای خفر با قدمتی پنج هزار ساله یکی از قدیمی ترین روستاهای منطقه پادنا است.

روستای خفر جهنم سفید ایران است

نام نام

به قولی نام روستا از موقعیت جغرافیایی آن گرفته شده است. روستای خفر در دامنه کوه قرار دارد و به همین دلیل برای اولین بار نام روستا بر سر زبان ها افتاده است. خور به معنای محل گود است و بعداً نام روستا به حفر و در نهایت خفر می شود. اما در روایتی دیگر نام روستا با قومی به نام غور یا خور مرتبط شده است. این قبیله در این منطقه زندگی می کردند و به مرور زمان به خفر تبدیل شدند. اما در قول دیگری به کر یا گبر که دینی پیش از اسلام است و در این ناحیه معرفی شده است، اشاره می کنند.

بیشتر بخوانید  صرفه جویی در مصرف برق 71 مگاوات در مجتمع صنعتی آلومینیوم جنوبی

فرهنگ

مردم روستای خفر فارسی هستند که به گفته اهالی در گذشته از استان فارس به خفر مهاجرت کرده اند. مردم روستای خفر گویش لری نزدیک به گویش فارسی دارند.

روستای خفر جهنم سفید ایران است

اقتصاد

بیشتر مردم روستا در فصل بهار و تابستان به زنبورداری و باغداری مشغول هستند. از بالای Dene.Are. باغ های سیب این روستا از جاذبه های گردشگری محسوب می شود. محصولات و صنایع دستی محلی نیز جذابیت های خود را دارند. گردشگری در کفرا مشاغل مختلفی دارد، برخی به عنوان راهنمای پیاده روی و هدایت گروه های مختلف کوهنوردی به ارتفاعات دنا، برخی از ساکنان کفرا خانه های خود را به مسافران عرضه می کنند و برخی نیز با افتتاح کافه و رستوران، درآمد خود را افزایش می دهند.

https://fa.tripiar.com/uploads/picture/3527/khafr.jpg

طبیعت منطقه

روستای خفر چشمه ای برای صعود به 14 قله رشته کوه دنا است و به همین دلیل هر ساله میزبان کوهنوردان داخلی و خارجی زیادی است که در چهار فصل به قله های رشته کوه دنا می رسند که بلندترین قله رشته کوه زاگرس یعنی کاش می باشد. مستان (4435 متر) صعود می کنند. برای متخصصان، علاوه بر قله‌های دنا، غار یخی در ارتفاع 3850 متری، غار کیخسرو، یخچال زندان، آبشار پنی، بالا رفتن از دیوار، تماشای پرندگان و حیات وحش از جمله جاذبه‌های گردشگری منطقه خواهد بود. . با توجه به موقعیت این روستا در طبیعت زیبای توده کوه دنا و آب و هوای کوهستانی، گونه های گیاهی و جانوری مختلفی در آن دیده می شود.

آبشارهای منطقه

یکی از جاذبه های منحصر به فرد این روستا، آبشار خفر در 5 کیلومتری روستا در دره کش مستان است. آب این آبشار از کوه دنا سرچشمه می گیرد و به سمت روستا می ریزد. آبشار 35 متری مانند پشته اسب سفید در دل کوه هر گردشگری را مجذوب خود می کند. برای رسیدن به این آبشار باید سختی دو ساعت پیاده روی در کنار رودخانه آبی روستا و دره جهان را تحمل کنید. با یک ساعت پیاده روی از آبشار خفر می توانید به آبشار دنی پی برسید. در بهار یا اوایل تابستان، تونل های برفی زیادی وجود دارد که هوای اطراف رودخانه را خنک می کند. وجود چندین آبشار کوچک در جاده نیز خستگی را از بین می برد. علاوه بر این، درست بالای آبشار دانجی چندین آبشار پلکانی دیگر وجود دارد.

بیشتر بخوانید  قیمت طلا و سکه امروز چهارشنبه ۲۵ اسفند۱۴۰۰

روستای خفر جهنم سفید ایران است

غار

یکی دیگر از جاذبه های زیبا و البته اسرارآمیز این روستا، غار یخی خفر است که شما را به معنای واقعی شگفت زده خواهد کرد. وقتی وارد این غار می شوید ستون ها و آبشارهای یخی اطراف شما را احاطه کرده اند. در پایین غار دریاچه ای وجود دارد که تکه های یخ در آن شناور است. این غار در تمام طول سال پوشیده از برف و یخ است. اما بهترین زمان برای بازدید از این غار از اواسط اردیبهشت تا اوایل تیرماه است و راحت ترین راه برای رسیدن به آن حرکت به سمت باغ های جنوب شرقی خفره و عبور از منطقه باریک کیخسرو است.

امامزاده ها

  • امامزاده سید احمد (ع): در روستای خفر دو امامزاده وجود دارد. یکی از این امامزادگان امامزاده سید احمد است که نسبش به حضرت موسی بن جعفر می رسد. امامزاده مقبره هایی از خشت و گل دارد.
  • امامزاده سید محمد (ع): یکی دیگر از امامزاده های روستای خفر، امامزاده سید محمد است که فرزند امامزاده سید احمد است. امامزاده در وسط روستا قرار دارد و بنای قدیمی اتاق 3 در 4 است که همچنان پابرجاست و ضریحی فلزی روی قبر دیده می شود. در بنای جدید امامزاده گنبدی دوتایی 18 متری بر روی بقعه وجود دارد و دو تاج گل به ارتفاع 20 متر در کنار گنبد ساخته شده است.

https: //fa.tripiar.com/uploads/picture/3527/khafr-11.jpg

فرصت ها

در روستای خفر مغازه هایی مانند: همه چیز برای خرید (لباس، کفش، ابزار، غذا)، سبزی فروشی، بقالی، کفش فروشی، سوپ و … وجود دارد. برای رفع نیازهای اولیه و احتمالی بازدیدکنندگان. در روستا هتل و پانسیون برای اقامت بازدیدکنندگان وجود ندارد و گردشگران می توانند از خانه های محلی آماده اقامت استفاده کنند.

بیشتر بخوانید  تیم بسکتبال جوانان ایران به لتونی باخت - خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان

محل

خفر روستایی از توابع بخش مرکزی پادنا از توابع شهرستان پادنا شهرستان سمیرم در استان اصفهان است. وضعیت این روستا در فصل زمستان با فصول دیگر متفاوت است و حجم زیاد برف و هوای سرد دسترسی به روستا را بسیار سخت می کند و گردشگران برای ورود به روستا با ماشین با مشکل مواجه می شوند. اما فصل بهار و به خصوص تابستان این روستا طبیعتی دلپذیر و آب و هوایی مطبوع را برای گردشگران فراهم می کند.

روستای خفر جهنم سفید ایران است

مسیر دسترسی

برای رسیدن به روستای خفر از سمیرم به سمت یاسویی بروید. در چهل کیلومتری جاده سمیرم – جاسوج با سه راهی روبرو می شوید که باید جاده سمت چپ را که به حنا می رسد انتخاب کنید. پس از پانزده کیلومتر با سه راهی دیگر روبرو می شوید، این بار باید وارد جاده سمت راست شوید که در نهایت با گذشت پانزده کیلومتر دیگر و عبور از پل رودخانه ماربر به روستای خفر می رسید.

منبع: تریپ یار

دیدگاهتان را بنویسید