دولت‌ها و حاکمیت ارزشی برای تقویت کارکرد حزبی در کشور قائل نبوده و نیستند –به گزارش سلام نو، «علی‌محمد نمازی»، چهره سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با برنا در رابطه با اقداماتی که منجر به تضعیف بیشتر احزاب می‌شود، گفت: این یک واقعیت است که چهره‌های شاخص هر دو جناح زمانی که در راس کار هستند، اعلام می‌کنند متعلق به هیچ حزب و گروهی نیستند؛ یک طیفی افتخار می‌کنند که متعلق به هیچ حزب و گروهی نیستند.

این افراد زمانی که از قدرت دور هستند حاضر نیستند در یکی از احزاب جناح خود فعال و موجب تقویت حزب شوند. این یک واقعیت است اما ریشه آن در این است که حزب توده موجب بدنامی احزاب در ایران شد و دوم اینکه کارکرد حزبی و عضویت در احزاب زحمت و هزینه های زیادی دارد و برای ورود به حزب ریسک وجود دارد. این امکان وجود دارد ناخودآگاه یک مسئله و اشتباه به حساب چهره‌های شاخص گذاشته شود بنابراین بزرگان در هر دو حالت در قدرت و خارج از قدرت استقبالی از احزاب نمی‌کنند به غیر از دولت آقای خاتمی که ضرورت کار حزبی را تشخیص داده بود و آن زمان به احزاب کمک هزینه پرداخت می‌کرد.

او افزود: به طور معمول، دولت‌ها و حاکمیت ارزشی برای تقویت کارکرد حزبی در کشور قائل نبوده و نیستند و نتیجه این است که ما تعداد زیادی تَشَکل نیم‌بند به نام تشکل‌های حزبی و سیاسی داریم که آثار آن بر کشور حاکم است.

نمازی تاکید کرد: چهل سال گذشته کافی بود که کشور به این سمت برود که دیگر چند حزب داشته باشد و اگر به دو حزب می‌رسید و مثل کشورهایی که دارای دموکراسی طولانی هستند می‌بود، نتیجه خوبی در پی داشت. امروز صحبت از صد حزب و بالاتر است و این نشان می‌دهد حاکمیت در این قضیه همکاری نکرده است.

بیشتر بخوانید  هدف ما در حوزه واکسن اقناع است تا اجبار/ قیمت‌ها را دائما رصد می‌کنم/ حذف ارز ترجیحی را غافلگیرانه انجام نمی دهیم -

او ادامه داد: مهم‌ترین نقیصه هر دو جریان استفاده از جوانان است، هم در بحث حاکمیت مرتبا صحبت از این است که کار را به دست جوانان بسپارید و هم در احزاب این صحبت ها می شود به عنوان مثال مگر مردم شوراها، ریاست جمهوری و مجلس را انتخاب نمی‌کنند؟ اگر مردم تشخیص بدهند و در انتخابات یک رقیب جوان را از کاندیدای مسن بهتر تشخیص بدهند به او رای می‌دهند. اگر انتخابات آزاد باشد باید به مردم واگذار کنیم و نسخه نپیچیم. در داخل احزاب هم در دنیای پیشرفته، انتخابات برگزار می شود. 

این چهره اصلاح‌طلب در پایان گفت: من فکر می کنم دوره اینکه این همه حزب موازی داشته باشیم به اتمام رسیده و بزرگان هر دو جناح و بزرگان اصلاح‌طلبان باید جمع شوند و مکانیزمی را تعریف کنند. در قانون جدید احزاب این مسئله وجود دارد که چطور احزاب به حزبی بزرگتر تبدیل شوند.

دیدگاهتان را بنویسید