درگشت وگذار اردبیل , آبگرم گیوی را از دست ندهید


اگر گذارتان به اردبیل افتاد، آب گرم گیوی را از دست ندهید. این آب گرم در حدود 5 کیلومتری شهر گیوی کنار جاده اردبیل – خلخال و در بالای کوه قرار دارد. در واقع جایی در ارتفاع 1720 متری از سطح دریا که به شما فرصت تماشای طبیعت زیبایی را در مقابل رویتان می دهد.

درگشت وگذار اردبیل , آبگرم گیوی را از دست ندهید

این آب گرم در هر ثانیه دو لیتر آب می دهد که دمای آن 52 درجه سانتی گراد است. محلی ها به این آب گرم، ایستی سو می گویند. آب گرم گیوی برای معالجه امراض پوستی و مفصلی مثل رماتیسم و درد مفاصل مفید است و خوشبختانه تاسیسات مناسبی برای مسافران دارد.
به جز خواص درمانی، آب گرم گیوی یکی از زیباترین مناظر و چشم‌اندازهای طبیعی در سرزمین گیوی را به خود اختصاص داده و به همین دلیل است که گردشگران دور و نزدیک به محض این که یک تعطیلی پیدا می کنند، راهی این آب گرم می شوند

زمین شناسانی که روی این آب گرم تحقیق کرده اند، می گویند که ایستی سو از برخورد در رشته‌های آهکی و توده آذرین بوجود آمده است و به همین دلیل خواصی دارد که نه تنها برای مشکلات پوستی مناسب است، بلکه در تسکین بیماری‌های اعصاب، متابولیکی و گوارشی هم تاثیر می گدارد.

درگشت وگذار اردبیل , آبگرم گیوی را از دست ندهید

درگشت وگذار اردبیل , آبگرم گیوی را از دست ندهید

اما به جز این خواص درمانی، آب گرم گیوی یکی از زیباترین مناظر و چشم‌اندازهای طبیعی در سرزمین گیوی را به خود اختصاص داده و به همین دلیل است که گردشگران دور و نزدیک به محض این که یک تعطیلی پیدا می کنند، راهی این آب گرم می شوند.

بیشتر بخوانید  مهاجرت به انگلیس از طریق پناهندگی

اگر گذارتان به آب گرم گیوی بیفتد، می بینید که رودخانه گیوی چای و باغ‌های 2 طرف رودخانه که در پایین دست آب گرم قرار دارند تصویر دلپذیری ایجاد کرده اند. نزدیکی این منطقه به خلخال و جاذبه های طبیعی این شهر هم بهانه خوبی است تا یکی دو روزی در گیوی و اردبیل بمانید و دور و برتان را خوب بگردید.

درگشت وگذار اردبیل , آبگرم گیوی را از دست ندهید

این را هم بدانید که منطقه خلخال دو شهرستان خلخال و کوثر را دارد که در این دو مجموعا 5 آبگرم معدنی شناسایی شده اند. دو چشمه به نام‌های ایستی سو (آبگرم گیوی) و داش حمام در شهرستان کوثر و 3 چشمه به نام‌های آبگرم گرمخانه و آبگرم خوشنامه و آبگرم تیل در شهرستان خلخال.

منبع:ایرانگردی


دیدگاهتان را بنویسید