درباره کوه های آلپ ایران بیشتر بدانید / تصویربه گزارش سلام نو به نقل از رکنا، اشترانکوه (معروف به آلپ ایران) از کوهستان جای زیبایی در لرستان است. در سفر به لرستان حتما از این کوه زیبا دیدن کنید.

رشته کوهی در شرق استان لرستان و یکی از بلندترین رشته کوه های زاگرس است. بلندترین قله اشترانکوه قله «سنبران» با ارتفاع 4150 متر است که یکی از 1515 قله برجسته جهان است.

پتوی حیوانی اشترانکوه

اشترانکوه یا آلپ ایران که در سال 1340 جزو مناطق حفاظت شده کشور قرار گرفت دارای قله های مرتفع و پربرف، دره های عمیق و طولانی، رودخانه های دائمی، پوشش گیاهی (مثل پسته کوهی، شاخ، ریواس و …)، پوشش جانوری متنوع است. (مثل خرس قهوه ای، روباه گرگ خاکستری، بز کوهی، قوچ، گربه وحشی، سنجاب، کبک، شاهین و غیره).

در مورد نام “سنت بران” گفته می شود که به دلیل وجود هشت قله که ارتفاع برخی از آنها از 4000 متر هم می رسد، این قله ها مانند کاروان شتر در یک ردیف و پشت سر هم قرار گرفته اند. اشترانکوه معروف شد.

قله های مهم اشترانکوه

قلل مهم اشترانکوه از شمال غرب به جنوب شرق عبارتند از چال میشان، گل گل، گل گهر، سن بران، کوله زنده، میرزایی، فیالسون، لگه، سراب شاه تخت، سوزنی مهرجمال، پهنه تخت، پیا راه کمندان، ازنا در و کوله. آنها جنو هستند.

رشته کوه اشترانکوه مانند کالی کوه و زرد کوه یکی از پرآب ترین کوه های ایران است و به همین دلیل رودخانه های کوچک زیادی از قله های اشترانکوه سرچشمه می گیرند مانند مارباره، دره دایی، دره دوزدان و گوهر رود. و دریاچه زیبای گهر (ناگین) اشترانکوه که یکی از مهم ترین مناطق گردشگری ایران است، در دامنه های جنوب غربی و در دره گهر رود قرار دارد.

بیشتر بخوانید  کمیسیون انضباطی در پرونده حامد لاک مداخله کرد

دیدگاهتان را بنویسید