داستان ضرب المثل کف قابلمه چسبیدن چیست؟


ریشه ضرب المثل ته دیگ خوردن چیست؟

ریشه این ضرب المثل به پیشکش های عهد عتیق یا عروسی های بزرگ برمی گردد. چند قابلمه بزرگ پلو در این گونه مکان ها می گذاشتند و مهمانان برای گرفتن غذا در صف می ایستادند.

وقتی دیگ ها پر می شد صدای غذا خوردن کفگیرها تا ته دیگ بلند می شد تا مردم بفهمند غذا تمام شده است و این را به هم می گفتند. یعنی دیگر امیدی به غذا نیست. این اصطلاح به تدریج در بسیاری موارد دیگر رایج شده است.

معنی ضرب المثل این است که کفگیر در ته دیگ خورده می شود


ضرب المثل کفگیر ته دیگ خورده می شود: معنای ظاهری آن به معنای از بین رفتن غذاست، اما معنای کنایی و اطراف آن به معنای دست خالی و فقیر بودن است.

به ثروتمندان گفته شد که پولشان تمام شده است. یعنی فردی معلول است و دیگر توانایی های قبلی را ندارد. این ضرب المثل به معنای پایان احتمالات نیز هست.

داستان ضرب المثل کفگیر ته دیگ خورده می شود.

برای پخت پلو به مقدار زیاد از قابلمه های بزرگی به نام دیگ استفاده می کنند. و از قاشق های بزرگ به نام کفگیر برای مخلوط کردن و استخراج برنج استفاده می شود.

در قدیم که مردم قسم می خوردند و غذا می پختند، مردم برای گرفتن نذر در صف می ایستادند. از آنجایی که کفگیرها از فلز ساخته شده اند، وقتی به دیک خود ضربه می زند صدایی در می آورد.

وقتی غذا و پلو تمام شد، وقتی به دیک خورد کفگیر زنگ زد و آشپزها وقتی غذا تمام شد کفگیر را به ته دیک برگرداندند و به دیگر افراد حاضر در صف خبر دادند که غذا آماده است.

بیشتر بخوانید  گالری عکس های شخصی و دیدنی سحر دولتشاهی / شهریور 93

کم کم این یک ضرب المثل شد و وقتی یکی از آنها پرسید این چیست؟ می گفتند وقتی شانس آوردیم، کفگیر به ته نهنگ خورد (یعنی غذا تمام شد).

امروزه زمانی از این ضرب المثل استفاده می شود که می خواهند به کسی بگویند که دیر آمده است و دیگر توانایی و ثروت گذشته را ندارد و نمی تواند به او کمک کند.


جداکننده خط

ضرب المثل آتار هفت شهر عشق شد یعنی چه؟

خر ما دم نداشت یعنی چی؟

این که ضرب المثل همه را متمایز نمی کند یعنی چه؟

ضرب المثل در بقالی کجا رفت؟


دیدگاهتان را بنویسید