داستان ضرب المثل رحمت به دزد گردنی


معنی ضرب المثل رحمت بر گردن دزد است


جمله رحمت به دزد گردن: این ضرب المثل زمانی به کار می رود که از کسی توقع ظلم و اجبار نداشته باشی و برعکس او ظالم ترین است.

داستان ضرب المثل رحمت به دزد گردنی

در زمان های قدیم مردم سوار بر اسب و الاغ و شتر به دلیل نبود وسیله نقلیه در آن زمان و جاده ها بسیار خطرناک و مملو از دزد و دزد بود، به کاروان سفر می کردند.

یکی از آن روزها، دو نفر که از کاروان خود خارج شده بودند، تصمیم گرفتند منتظر کاروان بعدی و آن دو نفر برای سفر نباشند. این دو نفر هیچ چیز قیمتی و پولی به همراه نداشتند و نه در گردنه و نه در میانه راه از دزد و دزد نمی ترسیدند.

آنها راه افتادند تا اینکه در پیچ دوم با دزدان روبرو شدند. یکی از آنها به راهزنان گفت: معلوم است که ما چیزی نداریم، پس ما را رها کنید. و راهزنان دیدند که در چه وضعیتی هستند و متوجه شدند که چیزی به دست نمی آورند، پس آنها را رها کردند.

ناگهان یکی از سارقان گفت با اینکه پول و شی با ارزش و حتی حیوانی همراه خود ندارند اما لباس دارند! هر دو لباست را در بیاور، یکی نو و دیگری کهنه.

یکی از مسافران اعتراض کرد و گفت این بی انصافی است که هم لباس کهنه و هم لباس نو همسفرم را دزدیدی. رئیس راهزن در پاسخ به مسافر به شوخی گفت: «برای اینکه از هر دو به یک اندازه دزدی کنید، وقتی به مقصد می‌رسید، مسافری با لباس کهنه باید هزینه لباس جدید دیگری را بپردازد».

بیشتر بخوانید  ساعت بازی امروز استقلال تراکتور در فینال جام حذفی

دو مسافر بدون لباس از کاروان پیاده شدند، در حالی که در بین راه مسافری که لباس نو به تن داشت از یکی از دوستانش درخواست نکرد که نیمی از لباسش را بپردازد، اما دوستش نپذیرفت و گفت که او فقط به خاطر ترحم به او گفت: سر دزد بگو نه و دعوای دو مسافر تا رسیدن به شهر ادامه داشت.

بلافاصله نزد قاضی رفتند و در طول راه برای قاضی توضیح دادند که چه اتفاقی افتاده است، اما قاضی 50 تومان از آنها گرفت و گفت وقت نیست، پرونده را با معاون من مطرح کنید تا به شما کمک کند.

دو مسافر نزد معاون قاضی رفتند و ماجرا را به او گفتند. بعد معاون قاضی گفت هر نفر 100 تومان بپردازید که حق هر کدامتان است. این دو مسافر گلایه داشتند که چرا کارشان بدون پول انجام نمی شود و از بی عدالتی شکایت داشتند.

آنها از اینکه نزد قاضی رفته اند و می خواهند برگردند و با هم مشکلشان را حل کنند پشیمان شده اند، به همین دلیل معاون قاضی از ماموران خود خواست که دو مسافر را به دلیل وقت گذاشتن و پرداخت نکردن حقوق معاون، زندانی کنند. مسافران نیز در مسیر زندان با دستان بسته گفتند: صد درود بر دزد»


جداکننده خط

خر ما دم نداشت یعنی چی؟

ریشه و معنی ضرب المثل هفت خطی از کجا آمده است؟

ضرب المثل در بقالی کجا رفت؟

این که ضرب المثل همه را متمایز نمی کند یعنی چه؟


دیدگاهتان را بنویسید