جدیدترین وضعیت بازار مسکن تهران


به گزارش سایت طلا ، بانک مرکزی به صورت ماهیانه تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران را منتشر می کند. این بانک در تیر ماه سال ۱۴۰۱ نیز گزارشی که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است، را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و منتشر کرده است.

در این گزارش که توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه شده، آمده است: در تیر ماه سال ۱۴۰۱، تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران به حدود ۱۰/۳ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲۵/۸ درصد کاهش و ۱۰۳/۰ درصد افزایش نشان می دهد.

در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران ۴۱۷ میلیون ریال بود که حکایت از افزایش ۵/۸ درصدی نسبت به ماه قبل دارد.

* حجم معاملات مسکن در شهر تهران چقدر بوده است؟

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در تیرماه سال ۱۴۰۱ حاکی از آن است که از مجموع ده هزار و 294 واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۳۰/۱ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند.

با این وجود سهم مذکور در مقایسه با تیرماه سال قبل حدود ۳/۴ درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با عمر بالا در گروه های ۱۱ تا ۱۵ و بیش از ۲۰ سال ساخت افزوده شده است.

بیشتر بخوانید  دو پلیس در یک انفجار در پاکستان کشته شدند

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در تیرماه سال ۱۴۰۱ حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۴٫۶ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است.

همچنین مناطق ۲ و ۴ به ترتیب با سهم های ۹/۲ و ۸/۸ درصدی از کل معاملات انجام شده در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.

* تحولات قیمت واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران

در تیرماه سال ۱۴۰۱، متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاههای معاملات ملکی شهر تهران ۴۱۷ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب افزایش ۵/۸ و ۳۸/۸ درصدی نشان می دهد.

در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۸۳۷/۵ میلیون ریال به منطقه یک و کمترین آن با ۲۰۷/۸ میلیون ریال به منطقه ۱۸ تعلق داشته است.

ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال 1400 به ترتیب 0/35 و 6/54 درصد افزایش نشان می دهند.

* سایر شاخص های آماری بازار معاملات مسکن

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده شهر تهران در تیرماه سال 1401 نشان می دهد که به لحاظ مساحت، واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از 80 متر مربع، سهمی معادل 54/2 درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده است.

همچنین 56/7 درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در این ماه(417 میلیون ریال) معامله شده و 50/9 درصد از معاملات نیاز به واحدهای مسکونی با ارزش هر واحد کمتر از 3 میلیارد تومان اختصاص داشته است.

بیشتر بخوانید  ایسنا - مسابقات قهرمانی کشتی ساحلی

* تحولات اجاره بهای مسکن

بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری در تیرماه سال 1401 نشان دهنده رشد به ترتیب معادل 47/4 و 52/3 درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

لازم به توضیح است، رشد ماهانه شاخص مزبور در تیرماه در شهر تهران و کل مناطق شهری یکسان و معادل 4/5 درصد بوده است.


دیدگاهتان را بنویسید