تهدید امنیت غذایی جهانی / افزایش قیمت مواد غذایی ادامه دارد؟کارشناس فائو با اشاره به وضعیت کنونی بازار جهانی گفت: پیش بینی می شود در چند فصل آینده قیمت جهانی غذا همچنان بالا باشد.

با توجه به بحران اخیر در بازار جهانی، آیا قیمت مواد غذایی با این روند همچنان به رشد خود ادامه خواهد داد؟

اس پی گلوبال گفت: امروز شاهد اختلال در زنجیره تامین هستیم و این موضوع در کنار قیمت بالای انرژی، فشارهای تورمی جدی ایجاد کرده است که دولت ها را مجبور به اعمال محدودیت های صادراتی برای کنترل اوضاع کرده است.

همچنین شاهد شرایط نامساعد جوی در کشورهای اصلی تولید کننده غلات و دانه های روغنی هستیم که چشم انداز تولید این محصولات را تیره کرده و فشار مضاعفی بر زنجیره تامین وارد کرده است.

افزایش هزینه های حمل و نقل و افزایش نرخ بارگیری کشتی ها در بنادر نیز به این وضعیت کمک کرد.

این عوامل و شرایط به ما می گوید که قیمت مواد غذایی مهم مانند گندم، برنج و ذرت همچنان بالا خواهد ماند و غذایی که در بشقاب می گذاریم گران می شود.

تهدید امنیت غذایی جهان

کشورهای در حال توسعه، به ویژه کشورهای وابسته به واردات مواد غذایی، مانند آفریقا، مصر و هند، در معرض خطر تورم بالای مواد غذایی هستند.

فائو در این زمینه زنگ خطر را به صدا درآورده است. به گفته آژانس بین المللی انرژی اتمی، قیمت مواد غذایی در ماه مارس به بالاترین حد خود رسید و تحلیلگران را بر آن داشت تا پیش بینی های خود را برای بازار جهانی مواد غذایی تجدید نظر کنند.

بیشتر بخوانید  مهلت بررسی صلاحیت نامزدهای شورای شهر - آژانس مهر نیوز | اخبار ایران و جهان

میانگین قیمت مواد غذایی در جهان در ماه آوریل 30 درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته بود.

مونیکا توتووا، کارشناس فائو، گفت: انتظار می‌رود قیمت‌های جهانی مواد غذایی در چند فصل آینده بالا بماند.

خریداران مواد غذایی باید مایل به پرداخت بیشتر برای غذای مورد نیاز خود باشند.

به گفته موسسه S&P، واردکنندگان بزرگ محصولاتی مانند گندم در یافتن فروشنده مشکل دارند و برای اطمینان از دسترسی به مواد غذایی به قراردادهای بلندمدت روی آورده اند که باعث افزایش هزینه ها شده است.

دیدگاهتان را بنویسید