تلف شدن 104 راس گاو و بز بر اثر شیوع طاعون در البرزبه گزارش سلام نو به نقل از صداوسیما، رئیس اداره حفاظت محیط زیست طالقان گفت: بر اثر طاعون نشخوارکنندگان کوچک تاکنون 104 راس گاو و بز در حیات وحش طالقان تلف شده اند.

فلاح نژاد با اعلام این خبر گفت: متأسفانه در 2 هفته گذشته محیط بانان منطقه شکار ممنوع طالقان حین گشت زنی و کنترل رویشگاه ها حیات وحش104 لاشه بز و بز به دلیل شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک خود را خرج کردند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست طالقنا در ادامه به اقدامات پیشگیرانه و کنترلی و مقابله با این بیماری اشاره کرد و افزود: در حال حاضر با همکاری ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی و اداره دامپزشکی در حال خارج کردن حیوانات از منطقه هستیم. شهرستان همچنین در حال انجام واکسیناسیون اضافی برای دام های منطقه است.

فلاح نژاد بیان کرد: محیط بانان منطقه در حال شناسایی نقاط آلوده، سوزاندن اجساد و دفع آنها به صورت بهداشتی و همچنین ضدعفونی آبخوری ها هستند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست طالقان با اشاره به اینکه طاعون نشخوارکنندگان کوچک یک بیماری ویروسی و به شدت واگیردار است، افزود: خوشبختانه این بیماری بین انسان و حیوان مشترک نیست و به حیوانات قابل انتقال نیست و فقط برای نشخوارکنندگان کوچک و هیچ دلیلی برای مراقبت وجود ندارد.» اینطور نیست.

فلاح نژاد در پایان با اشاره به اینکه بازی وحشی جزء ثروت ملی کشور است و حفاظت از آن ضروری است، اظهار داشت: از همه نهادهای مسئول می خواهیم در جهت سرکوب و کنترل بیماری ها با محیط زیست و ورزش و ورزش همکاری لازم را داشته باشند. هیأت‌های کوهنوردی، دوستداران محیط‌زیست، حیات وحش و جوامع محلی از ورود به مناطق آلوده بدون هماهنگی با اداره محیط زیست طالقان برای جلوگیری از تردد حیوانات وحشی و شیوع بیماری خودداری کنند.

بیشتر بخوانید  مهمانی بچه خرس‌های بامزه در باغ / فیلم -

دیدگاهتان را بنویسید