تفاوت بین آبله میمون و آبله مرغان چیست؟به گزارش سلام نو به نقل از ایسنا، رئیس گروه مدیریت بیماری های منتقله بین انسان و دام وزارت بهداشت درباره موارد مشکوک آبله میمون که باید بیشتر تحت نظر و آزمایش قرار گیرد، گفت: آزمایش از افراد مبتلا به این بیماری گرفته می شود. کیت های تشخیصی آبله میمون که از موارد احتمالی این بیماری هستند. موارد مشکوک شامل موارد با علائم بالینی تب، سردرد شدید، درد عضلانی، کمردرد، ضعف، تورم غدد لنفاوی و بثورات پوستی است.

دکتر بهزاد امیری با اشاره به اینکه در حال حاضر مشکلی در خصوص کیت تشخیص آبله میمون در کشور وجود ندارد، گفت: پیش بینی لازم برای تهیه و تهیه تجهیزات تشخیصی آبله میمون از جمله کیت های تشخیصی به زودی پس از گزارش سازمان جهانی بهداشت این بیماری انجام شد. در کشورهای دیگر در کشور ارائه می شود. این امکانات در حدود 12 مرکز دانشگاهی و آزمایشگاه انستیتو پاستور موجود است.

وی افزود: در آینده نزدیک این ستون های آزمایشگاهی افزایش می یابد تا انشاءالله بتوانیم امکانات تشخیصی را در تمامی مراکز استان ها فراهم کنیم.

وی تاکید کرد: آزمایش با کیت های تشخیص آبله میمون از کسانی که جزو موارد احتمالی بیماری هستند گرفته می شود. موارد مشکوک شامل موارد با علائم بالینی تب، سردرد شدید، درد عضلانی، کمردرد، ضعف، تورم غدد لنفاوی و بثورات پوستی است. در صورتی که بین بیمار و بیماری ارتباط اپیدمیولوژیک وجود داشته باشد، به این معنی که بیمار با این علائم به خارج از کشور سفر کرده یا با موارد احتمالی یا تایید شده عفونت آبله میمون تماس داشته یا فردی که روابط جنسی خارج از خانواده دارد، به عنوان مورد احتمالی است و از این افراد نمونه آزمایشگاهی گرفته خواهد شد.

بیشتر بخوانید  قیمت سکه و طلا 24 خرداد 1401 / بازگشت سکه به کانال 15 میلیون + جداول

رئیس اداره مدیریت بیماری های منتقله بین انسان و دام وزارت بهداشت با تاکید بر اهمیت شناسایی این افراد، تصریح کرد: گاهی اوقات ممکن است تعداد محدودی بثورات پوستی روی بدن وجود داشته باشد که در این موارد نیز وجود دارد. مناطق که با لباس پوشانده می شود یا خود بیمار از وجود این جوش ها آگاه نیست که در این صورت آگاهی کافی برای مراجعه به اقدامات تشخیصی و درمانی را ندارد.

وی در خصوص احتمال تبدیل شدن آبله میمون ها به یک بیماری همه گیر جهانی تصریح کرد: با توجه به اینکه نحوه انتقال آبله میمون با کرونا متفاوت است و شرایط انتقال آن به آسانی کرونا نیست، اگر این الگوی فعلی تغییر نکند، با توجه به اعلامیه سازمان جهانی بهداشت، شیوع بیماری ما نمی توانیم دنیایی را بدون این بیماری تصور کنیم.

شباهت علائم آبله میمون و آبله مرغان

امیری با اشاره به شباهت علائم آبله میمون و آبله گوسفندی گفت: 40 درصد از افراد مورد آزمایش به آبله مرغان مبتلا بودند. اگر ارتباط اپیدمیولوژیک برای انتقال بیماری وجود نداشته باشد، صرف وجود علائم بالینی بیماری را برای ما تعریف نمی کند. آبله میمون، بر خلاف کرونا، از طریق هوا منتقل نمی شود، که تعداد زیادی از مردم را در معرض خطر قرار می دهد.

وی با تاکید بر اینکه کسانی که رابطه اپیدمیولوژیک انتقال بیماری دارند و یا کسانی که علائم بیماری را دارند باید با مراکز بهداشتی درمانی منتخب تماس بگیرند، گفت: برای اقدامات تشخیصی در حوزه آبله میمون، همان مراکز جامع سلامت مورد استفاده در تشخیص را در نظر گرفتیم که کرونا فعال بود و با مراجعه به این مراکز اقدامات تشخیصی رایگان انجام می شود.

بیشتر بخوانید  جایگزین ثعلب در بستنی چیست

وی درباره روش نمونه برداری از افراد مشکوک به این بیماری گفت: اگر بثورات پوستی هنوز ایجاد نشده باشد اما فرد علائم عمومی مانند تب، بدن درد یا غدد لنفاوی متورم داشته باشد، نمونه برداری مشابه کرونا خواهد بود. ویروس از گلو و بینی نمونه از محل زخم از لحظه ظاهر شدن بثورات پوستی گرفته می شود.

وی همچنین درباره راه های انتقال ویروس آبله میمون تصریح کرد: این بیماری از طریق هوا منتقل نمی شود، اما احتمال انتقال به صورت قطرات یا قطرات تنفسی وجود دارد. البته به عنوان مثال در مورد بیماری که در بیمارستان بستری است و نیاز به انجام اقداماتی مانند لوله گذاری (قرار دادن لوله تراشه)، احیای قلبی ریوی یا عملی که منجر به ایجاد آئروسل می شود، وجود دارد. حمل و نقل بله، اما این راه رایج انتقال بیماری شناخته شده نیست.

وی تاکید کرد: این ویروس می تواند از طریق قطرات یا قطرات تنفسی تا دو متر منتقل شود اما انتقال از طریق هوا به این معناست که ویروس بسیار سریعتر منتقل می شود و در واقع افرادی که در یک اتاق زندگی می کنند ممکن است مبتلا شوند. البته در مورد آبله میمون احتمال انتقال از طریق هوا اهمیت چندانی ندارد مگر اینکه در محل درمان اقداماتی انجام شود که منجر به بروز آبله شود که در این صورت امکان انتقال از طریق هوا وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید