بیوگرافی رهی معیری


بیوگرافی رهی معیری:محمدحسن معیری (بیوک) با تخلص «رهی» فرزند مؤید کلوت نوه معیرالممالک (نظام الدوله) از شاعران غزلسرای بسیار معروف معاصر است. وی در سال 1288 هجری قمری در تهران به دنیا آمد. پس از تحصیلات ابتدایی و متوسطه وارد خدمات دولتی شد و مشاغل متعددی پیدا کرد.

دوستت دارماو از کودکی به شعر و موسیقی و نقاشی علاقه زیادی داشت و در نتیجه کارش به این سه تکنیک علاقه زیادی پیدا کرد.سرچ یکی از اعضای فعال و موثر آن انجمن بود.

او همچنین به عضویت انجمن موسیقی ملی و انجمن فرهنگستان ایران درآمد و به تدریج به انتشار غزلیات دلنشین پرداخت. دوستت دارم او در روزنامه ها و مجلات محلی بسیار محبوب شد. آثار و ترانه های طنز و انتقادی او نیز با نام مستعار «زاغچه» و «چپریون» در روزنامه های «بابا شامل» و «تهران مصور» و … منتشر شده است.

بیوگرافی رهی معیری

بیوگرافی رهی معیری

دوستت دارم او در سال های پایانی عمرش در انتخاب شعر در نمایش گل های رنگارنگ رادیو با داوود پیرنی همکاری کرد و پس از آن تا پایان عمر سرپرستی آن برنامه را برعهده داشت. رهی در همان سال به خارج از ایران سفر کرد، از جمله: سفر به ترکیه در سال 1336، سفر به شوروی در سال 1337 برای شرکت در جشن انقلاب کبیر، سفر به ایتالیا و فرانسه در سال 1338 و دو سفر افغانستان در مراسم بزرگداشت نهصدمین سالگرد درگذشت خواجه عبدالله انصاری و دیگران در سال 1345 شرکت می کند. رفتن به انگلستان در سال 1346 برای عمل، آخرین سفر معیری بود.

بیشتر بخوانید  قدرتمندترین زنان جهان چه کسانی هستند؟

من استاد هستم دوستت دارم در برنامه رادیویی قصه شما می گویند: در انواع ترانه ها مانند غزل، عدا، مثنوی، رباعی و… کار دارم.

به جز غزل های بسیار زیبا دوستت دارم ترانه های رهی برخاسته از احساسات پاک او به طور خاص و عام شناخته شده است و آهنگسازانی که با رهی کار کردند بهترین بودند. زیرا آنچه در کار او اهمیت دارد قدرت ادغام و تطبیق آهنگ با ترانه است که ترانه های رهی را ماندگار کرد.

بیوگرافی رهی معیری

استاد دوستت دارم آهنگ های بسیار زیبایی ساختند که می توان به قافله نسبت داد، صدای نی، من از روز ابدی، اشک و آه، صحنه ای که دلم را شرمنده کرد، شب طلاق، لاله خونین، صحنه مه، یک دل مخفی، داغ جدایی و .. استاد راهی با آهنگسازان بزرگی همکاری داشته است.آهنگسازانی چون مرتضی محجوبی، روح الله خالقی، مهدی خالدی، علی تجویدی، بدیعی و… علی راهی با استاد محجوبی دوستی عمیقی داشت که صدای استاد موز حاصل همین همکاری و دوستی است که نشان از ارتباط عاطفی نزدیک این دو استاد دارد.

دوستت دارم او در آهنگسازی خوب نیز مهارت خود را نشان داد و آهنگ های بسیار زیبا و فراموش نشدنی او توسط خوانندگان مشهور ایرانی از رادیو ایران پخش شد که باعث شهرت هر چه بیشتر او شد. معروف ترین آهنگ های او

“پاییز عشق”

“بشین کنارم”،

دیدی که دلم خجالت کشید؟

, “نوای نی”,

“من روز و شب دارم”

“شب طلاق”

و چند آهنگ دیگر هم هست که بسیار مورد پسند مردم است. وی در سال های پایانی عمرش در برنامه رادیو «گل های رنگارنگ» چند سالی با مرحوم داوود پیرنی در انتخاب شعر همکاری کرد و در شورای شعر رادیو ایران شرکت کرد.

بیشتر بخوانید  لیست شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران در تبریز به همراه آدرس و تلفن

دوستت دارم او که تا پایان عمر تنها زندگی می کرد، در سال 1347 پس از سال ها بیماری سرطان، در سن 59 سالگی دار فانی را وداع گفت. از طریق دو مجموعه آهنگ، به اصطلاح“سایه زندگی”من “رایگان”او زنده ماند و هر دو کتاب منتشر شد.

بیوگرافی رهی معیری

«سایه زندگی» مجموعه ای از غزلیات اوست که چندین بار تجدید چاپ شده است. «آزاده» نیز مجموعه ای از ترانه های اوست. همچنین مجموعه ای از مقالات ادبی او با عنوان «گل های جاودانه» در سال 1363 در تهران منتشر شد.

کتاب ره آورد راهی (مجموعه اشعار راهی) نیز در سال 1375 توسط انتشارات زوار در تهران و توسط انتشارات داریوشا صبور منتشر شد.

گردآوری: مجله اینترنتی دلگرم


دیدگاهتان را بنویسید