بودجه قابل‌توجهی به توسعه وتجهیز کتابخانه‌های کشور اختصاص یافته است

  به گزارش مجله خبری نگار/محمدمهدی اسماعیلی شنبه شب با حضور در همایش مدیران کل کتابخانه‌های عمومی استان‌ها افزود: مصلی‌هایی که از بودجه عمومی برای توسعه و تجهیز استفاده خواهند کرد، موظف به پیش بینی احداث بخش‌های فرهنگی، چون کتابخانه‌های عمومی در مصلی‌ها هستند، زیرا ویژگی ممتاز کتابخانه‌های عمومی نسبت به ساختار‌های مشابه، عمومی بودن آن است؛ به این معنا که همه اقشار جامعه با هر سلایق در آن حضور می‌یابند و از امکانات آن بهره مند می‌شوند و بر همین اساس همگی باید اهتمام ویژه‌ای نسبت به توسعه و تجهیز کتابخانه‌های عمومی در سراسر کشور داشته باشند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با ذکر این نکته که مهمترین مولفه تاثیرگذاری نهاد کتابخانه‌های عمومی، نیروی انسانی آن است، گفت: وقتی به استان‌ها سفر می‌کنیم، با نیرو‌های فعال و علاقه‌مند حوزه کتاب و کتابخوانی مواجه می‌شویم که اتفاقا بخش عمده آن‌ها را بانوان تشکیل می‌دهند. بانوانی که شغل طاقت فرسای کتابداری را با صبوری تدبیر می‌کنند و باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرند.

وی ادامه داد: خدا را شاکریم که بدنه کتابخانه‌های عمومی بسیار توانمند و به ترویج فرهنگ کتابخوانی علاقه‌مند است و این توقع ما را از نهاد کتابخانه‌ها افزایش می‌دهد.

اسماعیلی با با اشاره سفر‌های استانی خود گفت: به هر استانی که سفر می‌کنیم، بسیاری از مردم متقاضی توسعه و تجهیز کتابخانه‌های عمومی هستند. بر همین اساس در سفر‌های اخیر بودجه قابل توجهی به توسعه و تجهیز این کتابخانه‌ها اختصاص یافته و امیدواریم برنامه منسجم برای توسعه کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور تدوین شود.

وزیر فرهنگ تاکید کرد: باید برای هر استان اطلسی از پراکندگی، ظرفیت‌ها و کمبود‌های کتابخانه‌های عمومی تهیه شود تا پیش از هر سفر استانی مورد توجه قرار گیرد، زیرا معتقدیم گسترش کتابخانه‌های عمومی از مهمترین ابزار‌های کاهش آسیب‌های اجتماعی به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید  استان و استان مرکزی پیام غدیر است

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: دولت مردمی خود را موظف به تقویت بخش‌های مختلف کتابخانه‌های عمومی می‌داند چرا که برکات فراوانی برای آن متصور هستیم.

اسماعیلی یادآور شد: رسیدگی به زیرساخت‌های سخت افزاری و نرم افزاری فرهنگ ماموریتی فراوزارتخانه‌ای و فرانهادی است و اهتمام به پویایی «نهضت کتابخوانی» جز ماموریت‌های فرانهادی محسوب می‌شود.

وی همچنین افزود: دولت مردمی در کنار تلاش برای رفع چالش‌های اقتصادی کشور نسبت به توسعه فرهنگی اهتمام ویژه دارد که یکی از نشانه‌های آن فعالیت منظم و با برنامه ستاد فرهنگی دولت به ریاست رئیس جمهوری و دبیری وزیر فرهنگ است.

اسماعیلی به ایجاد ریل گذاری جدید در حوزه نهاد کتابخانه‌ها اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: فعالیت تاثیرگذار در نهاد کتابخانه‌ها مستلزم داشتن روحیه جهادی و نگاهی اعتقادی به نهضت «کتابخوانی» است که این مسئله همان تغییر ریل گذاری در حوزه فعالیت نهاد کتابخانه‌ها به شمار می‌رود که از یک کار اداری عادی در این حوزه فاصله بگیریم تا در مسیر اعتلای فرهنگی انقلاب اسلامی قدم‌های استواری برداشته شود.

وزیر فرهنگ با تاکید بر اهمیت آینده پژوهی در فعالیت نهاد کتابخانه‌های عمومی گفت: کتاب و کتابخانه امروز رقبای جدی دارد و باید با علم و آگاهی به استقبال تغییرات این حوزه برویم تا با رفع موانع بتوانیم از ظرفیت مناسب نیرو‌های انسانی نهاد کتابخانه‌ها در راستای اعتلای نهضت کتابخوانی بهره‌مند شویم.

براساس اعلام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این همایش که در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار شد، پس از سخنان وزیر فرهنگ تعدادی از مدیران کل استانی نهاد کتابخانه‌ها به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.

بیشتر بخوانید  تزریق اولین دوز واکسن کرونا به رانندگان تاکسی در مشکینشت - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

دیدگاهتان را بنویسید