بندناف نوزادان در حیاط دانشگاه صنعتی شریف چه می‌کند؟ + تصویر


به گزارش سایت طلا، «قصه‌های مجید» را دیده‌اید؟ در یکی از قسمت‌های این سریال یکی از همسایه‌ها و مجید به دنبال یک خانه درست و درمان در بخش اعیان‌نشین شهر می گردند تا بندناف نوزاد تازه متولد شده را آنجا بیندازد تا شاید در آینده او صاحب یکی از همان خانه‌ها شود و با آدم‌های اسم و رسم‌دار شهر همراه شوند.

از آنجا که خیلی از قصه‌ها را براساس واقعیت‌های زندگی آدم‌ها می‌نویسند این قصه نیز واقعی است و در همین پایتخت خودمان عده‌ای هستند که هنوز به این خرافه باور دارند و به آن عمل و به دیگران هم توصیه اکید می‌کنند که در اجرای آن کوتاهی نکنند. کافی است یک سرچ ساده در گوگل انجام دهید خودتان متوجه می‌شوید، اگر نه از دور و اطرافیانتان بپرسید به شما انواع و اقسام نصایح را خواهند داد که با بند ناف نوزادتان چه کنید تا بخت و اقبال بلندی داشته باشد.

شریف، انتخاب خانواده‌های تهرانی

عکس‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی پخش شده از یکی از دانشگاه‌های مهم کشور، در حالی‌که در این دانشگاه گیره‌های سفیدی که‌بند ناف نوزاد به آن وصل است، در حیاط و فضای سبز آن رها شده است. در این زمینه گزینه انتخابی خانواده‌ها عمدتاً هم دانشگاه شریف است که به گفته دانشجویان و نگهبانان این دانشگاه روزی نیست که در این دانشگاه به‌ویژه در ضلع شمالی آن با بندناف‌های رها شده روبه‌رو نشوند.

البته این شامل آن تعداد بندنافی نمی‌شود که خانواده‌ها امکان و فرصت دفن آنها را در فضای سبز دانشگاه به دست می‌آورند. گویا نگهبانان این دانشگاه هم از این ماجرا باخبرند و با افرادی که در آن محدوده‌ تردد دارند تا در یک بزنگاه خواسته‌شان را عملی کنند، کاری ندارند. شاید هم آنقدر مانع این کار شده‌ و نتیجه‌ای نگرفته‌اند بی‌خیال شده‌اند تا این افراد دل‌شان خوش باشد که کارشان را درست انجام داده و یکی از وظایف‌ والد فرزندی‌شان را به خوبی عملی کرده‌اند.

بیشتر بخوانید  وزیر امور خارجه قطر در وین با امیر عبداللهیان گفت وگو می کند

یکی از نگهبانان این دانشگاه که مایل به گفتن نامش نیست می‌گوید: «این کار از دهه‌ها قبل رایج بوده و هنوز هم ادامه دارد. متأسفانه بسیاری از خانواده‌ها با توسل جستن به این موضوع خرافی می‌خواهند فرزندشان وارد یک نهاد علمی و دانشگاهی شود و آن‌طور که من شنیده‌ام مراکز اداری و تجاری مثل شرکت نفت و… هم از این مسئله در امان نیست.»

دنبال خرافه نباشید

پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر آیت‌الله ‌مکارم شیرازی در پاسخ به پرسش یکی از شهروندان از دفتر این مرجع تقلید که آیا ناف نوزاد را در جای مقدسی مثل مسجد، مدرسه و… باید انداخت یا اینکه باید دفن کرد، ضمن تقبیح و خرافه خواندن این کار چنین پاسخ داده است: «می‌توانید آن را دفن کنید و دنبال خرافات نباشید.»

اینکه این کار خرافی است و رها کردن‌ بندناف نوزاد از کسی مهندس و دکتر و… نساخته و نمی‌سازد نیاز به آوردن دلیل و مدرک ندارد. علی‌الحساب پیشنهاد خود دانشجویانی که در شریف درس می‌خوانند این است که راه ورود به این دانشگاه تنها و تنها از کانال درس و داشتن پشتکار و اراده می‌گذرد.

اولین نفری باشید که نظر ارسال می کنید


دیدگاهتان را بنویسید