برای اولین بار در کشور تعرفه پرستاران به صورت رسمی اعلام شدمعاون توسعه و مدیریت منابع سازمان نظام پرستاری در آستانه روز جهانی پرستاری آخرین اخبار و تحولات حوزه پرستاری را تشریح کرد.

حمیدرضا عزیزی با اشاره به شعار امسال روز جهانی پرستار “سرمایه گذاری در پرستاری و رعایت حقوق پرستاران و مردم برای تامین سلامت جهانی” به مناسبت نهایی شدن قانون تعرفه های پرستاری، گفت: برای اولین بار در تاریخچه پرستاران کشور تعرفه پرستاران تصویب و رسماً در هیأت وزیران منتشر شد و در عمل تعرفه پرستاران ثبت شد و بدین ترتیب شعار هویت مستقل پرستاران محقق شد.

وی با اشاره به اینکه خبر تصویب نهایی تعرفه پرستاران باعث خوشحالی پرستاران شد، گفت: تقریباً 15 سال از تصویب این قانون در مجلس شورای اسلامی می گذرد و فراز و نشیب های زیادی را پشت سر گذاشته است که به همین دلیل است. بحمدالله در یکی دو سال قبل این امر با همت جمعی انجام شد و با تأکیدات مقام معظم رهبری در این زمینه بالاخره مجلس، دولت و نظام بهداشت و درمان دست به کار شدند. باشه.

وی در خصوص جزئیات مصوبه نهایی تعرفه پرستاران گفت: جداول منتشر شده است. البته انتقاداتی در این زمینه وجود دارد اما اولین چیزی که برای ما مهم بود بحث هویت و استقلال حرفه ای بود که پیش آمد. در بحث مراقبت اجتماعی و درمان در منزل شاید تعرفه های اعلام شده چندان مورد استقبال همکاران نباشد.; چون با واقعیت روز همخوانی ندارد اما از آنجایی که درآمد و نقش پرستار در مراکز درمانی زیر نظر سایر گروه ها به ویژه پزشکان محترم نیست، برای ما مهم است. امیدواریم در سال های آینده با تعامل و مذاکره این قسمت تجدید شود اما فعلا خوشحالیم که این اتفاق می افتد.

وی با بیان اینکه در پنجمین دوره کار سازمان نظام پرستاری شعار اصلی هویت، رفاه و همدلی است، تاکید کرد: این سه محور اولویت ماست که در بحث همدلی و رفاه اقدامات خوبی انجام داده ایم که این مهم است. عنصر با نهایی شدن تعرفه پرستاران، شناسایی نیز انجام شد.

وی با تاکید بر لزوم ارائه مراقبت در منزل ادامه داد: یکی از چالش های اساسی در بحث خدمات مراقبت در منزل و جامعه، وقوع تخلفات دو بعدی است. اولاً افراد بدون مجوز وارد منطقه شدند و دوم اینکه تعرفه ها با قیمت فعلی مطابقت نداشت. در شرایط فعلی بسیار امیدواریم که این دو مشکل در صورت ارائه بیمه و در صورت اعمال این تعرفه ها به صورت مشابه در تعرفه های بیمارستانی و پوشش بیمه پایه مبالغ مشخصی عملا حل شود زیرا شرکت های بیمه فقط با مراکز دارای مجوز قرارداد می بندند. چهره ها عملا از کار افتاده است. از سوی دیگر، وقتی بیمه‌گران باید مبالغ بزرگ‌تری بپردازند، قطعاً این پرداخت معادل تعرفه‌ای است که دولت و شورای عالی قضایی تعیین کرده‌اند که این اتفاق خوبی است که در خارج از بیمارستان رخ می‌دهد.

بیشتر بخوانید  ویدیو هولناک از عبور تراکتور از روی سر کودک بازیگوش -

وی تاکید کرد: در مقابله با القاعده خدمات مراقبت در منزل باید با نهایی شدن تعرفه پرستاران تحت پوشش بیمه قرار گیرد و امیدواریم در هفته های آینده با انتشار آیین نامه ای برای تحقق این امر اقدام کنیم. اتفاقات خوبی در حوزه بیمه برای تحت پوشش قرار دادن 5 بیماری مزمن و صعب العلاج که چند سالی است در گام اول از آن صحبت می شود رخ داده است. در زمینه بیماری های سالمندی و صعب العلاج باید بیمه مراقبت در منزل داشته باشیم. زیرا هم به نفع مردم است و هم تمرکز چنین خدماتی از بیمارستان ها به خانه ها منتقل شده است. همچنین با توجه به طوفان سالمندی در سال های آینده می توان وضعیت را به این شکل مدیریت کرد.

عزیزی درباره بودجه در نظر گرفته شده برای تعرفه گذاری خدمات پرستاران اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی 5200 میلیارد تومان در ردیف بودجه اختصاص داده است که علاوه بر مبالغی است که قبلا تعیین شده بود یعنی این مبلغ اضافه می شود. به کار پرستاران می رسد و در مجموع حدود 7000 میلیارد بودجه در این زمینه در نظر گرفته شده است. امیدواریم برای سال آینده این میزان سرانه سلامت باشد بنابراین نیازی به مصوبه مجلس نیست و طبق توافقات انجام شده تعرفه های پرستاری مانند پزشکی، دندانپزشکی و امثال آن در نظر گرفته می شود. سرانه سلامت باشند

وی درباره وضعیت استخدام پرستاران نیز به ایسنا گفت: متاسفانه در نیمه دوم سال 90 تاخیرهای زیادی در بحث استخدام داشتیم. از سال 90 تا 95 وضعیت اشتغال بهتر بود، اما بعد از آن به جز 52 هزار شاغل که حدود 40 درصد آنها پرستار هستند، عملاً هیچ شغلی نداشتیم. مشکل اصلی این است که خروج پرستاران به دلیل بازنشستگی، مهاجرت، مرخصی زایمان و اشتغال ناپایدار (در دوران کووید 19 به دلیل کاهش درآمد بیمارستان ها اصلاح شد) زیاد است و متاسفانه تعداد پرستاران پذیرش شده به این تعداد هم نرسیده است. به نوعی تعداد ساکنان کشور و تعداد تخت های بیمارستانی افزایش یافت و متناسب با آن اشتغال نداشتیم. موارد ذکر شده منجر به پایین آمدن پرستار بر روی تخت ما شد و در شرایط فعلی در وضعیت ناراحت کننده ای قرار داریم. از سوی دیگر، دولت به دلیل سیاست انقباضی که با عدم اشتغال و چابکی در پیش گرفته بود، اقدام خاصی در این مورد انجام نداد.

بیشتر بخوانید  تجاوز به بازیگر زن جوان ایرانی! + داستان چیه؟ / نقاشی

وی بیشترین آسیب را مردم در کاهش تعداد پرستار در هر تخت دانست و تاکید کرد: در صورت افزایش تعداد بیماران بستری، مردم قبل از اینکه تحت فشار برای ارائه خدمات قرار گیرند و آسیب های جسمی و روحی را متحمل شوند، متضرر می شوند. در حالی که این حق مردم است که بتوانند خدمات با کیفیتی دریافت کنند. امیدواریم شورای اسلامی به موضوع استخدام پرستار رسیدگی کند و سازمان استخدامی در سیاست خود تجدید نظر کند و با توجه به ظرفیت های خالی در نظام سلامت و وزارتخانه شاهد به کارگیری تعداد زیادی پرستار باشیم. سلامت در حال حاضر تعداد پرستار در هر تخت کمتر از یک نفر و در برخی استان ها 0.7 است. در حالی که قبلاً شاخص پرستاران تخت ما 2.5 تعیین شده بود.

معاون توسعه و مدیریت منابع سازمان نظام پرستاری درباره وضعیت پرداختی به پرستاران توضیح داد:; چون در این زمینه هم پول کنار می گذارند. امیدواریم پرداخت سه ماه آخر سال 1400 بر اساس اصول تعرفه باشد و در صورت پرداخت خارج از این اصول مابه التفاوت به همکاران تعلق گیرد. مشکل اصلی ما در دوران تاج، کاهش درآمد بیمارستان ها بود که بر درآمد همکارانمان نیز تأثیر گذاشت، در حالی که حجم کاری پرستاران در دوران تاجگذاری افزایش یافت. برخی از مراکز در پرداخت عقب مانده اند اما امیدواریم در مجموع از ابتدای دی ماه 1400 طبق وعده های خود حقوق همکاران خود را طبق تعرفه ها پرداخت کنند.

وی در خصوص روند تعیین پرونده های پرستاران در ایام ولیعهد گفت: جلسات خوبی با بنیاد شهید داشتیم که انشالله در ماه های آینده باید یادواره دیگری برای پرستاران برگزار می کردیم. ” آمار ما حدود 160 پرستار است که بسیاری از آنها شناسایی نشده اند. این اقدام با تدوین پیش نویس وزارت بهداشت همراه است و ایراد ما این است که این اقدام به موقع انجام نمی شود و تاخیرهایی وجود دارد.

بیشتر بخوانید  پزشک خارجی قم و تهران را به هم ریخت -

وی در ادامه به روند مهاجرت پرستاران پرداخت و آن را مهاجرت به دلایلی از جمله شرایط همه گیر تاج، پیری کشورهای صنعتی و نیاز آنها به پرستار، شرایط نرخ ارز و … دانست. آنها به دلیل نیازهای خود و دانش بالای پرستاران ما کار را آسان کردند. اگر مسئولان در بحث اشتغال و بهره وری اقدامات عاجل انجام ندهند، با توجه به فرش قرمزی که کشورهای خارجی برای پرستاران ما پهن کرده اند، فکر می کنم در سال های آینده آمار مهاجرت پرستاران افزایش یابد.

وی در خاتمه افزود: امیدواریم در سال پایانی فعالیت پنجمین دوره سازمان نظام پرستاری بتوانیم با جدیت بیشتری وارد بحث جذب نیرو شده و وضعیت خدمت را بررسی کنیم. دوره تاج “. به گفته مقام معظم رهبری نباید با پرستار به عنوان یک کارگر فصلی برخورد کرد، اما شاهد بودیم که حدود 5000 پرستار پس از گذراندن تاج پیک اخراج شدند که غیرحرفه ای و غیرمنصفانه بود، در حالی که برخی از این عزاداران از دست دادند یا تجربه کردند. اثراتی که هنوز وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید