بدن خود را اهدا کنید! شرایط اجساد برای استفاده درمانیرئیس بانک سلول، بافت و عضو مرکز تحقیقات پزشکی قانونی کشور گفت: اهدای بافت و بافت هر فرد متوفی می تواند جان 40 فرد مبتلا به بیماری های مختلف را نجات دهد یا کیفیت زندگی آنها را افزایش دهد.

سعید شاه حسینی رئیس سلول، بانک بافت و عضو مرکز تحقیقات پزشکی قانونی گفت: در هفته پایانی اسفندماه سال جاری واحد تهیه بافت پزشکی قانونی به بانک سلولی، بافتی و عضوی تبدیل شد و فعالیت خود را آغاز کرد. من به عهده گرفتم.

وی خاطرنشان کرد: کار برداشتن بافت یا دستور دادن متوفی به پزشکی قانونی که برای تعیین علت فوت به پزشکی قانونی مراجعه کرده است در حال انجام است و بدن ارجاع دهنده شرایط برداشت را دارد.

رئیس بانک سلولی ادامه داد: بافت اهدایی متوفی از بافت‌های مختلف بدن مانند قرنیه، دریچه‌های قلب، تاندون‌ها، استخوان‌ها و پوست است که باید کمتر از 24 ساعت پس از مرگ برداشته شود.

وی افزود: اهدای بافت از بیماران فوت شده با رضایت خانواده یا بر اساس میل آنها قبل از مرگ انجام می شود که با اهدای عضو از بیمار مرگ مغزی متفاوت است.

شاه حسینی خاطرنشان کرد: در اهدای بافت ظاهر متوفی حفظ می شود و پس از برداشتن بافت، بدن متوفی با پروتزهای مناسب جایگزین شده و به حالت اولیه باز می گردد.

وی گفت: در حال حاضر اهدای بافت در سه شهر کشور از جمله تهران، شیراز و مشهد در حال انجام است. این واحد از تیرماه 1395 در مشهد راه اندازی شده است، ماندگاری دارد، این دستمال ها قابل استفاده می باشد.

رئیس بانک سلول، بافت و عضو مرکز تحقیقات پزشکی قانونی کشور افزود: سالانه حدود هزار اهدای بافت در کشور انجام می شود و باید فرهنگ اهدای بافت در بین مردم رونق بگیرد.

شاه حسینی اهدای جسد متوفی برای کارهای آموزشی و پژوهشی را از دیگر فعالیت های بانک سلول، بافت و عضو مرکز تحقیقات پزشکی قانونی عنوان کرد و گفت: خراسان رضوی، مازندران، فارس و تهران از استان های پیشرو در جهان هستند. حوزه کمک های آموزشی

بیشتر بخوانید  خسارت بیش از 50 میلیارد تومانی در سیل نهبندان

شرایط اجساد برای استفاده درمانی

وی با بیان اینکه اجساد افرادی که بخواهند بعد از مرگ برای مصارف آموزشی مورد استفاده قرار گیرند برای اهداف تحقیقاتی یا آموزشی به دانشگاه های علوم پزشکی اهدا می شود، گفت: اجساد مورد استفاده پزشکی باید دارای شرایط لازم و خاص باشد.

شاه حسینی افزود: با توجه به اینکه اعضای بدن به زودی پس از مرگ مراحل فساد را طی می کنند، زمان زیادی برای اهدای بافت از بدن متوفی وجود ندارد و تنها تا حدود 24 ساعت پس از مرگ می توان از بافت استفاده کرد. برای درمان بیماران برداشته شده است.»

رئیس بانک سلول، بافت و عضو مرکز تحقیقات پزشکی قانونی با بیان اینکه برای اهدای «درمان درمانی» محدودیت سنی یا سلامت جسمانی وجود دارد، تاکید کرد: لازم است اهداکننده حداقل جسمی را داشته باشد. سلامتی. به عنوان مثال، بافت افراد مبتلا به سرطان، بیماری های خودایمنی، معتادان تزریقی و افراد دارای سابقه زندان یا اردوگاه قابل اهدا نیست و از بافت مردان بالای 65 سال و زنان بالای 55 سال نمی توان برای این منظور استفاده کرد.

شاه حسینی خاطرنشان کرد: بافت هایی مانند استخوان، پوست، دریچه های قلب و تاندون ها از بدن متوفی خارج می شود که در درمان بیماری های مختلف از جمله سرطان استخوان و بیماری های قلبی، سوختگی ها و حوادث استفاده می شود. .

وی تصریح کرد: به طور متوسط ​​حدود 14 تا 16 بافت از جسد خارج می شود که حدود 40 تا 50 بیمار از این جسد بهره مند می شوند.

رئیس بانک سلول، بافت و عضو مرکز تحقیقات پزشکی قانونی گفت: معمولاً برای درمان از بافت های «آلوگرافت، پیوند خارجی و مصنوعی» استفاده می شود که بهترین آن آلوگرافت است. یعنی بافت انسانی; سایر بافت‌های پیوند زنوگرافت از حیوانات مشتق شده‌اند و مصنوعی بافت‌های مصنوعی هستند.

بیشتر بخوانید  غذا در طول تاج برای ریه ها مفید است

وی با تاکید بر لزوم دقت در کار بر روی بدن خاطرنشان کرد: ظاهر بدن پس از اتمام کار باید حفظ شود. مثلاً بریدگی های روی بدن نباید به گونه ای باشد که باعث تشویش خانواده شود. این مبلغان و سفیران ما هستند که می توانند دیگران را به اهدای اجساد تشویق کنند.

رئیس مرکز تحقیقات سلول، بافت و پزشکی قانونی با بیان اینکه تصمیم خانواده متوفی در اولین ساعات مرگ بسیار مهم و موثر است، گفت: این اقدام خداپسندانه موجب نجات بسیاری می شود. زندگی می کند؛ به عبارت دیگر این عمل باقیات صالحات برای میت است در حالی که مخالفت با این عمل باعث دفن میت و از دست رفتن فرصت می شود.

رسانه ها باید در فرهنگ سازی اهدای اجساد پیش قدم شوند

شاه حسینی گفت: درخواست ما از دولتمردان و اصحاب رسانه این است که خداپسندانه در فرهنگ سازی این فرهنگ پیش قدم شوند چرا که آنها نیز در بهروزی آن سهیم خواهند بود. علاوه بر استقبال از اهدای جسد، می توان در هزینه های واردات بافت از اجساد صرفه جویی کرد و از خروج ارز جلوگیری کرد.

وی ادامه داد: هزاران دانشجو و دستیار تخصصی پزشکی می توانند با اجساد اهدایی آموزش ببینند. هر یک از این پزشکان در آینده با صدها هزار بیمار روبرو خواهند شد که درمان و نجات آنها بیشتر به دلیل تخصص پزشکان با کار بر روی بدن اهداکنندگان است.

وی تاکید کرد: اجساد اهدایی بیشتر جنبه آموزشی دارد زیرا بیشتر اجساد اهدایی متعلق به سالمندان است و کمتر می توان از آن برای مصارف پزشکی استفاده کرد.

رئیس بانک سلول، بافت و عضو مرکز تحقیقات پزشکی قانونی کشور گفت: بیشترین اجساد اهدایی شامل استان‌های تهران، فارس، یزد، خراسان رضوی و مازندران است و بیشتر متقاضیان در این استان‌ها هستند. استان ها

بیشتر بخوانید  آیا ساعت جلو رفته ۱۴۰۱

وی ادامه داد: در گفت و گو با خانواده های متوفی بر چند نکته تاکید می کنیم. اولاً وقتی فردی فوت می‌کند باید از طرف آن شخص تصمیم بگیرند، زیرا دست متوفی از دست رفته و خانواده برای او تصمیم می‌گیرند. زندگی همه انسان های دیگر. .

وی با بیان اینکه اجساد اهدایی برای مصارف آموزشی و درمانی استفاده می شود، تصریح کرد: این اقدام موجب پیشرفت پزشکی می شود که در صورت پیوند عضو یا بافت به بدن فرد بیمار، اقدام و عمل خداپسندانه و انسانی برای باقیمانده صلاحیت های اهدایی است. گیرنده زنده است و با او زندگی می کند، اهدا کننده در صدقه و بافت گیرنده شریک است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه شرایط کشور ما به گونه ای است که آمار بالایی از تصادفات، سیل، زلزله، زلزله و سوانح رانندگی داریم، بنابراین نیاز به بافت بسیار زیاد است و کشور ما یکی از کشورهای در معرض خطر است. باید بتواند بافت های مورد نظر را در داخل کشور فراهم کند و برای جلوگیری از خروج ارز به بیرون وابسته نباشد.

شاه حسینی تاکید کرد: موضع ایران در موضوع پردازش دانش در سطح بسیار بالایی و در سطح کشورهای توسعه یافته است و بسیاری از کشورها به دلیل استفاده از بالاترین سطح استانداردها تمایل به استفاده از محصولات ما دارند.

وی خاطرنشان کرد: اما در این زمینه نتوانسته ایم صددرصد نیاز کشور را تامین کنیم و امیدواریم با افزایش مراکز اهدای بافت و کاهش شیوع کرونا شاهد افزایش اهدای بافت باشیم.

رئیس بانک سلول، بافت و عضو مرکز تحقیقات پزشکی قانونی کشور گفت: در حال حاضر صدور مجوز صادرات بافت و بافت بر عهده وزارت بهداشت است و دو شرکت مجاز در این زمینه هستند. اما در پزشکی قانونی همیشه از این قانون پیروی می کنیم.«فرض می کنیم به هیچ وجه بافت اتباع خارجی برداشته نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید