با این روش ها زمرد اصل را از تقلبی تشخیص دهیدتشخیص سنگ زمرد اصل موضوع مورد بحث ماست. همیشه دسته‌ ای از جواهرات هستند که دارای نگین ها و سنگ‌های قیمتی و نیمه ‌قمیتی می‌باشند. به دلیل اینکه این سنگ‌ها باعث زیباتر و درخشنده‌‌ تر شدن زیورآلات ما می‌شوند.


یکی از این سنگ‌‌ های زیبای تزئینی، زمرد است. این سنگ قیمتی بر روی انواع زیور آلات اعم از گردنبند و دستبند و انگشتر کار می‌شوند. این سنگ گرانبها در ردۀ کانی‌ های سیلیکاتی جای می‌گیرد و در سنگ‌ های پگماتیت یافت می‌شود. نام فارسی آن دوبال است و از بریلیوم، آلومینیوم و سیلکات تشکیل شده است.


حاوی کروم و وانادیوم می‌ باشد، که رنگ سبز زیبا و خاص زمرد را به وجود می‌آورد. سختی سنگ زمرد برابر با ۸ می‌باشد.


این سنگ زیبا و گرانبها در رنگ‌ های سبز، سبز مایل به سیاه، سبز مایل به سفید و سبز مایل به زرد در طبیعت یافت می‌شود و زیبایی خاص این سنگ ارزشمند همان‌طور که ذکر شد مربوط به کروم و وانادیوم موجود در آن می‌باشد.


سنگ زمرد نیز مانند دیگر سنگ های قیمتی نمونه های تقلبی بسیاری دارد. این سنگ‌های تقلبی و بدل در بازار با قیمت ارزان‌تر یافت می‌شود.


البته که شناخت سنگ زمرد اصل از نمونۀ تقلبی آن کار دشواری است. این امر نیازمند تبحر و تجربه می‌باشد. البته روش‌هایی نیز وجود دارد که می‌تواند تا حدودی ما را در تشخیص زمرد اصل از بدل کمک کند.


مهمترین معدن زمرد جهان در کشور کلمبیا واقع است و معدن موزو یکی از معادنی است که در آن زمرد مرغوب و با رنگ سبز سیر و شفاف استخراج می‌شود. انواع و اقسام زمرد در بازار وجود دارد: طبیعی و صنعتی و بدل.

بیشتر بخوانید  آدرس و تلفن باشگاه های ورزشی و تناسب اندام در کرج


راه های تشخیص زمرد اصل


روش تشخیص زمرد اصل


چگونگی تشخیص زمرد اصل از بدل


برای تشخیص زمرد اصل باید به این نکات توجه کنید؛ زمرد اصل و معدنی به طور طبیعی مقداری ناخالصی درون خود دارد. ترک‌ ها و شکستگی‌ هایی درون بافت سنگ وجود دارد که باعث شکننده شدن زمرد می‌شود و با یک ضربۀ کوچک ممکن است بشکند.


برای اینکه سنگ زمرد از استحکام لازم برخوردار شود و کیفیت آن بهبود یابد، عمل oiling بر بروی آن انجام می‌شود. به واسطۀ این عمل مقداری روغن وارد سنگ می‌شود تا شفافیت و استحکام کافی را به آن بدهد.


1. روغن موجود در زمرد راه تشخیص زمرد اصل


گاهی به جای استفاده از عمل oiling و تزریق روغن داخل زمرد، رنگ‌ وارد آن می‌کنند تا ترک‌های زمرد را پر کنند و آن را یک دست نشان بدهند. جایگزین کردن رنگ به جای تزریق روغن ارزش سنگ زمرد را از بین می‌برد.


تشخیص وجود روغن در زمرد و یا استفاده از رنگ، فقط کار افراد متخصص و متبحر در زمینه‌ سنگ‌شناسی است.


روش های شناسایی زمرد اصل


تشخیص زمرد اصل از بدل از طریق روغن


2. غلظت رنگ برای تشخیص زمرد اصل


برای تشخیص زمرد اصل از بدل سنگ زمرد خود را به سمت نور بگیرید و با دقت به آن نگاه کنید، در زمرد طبیعی غلظت رنگ در قسمت‌های مختلف سنگ با هم فرق می‌کند.


در زمرد بدل این غلظت رنگ در تمام نقاط سنگ یکسان پراکنده شده و ترک و ناخالصی در آن دیده نمی‌شود. در زمرد اصل همانطور که در بالا ذکر شد ناخالصی‌ها و ترک‌هایی وجود دارد که قابل مشاهده هستند.

بیشتر بخوانید  شعب بانک دی در سنندج به همراه آدرس و تلفن


راه حل برای تشخیص سنگ زمرد اصل


تفاوت رنگ زمرد اصل با تقلبی


3. زمرد رنگ شده راه تشخیص زمرد اصل از بدل


سنگ‌های زمرد معدنی قابلیت آن را دارند که داخل آن ها رنگ تزریق شود. البته اگر این رنگ را برای پر رنگ‌ تر شدن سنگ وارد زمرد کنند، ارزش آن را پایین می‌آورد. زمرد رنگ شده معمولا با داشتن رگه‌‌ های سبزی که پر رنگ‌ تر از سطح سنگ هستند قابل تشخیص می‌ باشند. در هنگام خرید باید به همۀ این موارد دقت شود.


شناسایی زمرد اصل


تشخیص زمرد اصل از بدل با شناسایی رنگ شدگی


4. تشخیص زمرد اصل با روش مه


آزمون دیگر برای تشخیص زمرد اصل، آزمون مه است. در این روش باید به زمرد “ها” کنید. اگر اثر ناشی از “ها” کردن روی زمرد سریعا از بین رفت، زمرد اصل است.


این مساله به دلیل انتقال گرمایی بالای زمرد است. اثر بخار از روی زمرد تقلبی دیرتر از بین می رود و ممکن است چند ثانیه طول بکشد.


آزمون تشخیص اصل بودن زمرد


تشخیص زمرد اصل با روش ها کردن


چند روش دیگر برای تشخیص زمرد اصل از بدل


همانطور که ذکر شد، سنگ‌ های زمرد اصل دارای ترک‌های ریزی هستند، این ترک‌ها بعضاً با چشم غیر مسلح هم قابل مشاهده می‌باشند. سنگ زمرد اصل دارای شفافیتی است که پاک کردن آن با روغن، این شفافیت بیشتر می‌شود. اما در نوع تقلبی آن، شفافیت سنگ با انجام این کار تغییری نمی‌کند.


یک روش دیگر به عنوان آخرین روش ذکر شده در این مقاله برای تشخیص زمرد اصل از تقلبی این است که، اگر زمرد اصل را در مقابل نور خورشید قرار دهیم، رنگش تغییری نمی‌کند.

بیشتر بخوانید  تکنیک های ساده برای حاضر جواب بودن


اگر با این عمل (قرار دادن در مقابل نور خورشید)، نور در زمرد شما شکسته شود و رنگ‌های درون آن تجزیه شوند این سنگ تقلبی است. روش های زیادی برای تشخیص زمرد اصل از تقلبی وجود دارد، اما یک تشخیص دقیق مستلزم وجود یک فرد متخصص و با تجربه در این زمینه می‌باشد.


خواص و خصوصیات سنگ زمرد


دیدگاهتان را بنویسید