مجله گردشگری

پربازدیدترین‌ها
لینک های مفید

این مدرسه بهترین ساختمان سال شد+ تصاویر

به قلم زود نیوز
به قلم زود نیوز
سرفصل‌های مقاله


به گزارش سایت طلا، یک مدرسه شبانه‌روزی چینی که به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد تمدد اعصاب کنند و وقت‌شان را هوشمندانه سپری کنند، به عنوان ساختمان سال ۲۰۲۳ انتخاب شد.

دبیرستان هویژِن در شهر نینگبو واقع در استان ژجیانگ در شرق چین، دارای پارک روی پشت‌بام، خانه‌های درختی و مسیرهای پیاده‌روی مرتفع در «جنگل شناور» است؛ این ساختمان روز جمعه در جشنواره جهانی معماری (WAF) در سنگاپور، موفق به کسب عنوان برتر شد.

کارکرد فضاهای عمومی مدرسۀ سِرین که توسط استودیوی طراحی اَپروچ و گروه طراحی مهندسی دانشگاه فناوری ژجیانگ طراحی شدند، محو کردن تمایز بین داخل و خارج ساختمان است. این ساختمان دارای یک سالن سخنرانی در فضای باز و مسیرهای درختکاری‌شده است، به علاوۀ امکانات مطالعه برای دانش‌آموزان مدرسه ۳۰ کلاسه.

دی ما (Di Ma)، مدیر استودیو طراحی اپروچ می‌گوید: تمرکز ما فقط روی طراحی یک مدرسه یا کار با فرم‌ها، فضاها، مصالح و نماهای جدید نبود، بلکه روی طراحی زندگی جدید مدرسه‌ای و آوردن قدرت طبیعت به ساختمان بود

استودیوی طراحی اپروچ می‌گوید آموزش مقدم بر کارایی است، اما فضای خود مدرسه هم باید الهام‌بخش تفکر مستقل باشد. این شرکت در شرح پروژه خود گفته است که طراحی آن طوریست که به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد استرس‌شان را رها کنند، بدن و ذهن‌شان را تنظیم کنند و زیبایی را خارج از کلاس کشف کنند.

عنوان جذاب «ساختمان سال جهان» یکی از افتخارات حرفه معماری در نظر گرفته می‌شود و در جشنواره سالانه، از سوی یک هیئت متخصص ۱۴۰ نفره تصمیم‌گیری می‌شود. طرح برنده امسال، به دلیل کنار گذاشتن قواعد مرسوم در طراحی مدرسه، از سوی داوران ستایش شد.

بیشتر بخوانید  بهره برداری از سه نیروگاه با ظرفیت 19.76 مگاوات در فارس آغاز شد

پُل فینچ، مدیر برنامه WAF، با استناد به هیئت داوران هنگام اهدای جایزه روی صحنه، پروژه را «غیرمنتظره و لذت‌بخش» توصیف کرد.

فینچ به حاضران گفت: «معماران موفق شدند مدرسه‌ای بسازند که بسیار با مدل‌های معمولی تفاوت دارد؛ مدل‌هایی که در آن‌ها دانش‌آموزان انگار در یک جعبه زیر فشارهای آموزشی حبس شده‌اند. برعکسِ این مدل‌های معمولی، طرح این مدرسه طوری است که دانش‌آموزان را به راه رفتن، تنفس هوای تازه و رهایی از فشار درسی تشویق می‌کند.»

این طرح از میان ۲۵۰ پروژه برگزیده، از جمله ترمینال A فرودگاه بین المللی لیبرتی نیوآرک، موزه هولوکاست استرالیا در ملبورن و استادیوم‌های ملی جدید در کامبوج و سنگال انتخاب شده است.

ساختمان‌ها در ۱۸ دسته، از جمله معماریِ تجاری، فرهنگی و مسکونی قضاوت شدند. سپس برندگان برای جایزه کلی رقابت کردند. دبیرستان هویژِن در رده «مدارس» برنده جایزه برتر شد.

پشت‌بام مدرسه به عنوان یک سالن سخنرانی در فضای باز و یک پارک روی پشت‌بام با امکانات ورزشی، برای عموم در آخر هفته قابل‌استفاده است


نظرتون رو بنویسید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *