اینترنت اکسپلورر رسما بازنشسته شد!مایکروسافت اینترنت اکسپلورر بالاخره پس از بیش از 26 سال فعالیت به طور رسمی بازنشسته شد.

اعلامیه موتور جستجوی قدیمی مایکروسافت سال گذشته منتشر شد و اینترنت اکسپلورر که در 15 آگوست 95 منتشر شد، پس از 26 سال و 10 ماه کار، امروز 24 خرداد 2022 رسماً بازنشسته شد.

ظهور اینترنت اکسپلورر از همان ابتدا بحث برانگیز بود. این مرورگر ابتدا با ویندوز 95 در آگوست 1995 منتشر شد، اما بعداً در نسخه سیستم عامل ویندوز برای فروشندگان رایانه قرار گرفت. همه کسانی که کامپیوتر جدیدی خریداری می کردند، یک نسخه از مرورگر وب مایکروسافت را نصب کرده بودند که به عنوان برنامه دسترسی به اینترنت پیش فرض استفاده می شد. این اقدام مایکروسافت را در ایالات متحده شرمنده کرد، که یک شکایت ضد انحصار موفقیت آمیز تنظیم کرد و سازندگان رایانه را مجبور کرد که اجازه نصب مرورگرهای وب خود را بر روی دستگاه هایی که ارائه می دهند را بدهند.

اینترنت اکسپلورر 6 در سال 2001 و همزمان با راه حل نهایی پرونده ضد انحصاری مایکروسافت عرضه شد و تا چند سال بعد به روز رسانی های قابل توجهی دریافت نکرد.

اینترنت اکسپلورر تا آن زمان بهترین مرورگر وب بود و مایکروسافت فکر می کرد که موتور جستجو هنوز هم می تواند موفق باشد. کنترل های ActiveX یکی از دلایلی بود که باعث شد این شرکت تصور شود. این ویژگی از سال 1996 در اینترنت اکسپلورر مورد استفاده قرار گرفته است، و اگرچه اینترنت را به تجربه غنی تری تبدیل کرده است، اما تقریباً بلافاصله به کابوسی تبدیل شده است که اینترنت اکسپلورر هرگز نمی تواند آن را حل کند.

بیشتر بخوانید  نخست وزیر عراق درمورد عقب نشینی نیروها از عراق با هیئت ارشد آمریکایی مشورت می کند

سپس در سال 2004، موزیلا فایرفاکس منتشر شد، یکی از اولین پروژه های منبع باز بزرگ در اینترنت، که به وب اجازه می داد تا پنجره های مختلف را بدون آسیب پذیری کنترل اکتیو ایکس مشاهده کند.

با ظهور فایرفاکس و چند سال بعد، با ظهور گوگل کروم، اینترنت اکسپلورر امکانات جدید زیادی را ارائه نکرد تا اینکه اینترنت اکسپلورر 7 در سال 2007 منتشر شد، اما تا آن زمان تقریباً دیر شده بود. اینترنت اکسپلورر در سایه فایرفاکس و کروم رفته و از اوج خود در بازار موتورهای جستجو سقوط کرده است.

در سال 2015، مایکروسافت یک مرورگر جدید Microsoft Edge را منتشر کرد و از کاربران اینترنت اکسپلورر خواست تا به این مرورگر سوئیچ کنند. به خصوص کاربرانی که با وجود حفره های امنیتی تعمیر نشده به استفاده از ویندوز KSP با اینترنت اکسپلورر 6 ادامه دادند و اینها بیشتر شرکت ها و موسسات بودند.

به گزارش وب سایت Tech Radar، مایکروسافت سرانجام سال گذشته اعلام کرد که پس از پایان پشتیبانی از ویندوز XP، برای همیشه از آن خارج می شود. مرورگر بالاخره وارد شد و اینترنت اکسپلورر که زمانی قوی‌ترین مرورگر وب بود، دیگر در اکثر سیستم‌عامل‌ها پشتیبانی نمی‌شود و فقط به‌روزرسانی‌های بسیار محدودی را برای برخی از سرویس‌های سازمانی دریافت می‌کند که مایکروسافت طبق تعهدات قراردادی خود ملزم به رعایت آنها است.

دیدگاهتان را بنویسید