مجله گردشگری

پربازدیدترین‌ها
لینک های مفید

ایرانی‌ها امتیاز بیشتر خواستند و امریکا امتیازات فرابرجامی داده است

Picture of به قلم زود نیوز
به قلم زود نیوز
سرفصل‌های مقاله

به گزارش مجله خبری نگار/ایران: هفته گذشته پاسخ ایران به پیشنهادات ارسالی هماهانگ کننده اروپا ارسال شد. پاسخی که گفته می‌شود تنها سه خواسته ایران را باید در متن موجود بگنجاند تا به یک توافق تبدیل شود. از این سه خواسته نیز بنابر گفته وزیر امور خارجه دو موضوع مورد موافقت شفاهی ایالات متحده در مذاکرات غیرمستقیم قرار گرفته است. همه این موارد نشان می‌داد آنچه ایران مطرح کرده منطقی و معقول بوده و این امریکایی‌ها هستند که باید اکنون تصمیم نهایی و سیاسی خود را بگیرند. خبر‌های ضد و نقیضی نیز وجود دارد که نشان می‌دهد بررسی پیشنهادات ایران در امریکا نیز روز‌ها و حتی ساعت‌های پایانی خود را می‌گذراند.

نامه اعتراضی اسرائیل به بایدن

همزمان با این اتفاقات تحرکات رژیم صهیونیستی نیز بالا گرفته است. «یائیر لاپید» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز پنجشنبه در نامه‌ای اعتراضی به دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور امریکا نوشت که پیش‌نویس توافقی که اتحادیه اروپا به ایران تحویل داده، از خطوط قرمز دولت بایدن تعدی کرده است. طبق گزارش پایگاه خبری «i۲۴»، لاپید در نامه خود گفته است: «پیش‌نویس توافقنامه اتحادیه اروپا که گفته می‌شد پیشنهاد نهایی آنهاست، با اصولی که امریکایی‌ها به آن پایبند بوده مطابقت ندارد.»

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بار دیگر به تلاش‌های تل‌آویو برای اثرگذاری در روند گفتگو‌های هسته‌ای ایران اذعان کرده و گفته است که «اسرائیل با انتقال پیام از طریق کانال‌های پنهان و آشکار خود به امریکایی‌ها، در تلاش است بر مباحث حساسی که این روز‌ها در کاخ سفید درباره احتمال بازگشت به توافق هسته‌ای در جریان است، تأثیر بگذارد.»

ایرانی‌ها امتیاز بیشتر خواستند

پیش از این رسانه‌های عبری، به نقل از مقامات رژیم صهیونیستی مدعی شده بودند که پیام اعتراض‌آمیز لاپید در شرایطی به دست بایدن می‌رسد که تل‌آویو می‌داند شخص رئیس‌جمهور امریکا و مقامات کاخ سفید از تمام امتیازات مندرج در پیش‌نویس توافقنامه ارائه‌شده توسط اتحادیه اروپا به ایران، آگاهی کامل ندارند. «باراک راوید» خبرنگار رسانه صهیونیستی والا نیوزهم در توئیتر خود جزئیات بیشتری از نامه نخست وزیر رژیم صهیونیستی به امریکا را فاش کرد. وی گفت لاپید در این نامه از پیش‌نویس موجود به‌دلیل داشتن پارامتر‌هایی فراتر از برجام انتقاد کرده است. این خبرنگار صهیونیست همچنین پس از اشاره به امتیازات فرابرجامی دریافت شده توسط ایران نوشت: زمانی که پیش نویس اتحادیه اروپا به ایران ارسال شد، پیشنهاد «یا همه آن را بگیر یا رها کن» بود، اما وقتی ایرانی‌ها پاسخ خود را ارسال کردند، آن را نپذیرفتند بلکه خواستار امتیازات بیشتر شدند. وی همچنین خبر داد که نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از روند بسته شدن پرونده مرتبط با ادعا‌های این رژیم علیه فعالیت هسته‌ای ایران در آژانس نیز رضایت ندارد. در ادامه واکنش‌های مقامات صهیونیستی، لیبرمن وزیر فعلی دارایی و وزیر سابق جنگ این رژیم نوشت: «جزئیات توافق تکان دهنده‌ای که بین ابرقدرت‌ها و ایران در حال شکل‌گیری است در پایگاه خبری پولیتیکو، العربیه و رسانه‌های ایرانی اعم از رژیم و اپوزیسیون منتشر شده است. این تنها یک معنا دارد، تا پنج سال آینده، ایران یک کشور دارای سلاح هسته‌ای، یعنی دولتی با زرادخانه موشک‌های هسته‌ای که می‌تواند به هر نقطه از کشور اسرائیل ضربه بزند خواهد شد.»
اختلاف‌مان تاکتیکی است!

بیشتر بخوانید  کلیباف: تاریخ مبارزات احمد جبرئیل در ذهن همه مبارزان آزادی همچنان زنده است

این در حالی است که «ند پرایس» سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا شب پیش از آن اظهار کرده بود که واشنگتن و تل‌آویو در مورد برنامه هسته‌ای ایران تنها اختلافات تاکتیکی دارند. پرایس در نشستی خبری گفت: «موضع رسمی اسرائیل در قبال ایران تغییری نکرده است. شکی نیست که ما و اسرائیلی‌ها اختلافات تاکتیکی داریم، اما شکی هم نیست که از نظر هدف راهبردی که ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است، دارای اشتراک کامل هستیم.» وی درباره پاسخ امریکا به نظرات تهران درباره متن پیشنهادی اتحادیه اروپا در مذاکرات وین گفت: «بررسی پاسخ ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا همچنان ادامه دارد. ما پاسخ خود را مستقیم و به شکل خصوصی به اتحادیه اروپا منتقل خواهیم کرد.»

گفتگو‌های عمان با مقامات ایران و امریکا

همزمان وزیر امور خارجه کشورمان و «بدر البوسعیدی» وزیر امور خارجه سلطنت عمان روز پنجشنبه ۲۷ مرداد ماه به صورت تلفنی گفتگو و تبادل نظر کردند. امیرعبداللهیان در این گفتگو، به نقش سازنده عمان در جریان مذاکرات برای لغو تحریم‌ها علیه ایران اشاره و از تلاش‌های این کشور برای نزدیک کردن دیدگاه‌های طرف‌های مختلف مذاکرات قدردانی کرد. بدر البوسعیدی ابراز امیدواری کرد که در همکاری مشترک همه طرف‌ها، شاهد نتیجه رضایتبخش مذاکرات وین باشیم.

امیرعبداللهیان با اشاره به حسن نیت و جدیت ایران در رسیدن به توافقی خوب و پایدار افزود: پس از دریافت نظرات امریکا، در صورت حصول اطمینان از انتفاع اقتصادی ایران از توافق و رعایت شدن خطوط قرمزمان، وارد مرحله جدیدی در وین خواهیم شد. وزیر امور خارجه کشورمان تأکید کرد: تا در مورد همه چیز توافق نشود نمی‌توانیم با قطعیت از رسیدن به توافق خوب و پایدار سخن بگوییم. پس از این تماس تلفنی سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا نیز در پاسخ به سؤالی درباره گفتگو‌های وزرای امور خارجه ایران و عمان و همچنین وزیر خارجه عمان با «رابرت مالی» گفت: «درباره عمان آنچه می‌توانم بگویم این است که عمان نقش مهمی در گفتگو‌ها درباره بازگشت مشترک به تعهدات برجام ایفا کرده است و این کشور همچنین در مورد تلاش ما برای برگرداندن بازداشت شدگان امریکایی در ایران نیز نقش مهمی ایفا کرده‌اند.»

بیشتر بخوانید  ساعت طرح ترافیک در تهران تغییر کرد

امیدواری روسیه به انجام توافق تا دهم شهریورماه

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین نیز دیروز (جمعه) گفت احتمال حصول توافق در مذاکرات رفع تحریم‌های ایران و احیای توافق هسته‌ای وجود دارد. اولیانوف طی همایش گروه رسانه‌ای «روسیا سِگودنیا» اظهار داشت: «موارد زیادی برای احیای توافق هسته‌ای حاصل شده است. امیدواریم تا قبل از اول سپتامبر (۱۰ شهریور)، اجماعی برای احیای توافق هسته‌ای داشته باشیم.» به نوشته وبگاه «ریانووستی»، وی با بیان اینکه هنوز مسائل پیچیده‌ای برای احیای توافق هسته‌ای ایران وجود دارد، اما توضیح داد: «۳ متن برای احیای توافق هسته‌ای وجود دارد و اتحادیه اروپا در تلاش است بین دیدگاه‌های طرف‌ها ارتباط برقرار کند.»

این دیپلمات روس درباره کارشکنی‌های امریکا در روند مذاکرات وین تصریح کرد: «ما این تصور را داریم که واشنگتن خواهان حل و فصل مسائل باقیمانده غیرمرتبط با توافق هسته‌ای ایران است. دولت امریکا در دنیای کاملاً متفاوتی زندگی می‌کند؛ زیرا آنچه در این پروژه نوشته شده دست یافتنی نیست.» اولیانوف با رد ادعا‌های امریکا و رژیم موقت صهیونیستی درباره برنامه موشکی و هسته‌ای ایران، تأکید کرد: «هیچ‌کس نتوانسته ثابت کند که ایران موشک‌هایی با قابلیت حمل کلاهک اتمی دارد. درخواست‌هایی از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره اورانیوم ایران و غنی‌سازی آن وجود دارد، اما موضوع فوری نیست.» به نوشته ریانووستی، وی همچنین افزود که توافق بر سر احیای برجام ممکن است «به معنای واقعی کلمه در چند روز آینده» حاصل شود.

رایزنی‌های کره جنوبی با رابرت مالی و مورا

وزارت خارجه کره جنوبی هم روز جمعه از گفتگو‌های تلفنی پشت سر هم معاون وزیر امور خارجه این کشور با «رابرت مالی» و «انریکه مورا» مذاکره‌کنندگان ارشد ایالات متحده و اتحادیه اروپا در مذاکرات احیای برجام، خبر داد.

بیشتر بخوانید  تولیدی کیف مدرسه گوهری سال ۱۴۰۰ (قیمت ارزان،ارسال رایگان)

به گزارش خبرگزاری «یونهاپ»، طبق بیانیه این وزارتخانه، «چو هیون دونگ» با رابرت مالی نماینده ویژه امریکا در امور ایران و انریکه مورا میانجی اتحادیه اروپا گفتگو‌های تلفنی جداگانه‌ای داشت تا در جریان جدیدترین پیشرفت مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) قرار بگیرد. طبق این گزارش، در این گفتگو‌های تلفنی، چو بر حمایت سئول از توافق احتمالی تأکید و ابراز امیدواری کرد که توافق بتواند به حل و فصل مسائل معلق کره جنوبی در ارتباط با ایران کمک کند. همه این تحرکات نشان می‌دهد کشور‌های مختلف به حصول نتیجه برای مذاکرات امیدوارند. حالا باید دید ایالات متحده توان آن را دارد که تصمیم سیاسی خود را بگیرد یا همچنان ضعف و بی‌ارادگی در این کشور مانع از دستیابی به توافق خواهد شد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید.
ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید.
نظرتون رو بنویسید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *