استفاده از شربت لاکتولوز و فواید آن در درمان یبوست


شربت لاکتوز در درمان یبوست

لاکتولوز ملین هیپراسموتیک: لاکتولوز یک ملین است کربوهیدرات که آب را در روده بزرگ جذب می کند و در نتیجه باعث شل شدن مدفوع می شود.

یکی دیگر از کاربردهای مهم لاکتولوزکاهش سطح آمونیاک در خون در افراد مبتلا به مشکلات مزمن کبدی که گاهی به دلیل این بیماری به لاکتولوز نیاز دارند.

در این شرایط لاکتولوز باعث جذب آمونیاک از خون به روده بزرگ می شود ایستگاه ها لاکتولوز به شکل شربت در داروخانه ها یافت می شود.

لاکتولوز دارو بدون نسخه قابل تجویز نیست و بسته به مشکل شما، پزشک مقدار خاصی از دارو را تجویز می کند. از تغییرات خودسرانه در مصرف خودداری کنید. لاکتولوز را با یک لیوان پر آب بنوشید. برای بهبود طعم لاکتولوز می توانید آن را با آب میوه یا شیر مخلوط کنید.

مکانیسم اثر لاکتولوز

لاکتولوز در روده ها توسط باکتری های طبیعی روده به اسید لاکتیک، اسید فرنچ و اسید استیک تبدیل می شود و باعث فشار هیپراسموتیک می شود. این عمل باعث جذب آب و افزایش حجم محتویات روده می شود که منجر به افزایش حرکت پریستالتیک روده می شود.

شربت لاکتولوز

فارماکوکینتیک لاکتولوز

 1. زمان شروع مصرف این دارو حدود 24-48 ساعت است (دارو به صورت سیستمیک جذب نمی شود).

موارد منع مصرف لاکتولوز

 1. در صورت وجود آپاندیسیت یا علائم آن، خونریزی مقعدی با علت ناشناخته، انسداد روده و بالا بودن گالاکتوز خون نباید مصرف شود.

بزرگسالان

15 تا 30 سی سی خوراکی به صورت تک دوز یا دو بار در روز که در صورت نیاز به 60 سی سی در روز افزایش می یابد، مقدار دارو به تدریج با نیاز بیمار تنظیم می شود.

بیشتر بخوانید  خواص دارویی و درمانی اکالیپتوس (طبیعت گرم)

فرزندان

در سنین 5 تا 10 سال 10 سی سی دو بار در روز، 1 تا 5 سال 5 سی سی دو بار در روز و کمتر از 1 سال 2.5 سی سی دو بار در روز.

لاکتولوز

اشکال دارویی شربت لاکتوز

شربت لاکتولوز 240 میلی لیتر حاوی 10 گرم لاکتولوز در هر 15 میلی لیتر است.

شربت لاکتولوز

شرایط نگهداری شربت لاکتوز

در دمای زیر 30 درجه سانتی گراد و دور از نور نگهداری شود و از یخ زدگی محافظت شود

شربت لاکتولوز

هشدار

اگر داروی خوراکی همراه با لاکتولوز مصرف می کنید، حداقل دو ساعت قبل یا بعد از لاکتولوز آن را مصرف کنید.

 • لاکتولوز در کودکان باید تحت نظر پزشک مصرف شود.
 • اگر بیماری کبدی، دیابت یا مشکلات روده دارید یا داشته اید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • سعی کنید برای رفع یبوست علاوه بر دارو، فیبر بیشتری از جمله سبزیجات، میوه ها و غلات کامل مصرف کنید و حداقل 6 تا 8 لیوان آب در روز بنوشید.
 • هنگام مصرف این دارو از نوشیدن مقادیر زیاد مایعات کافئین دار (مانند چای، قهوه و نوشابه ها) خودداری کنید. این نوشیدنی ها باعث افزایش ادرار و کم آبی بدن می شود که یبوست شما را بدتر می کند.
 • اگر از سایر ملین ها یا ضد اسیدها (مانند هیدروکسید آلومینیوم) استفاده می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در صورت نیاز به انجام آزمایشات تشخیصی روی روده بزرگ یا راست روده (مانند کولونوسکوپی)، حتماً پزشک خود را در مورد دارو مطلع کنید.

شربت لاکتولوز

عوارض جانبی لاکتولوز

لاکتولوز دارویی با عوارض کوچک است. با این حال، ممکن است احساس تشنگی، آروغ زدن، سکسکه، اسهال، ناراحتی معده و نفخ کنید. در صورت بدتر یا بدتر شدن این علائم با پزشک خود صحبت کنید. اما اگر دچار درد معده، گرفتگی معده یا استفراغ شدید، مصرف دارو را قطع کرده و بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید  هر آنچه که باید در مورد گوشت چرخ کرده بدانید!

شایع ترین عارضه جانبی این دارو اسهال است که در دوزهای بالا رخ می دهد و باعث اختلالات الکترولیتی مانند هیپوکالمی و هیپرناترمی و همچنین کم آبی بدن می شود.

سایر عوارض جانبی شامل گرفتگی معده، نفخ، حالت تهوع، استفراغ و آروغ زدن است.

لاکتولوز در افراد مشکوک به آپاندیسیت حاد، انسداد روده و خونریزی گوارشی نباید استفاده شود.اثرات لاکتولوز می تواند دو تا سه روز باقی بماند. اما اگر بعد از چند روز احساس کردید که لاکتولوز علائم شما را تغییر نداده است، با پزشک خود مشورت کنید.

 • عوارض جانبی لاکتولوز کم است و شامل گرفتگی عضلات، اسهال، گاز و افزایش تشنگی است.

تداخلات دارویی لاکتولوز

 • مصرف طولانی مدت ممکن است به دلیل افزایش دفع نمک های پتاسیم را افزایش داده و اثر دیورتیک های نگهدارنده پتاسیم را کاهش دهد.

شربت لاکتولوز

توصیه هایی برای داروهای لاکتولوز

 1. برای بهبود طعم لاکتولوز بهتر است آن را با شیر یا آب میوه مصرف کنید.
 2. در صورت وجود علائم آپاندیسیت تا دو ساعت پس از مصرف سایر داروها از لاکتولوز خودداری کنید.
 3. مصرف طولانی مدت این دارو می تواند منجر به اعتیاد به این دارو شود. عموماً باید بیش از یک هفته (بدون مشورت با پزشک) از مصرف ملین ها اجتناب کرد.


لطفا اگر سوال یا نظری در مورد مقاله دارید شربت لاکتوز با ما همراه باشید، آن را با ما و سایر کاربران در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید:

همه چیز در مورد گلوکز


دیدگاهتان را بنویسید