احتمال کاهش 50 درصدی قیمت برنج ایرانی در هر کیلوگرم برنج هندی 30 هزار تومان شد.


به گزارش سلام نو به نقل از فارس، روند صعودی قیمت برنج ایرانی از اواخر دهه 1400 آغاز شد و منجر به افزایش چشمگیر قیمت این محصول پرمصرف در بازار شد.

به گفته کارشناسان کشاورزی، کاهش تولید برنج به دلیل خشکسالی در سال زراعی گذشته، عرضه محدود آن در بازار، احتکار، حضور تعداد زیادی واسطه در زنجیره ارزش برنج، ممنوعیت واردات برنج از خارج، بحران روسیه و تحریم های اوکراین و غرب از مهم ترین دلایل افزایش قیمت برنج است که به آن محصول می گویند.

البته برخی کارشناسان اقتصادی افزایش قیمت برنج در بازار را تابعی از سیاست های کلان اقتصادی، تغییرات سایر بازارهای اقتصادی، انتظارات تورمی، افزایش قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی و اختلال در توزیع دانستند. زنجیر.

در همین رابطه احد آزادیخا سخنگوی کمیسیون کشاورزی شورای اسلامی افزایش قیمت برنج را به هیچ عنوان قابل قبول نیست و معتقد است افزایش قیمت برنج در بازار را باید یک کار دستی تلقی کرد. پشت صحنه و دلالان، به همین دلیل وزارت جهاد کشاورزی و سازمان تعزیرات حکومتی باید این موضوع را مدیریت کنند.

برنج مورد نیاز کشور سالانه 3 میلیون تن است که معمولاً 2 میلیون و 500 هزار تن آن در شالیزارهای 600 هزار هکتاری کشور تولید می شود و 500 هزار تن از طریق واردات تامین می شود. در سال زراعی گذشته به دلیل خشکسالی میزان تولید برنج به یک میلیون و 800 هزار تن رسید که بازار را با مشکلات متعددی مواجه کرد.

امسال با توجه به افزایش 30 درصدی تولید و آغاز فصل برداشت، کاهش قابل توجه قیمت و افزایش قیمت از هفته های آینده آغاز خواهد شد.

بیشتر بخوانید  کنایه جالب مجری معروف تلویزیون به ایمنی پراید -

موضوعی که مسیح کشاورز، دبیر انجمن تولیدکنندگان برنج گفت: با آغاز فصل برداشت برنج و افزایش 30 درصدی تولید برنج ایران در سال جاری، قیمت این محصول در بازار با افت محسوسی مواجه شده است. کاستن”.

وی در ادامه افزود: قیمت این محصول در استان مازندران اخیرا به 80 هزار تومان رسید و قیمت برنج در استان گیلان حدود 100 هزار تومان است. اکنون شاهد عرضه برنج ایرانی در فروشگاه های زنجیره ای با قیمت 64 تا 86 هزار تومان و برنج هندی درجه یک با قیمت 30 تا 37 هزار تومان هستیم.

کاهش قیمت برنج ادامه دارد؟

در این میان برخی کارشناسان معتقدند با توجه به افزایش تولید و رکود بازار برنج در چند ماه گذشته، پیش بینی می شود قیمت برنج با افت 50 درصدی به قیمت واقعی بازگردد.

آنچه در این بین باید مورد تاکید قرار گیرد این است که روند تثبیت قیمت ها ادامه یابد تا دیگر شاهد افزایش شدید قیمت ها نباشیم. آسیب شناسی دلایل افزایش قیمت برنج در سال گذشته نشان می دهد که می توان قطعه ای را برای تحریک نکردن افزایش قیمت کنترل کرد.

کنترل دلالی و واسطه گری برای کاهش قیمت

اگر بپذیریم که واسطه گری یکی از عوامل مهم افزایش قیمت برنج در سال گذشته بوده است، ناظران تولید و بازار می توانند با کنترل این معضل که آفت و عامل بازار است، قیمت برنج را در بازار هماهنگ کنند. بی ثباتی در سال های اخیر

گزارش ها حاکی از آن است که دلالان برنج سال گذشته کیلویی 40 هزار تومان از کشاورزان خریده و با سه برابر قیمت به مردم می فروشند.

بیشتر بخوانید  تصمیم پلیس در بزرگراه تهران بزرگ به مناسبت 13 فروردین روز طبیعت

جلوگیری از احتکار مهمترین عامل در کنترل قیمت برنج است

احتکار توسط عده ای سودجو از دیگر دلایل گرانی برنج بود، نقش نهادهای نظارتی بسیار حائز اهمیت است، علاوه بر آن باید به فکر جریمه های کلان و وحشتناک بود تا کسی به خود اجازه بازی با مردم و مردم را ندهد. دولت. ایمنی مواد غذایی

اعمال سیاست های مناسب واردات و صادرات

وزارت جهاد کشاورزی می تواند با استفاده از ابزار سیاست صادرات و واردات در زمان مناسب قیمت برنج و سایر محصولات کشاورزی را در بازار کنترل کند ممنوعیت واردات به مدت 4 ماه منتهی به آبان ماه که به یک رسم دیرینه تبدیل شده است. او منتقدانی داشت از جمله برنج که در این دوره با کمترین قیمت در بازار جهانی به فروش می رسد و این مزیت به دلیل ممنوعیت واردات و گرانی خرید در خارج از فصل از ما گرفته شد. این فصل در کشور گران‌تر فروخته شد.

*تقویت سیاست افزایش تولید با کشاورزی قراردادی

افزایش تولید مهمترین ابزار کنترل قیمت است. با افزایش عرضه، قیمت نیز کاهش می یابد. دولت از یک برنامه قراردادی برای کشت محصولات اصلی از جمله برنج پیروی می کند. وزارت جهاد کشاورزی با ستاد اجرایی فرمان امام (ره) برای تولید محصولات کشاورزی از این طریق در 5.2 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور قرارداد منعقد کرد. کارشناسان پیش بینی می کنند که این مدل می تواند نقش مهمی در تولیدات کشاورزی کشور داشته باشد. از جمله مواد اولیه مانند برنج.

بنابراین دولت علاوه بر تلاش برای کنترل قیمت برنج و سایر کالاهای اساسی با سیاست های جاری و کوتاه مدت، باید با اعمال برنامه های بلندمدت به فکر تثبیت این قیمت ها نیز باشد.

بیشتر بخوانید  اطلاعات مهم در مورد بیماری جدید "فلورون" / احتمال تشدید علائم در "فلورون"

<п>اعلامیه احتمال افت 50 درصدی قیمت برنج ایرانی در هر کیلوگرم برنج هندی 30 هزار تومان بود. اولین بار در ظاهر شد خبر سریع.

دیدگاهتان را بنویسید