آیا ما این فناوری ها را مدیون جنگ ها هستیم؟


اگر به پیشرفت نگاه کنید ابزارهای تکنولوژیکی متوجه خواهید شد که جنگ یکی از مهمترین عوامل و نقاط عطف است دنیای تکنولوژی است. احتمالاً خود را در موقعیتی تصور کرده اید که حاضرید برای زنده ماندن زندگی خود همه هزینه کنید. ماجرای پیشرفت تکنولوژی از طریق جنگ نیز به همین موضوع مربوط می شود. در ادامه با ما همراه باشید تا مهمترین ابزارهایی که به دلایل نظامی ساخته می شوند را معرفی کنیم.

فناوری در جنگ

تثبیت موقعیت

فناوری در جنگ

امروزه GPS یکی از رایج ترین روش های موقعیت یابی در جهان است. در حال حاضر تمامی گوشی های هوشمند در سراسر جهان از این سیستم استفاده می کنند، اما جالب است که این فناوری توسط وزارت دفاع آمریکا در دهه 1970 به عنوان نسل جدیدی از سیستم های موقعیت یابی رادیویی ابداع شد. هدف اصلی این اختراع استفاده نظامی بود. در آن زمان، زیردریایی ها از GPS برای یافتن جهت دقیق شلیک موشک استفاده می کردند. رئیس جمهور رونالد ریگان ابتدا دستور داد تا این سیستم در دسترس عموم قرار گیرد و سپس بیل کلینتون استفاده از سیستم GPS پیشرفته تری را برای همه اعلام کرد.

تلگراف

فناوری در جنگ

تلگراف های الکترونیکی قرن نوزدهمی را در ذهن خود با ایمیل های امروزی مقایسه کنید. اگرچه تلگراف اختراع شده توسط ساموئل مورس به قبل از جنگ داخلی باز می گردد، شبکه سیم تلگراف ایجاد شده و در طول آن جنگ گسترش یافت، جنگ داخلی آمریکا را به اولین جنگ تکنولوژیک در تاریخ تبدیل کرد.

پنی سیلین

فناوری در جنگ

تحقیقات روی پنی سیلین به اواخر دهه 1800 برمی گردد، اما استفاده از این آنتی بیوتیک برای اولین بار در جنگ جهانی دوم، زمانی که سربازان بر اثر عفونت زخم جان خود را از دست می دادند، مورد استفاده قرار گرفت. پنی سیلین هنوز هم یکی از رایج ترین مواد ضدعفونی کننده است.

بیشتر بخوانید  لیست کامل تقلب اسم فامیل با پ

رادار

فناوری در جنگ

کلمه رادار که مخفف تشخیص و برد رادیویی است، از امواج رادیویی برای نظارت بر سرعت، ارتفاع، برد و حرکت هواپیما، وسایل نقلیه زمینی و موشک ها استفاده می کرد. تحقیقات رادار به قبل از جنگ جهانی دوم برمی گردد، اما کاربردها و اهداف آن منحصراً نظامی بود. امروزه از این دستگاه نه تنها برای مقاصد نظامی بلکه برای مقاصد غیرنظامی نیز استفاده می شود. پیش بینی آب و هوا و کنترل ترافیک هوایی از جمله کاربردهای مهم امروزی است. از طرفی ناخواسته ثابت شد که امواج ارسالی رادارها در جنگ جهانی دوم می تواند در آشپزی نیز مورد استفاده قرار گیرد که بعدها منجر به ایجاد اجاق های مایکروویو شد.

پروازهای هوایی

فناوری در جنگ

سفر با هواپیما را مدیون جنگ جهانی دوم هستیم! اگرچه تحقیقات در مورد موتورهای جت در دهه 1920 آغاز شد، متفقین از آنها در طول جنگ جهانی دوم استفاده کردند. (مسرشمیت ME 262 آلمانی اولین جنگنده ای بود که به موتورهای جت مجهز شد.) با توجه به نقش کلیدی جنگ هوایی در جنگ جهانی دوم، سرعت توسعه موارد مرتبط مانند کابینت های فشار و کنترل ترافیک هوایی نیز به سرعت رشد کرد. مواردی که هنوز جزء اصول اولیه سفر هوایی هستند.

نایلون، مواد مصنوعی

فناوری در جنگ

نایلون یک ماده مصنوعی بادوام بود که توسط DuPont برای جایگزینی بافت های طبیعی در جنگ جهانی دوم ساخته شد. این نایلون ها تا به امروز نقش مهمی در صنعت پلیمر و تولید دستگاه های مختلف ایفا می کنند. علاوه بر این، پیشرفت قابل توجهی در تولید لاستیک و سوخت های مصنوعی در طول جنگ جهانی دوم حاصل شد.

بیشتر بخوانید  گل های گندم کوهی

غذای کنسرو شده

فناوری در جنگ

استفاده از قوطی های مخصوص برای نگهداری مواد غذایی به زمان ناپلئون برمی گردد و توسط نظامیان و غیرنظامیان استفاده می شده است. اما بدون این نوع بسته بندی مواد غذایی، اگر جنگ داخلی آمریکا یا جنگ جهانی اول نبود، بسیاری از سربازان از گرسنگی می مردند. در جنگ جهانی دوم، کنسروها به دلیل رژیم غذایی بسیار مهم شدند. امروزه کنسروها به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی بشر تبدیل شده است. با این حال، آنها همچنان هشدارهای بهداشتی خود را با خود دارند!

جیپ

فناوری در جنگ

زمانی که ارتش ایالات متحده یک وسیله نقلیه موتوری سبک را درخواست کرد، تعداد زیادی طرح از کارخانه های مختلف دریافت کرد. ارتش در نهایت طرح ویلیس-اورلند موتورز را پذیرفت. ابزار طراحی این شرکت Willis MB نام داشت که پدر جیپ های مدرنی مانند جیپ رانگلر است. شما می توانید ردپایی از جیپ های مدرن را در جیپ های نظامی دهه 1940 بیابید.

ساعت مچی!

فناوری در جنگ

شاید شبیه شوخی به نظر برسد، اما ساعت ها نقش بسیار مهمی در ارتش ایالات متحده داشتند. این ساعت‌ها عمدتاً برای برنامه‌ریزی برای نقشه‌برداری حملات نظامی استفاده می‌شدند. امروزه ساعت ها چنان جایگاهی دارند که پسران باهوش آنها وارد بازار می شوند.

پهپادها

فناوری در جنگ

طراحی و تولید این پرندگان کوچک و گاهی بزرگ به اوایل قرن بیستم در نیروی دریایی آمریکا برمی گردد، اما شاید بتوان مهمترین فناوری جنگی قرن بیست و یکم را پهپادها نامید. این دستگاه ها نه تنها امروزه نقش بسیار مهمی در جنگ علیه القاعده ایفا می کنند، بلکه با ورود طرح های غیرنظامی آن به بازار، کاربردهای عظیمی مانند عکاسی و ضبط، نقشه برداری و نظارت نیز پیدا کرده اند.

بیشتر بخوانید  معرفی کامل پرنده ی ماهی خوار به نام کشیم کوچک + فیلم و عکس

گجت نیوز


دیدگاهتان را بنویسید