آیا این علائم خشکی چشم را دارید؟


خشکی چشم

خشکی چشم یک مشکل بسیار رایج و آزاردهنده است که متأسفانه افراد زیادی از آن رنج می برند؛ چشمان اشک آلود و قرمز، تاری دید و خارشی که باعث می شود همیشه بخواهید چشمان خود را مالش دهید، فقط چند علامت خشکی چشم هستند.

متخصص چشم Viviane de Vries توضیح می دهد که علل این عارضه چیست و مهمتر از آن، چه کاری می توانید در مورد آن انجام دهید.

اشک

این اپتومتریست توضیح می‌دهد: «چشم‌های شما زمانی خشک می‌شوند که اشک کافی تولید نکنند یا این اشک‌ها کیفیت خوبی نداشته باشند.» اگر می‌خواهید از خشکی چشم پیشگیری و یا آنرا درمان کنید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که علت را کشف کنید. بسته به علت، خشکی چشم می تواند با مشکلات دیگری مانند خارش، احساس سوزش، اشک و قرمزی همراه باشد.

علل خشکی چشم

به گفته De Vries، دلایل متعددی وجود دارد: از آلودگی هوا گرفته تا کار در فضایی با تهویه نامناسب و یا خیره شدن طولانی مدت به صفحه نمایش کامپیوتر، وقتی روی کار خود متمرکز هستید، اغلب فراموش می کنید که به اندازه کافی پلک بزنید، در

مورد تماشای تلویزیون هم همینطور. داروها یا بیماری های خاص نیز می توانند تأثیر بگذارند، از طرفی هرچه سن بالاتر می رود، کیفیت لایه اشک ما نیز کاهش می یابد، و علاوه بر این، زنان بیشتر از مردان از خشکی چشم رنج می برند زیرا هورمون ها

نیز نقش مهمی در آن دارند، به خصوص در دوران یائسگی و پس از آن تقریباً هر زنی در یک مقطع با این مشکل مواجه می شود.

بیشتر بخوانید  برقراری هوای گرم تا روز شنبه در گلستان - خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان

راه مقابله

اگرچه برخی موارد، مانند آلودگی هوا، واقعا قابل تغییر یا اجتناب نیستند، اما چند کار وجود دارد که می توانید برای رفع خشکی چشم خود انجام دهید. De Vries نکاتی را به ما می گوید:

. سعی کنید لحظاتی را در طول روز به چشمانتان استراحت دهید، به خصوص اگر وقت خود را صرف کار با رایانه می کنید، حتما قانون بیست، بیست را به خاطر بسپارید. بعد از هر بیست دقیقه کار با رایانه، بیست ثانیه به فاصله بیست متری خود نگاه کنید. در طول این بیست ثانیه، می توانید چند بار پلک بزنید تا لایه اشک شما فرصت بهبودی پیدا کند.

. رطوبت را تا حد امکان در اتاق های خشک و دارای گرد و غبار بالا ببرید. از تهویه و بخاری خودداری کنید چراکه چشمان شما را کم آب می کند.

. به طور کلی و طبیعی، شما هر چهار ثانیه یک بار پلک می زنید، یعنی حدود پانزده بار در دقیقه، پس سعی کنید هر چند وقت یکبار و تا حد امکان بازهم پلک بزنید؛ هنگام پلک زدن مطمئن شوید که پلک بالایی پلک پایینی شما را لمس می کند.

. عینک آفتابی بزنید، نور زیاد خورشید می تواند تاثیر منفی بر روی چشمان شما داشته باشد و آنها را خشک کند.

. وقتی نمی توانید علت خشکی چشم خود را از بین ببرید، بهترین کار استفاده از قطره های چشمی است. این روزها می توانید مواد هومیوپاتی خوب را نیز در داروخانه پیدا کنید.

بعد از این هم هنوز خشکی چشم دارید؟ پس عاقلانه است که با یک چشم پزشک مشورت کنید.

بیشتر بخوانید  افزایش بستری کودکان کرونایی در بیمارستان‌های اراک


دیدگاهتان را بنویسید